Connect with us

Kerítésen túl

Szesztilalom 4.0 – A kádári időszak végén reggel 9 előtt nem is lehetett szeszt venni

szesztilalom
Megosztás

Szesztilalom ide, szesztilalom oda, működik a régi igazság: az alkohol „öl, butít és nyomorba dönt”, mégis egyre több és több fogy belőle világszerte, de különösen az földgolyó Oroszország nevű területén. Nem csoda tehát, hogy az eddigi 3 sikertelen kísérlet után, most ismét megpróbálja az ország vezetősége korlátozni azt.

Már Gorbacsov előtt is….

1985. május 7-én Gorbacsov új főtitkár első konkrét intézkedéseként megszületett Az italozás és alkoholizmus leküzdését szolgáló intézkedésekről szóló határozat. Az orosz történelem során ez volt a harmadik próbálkozás az alkoholtilalomra. Az első 1914-ben volt, az első világháború kitörésekor általános szesztilalmat vezettek be, a második 1941-ben, amikor Németország megtámadta a Szovjetuniót. a ’80 as évekbeli alkoholellenes kampány  szükségessége ebben a korszakban teljesen reális és nyilvánvaló célkitűzés volt, az  évtized közepére az egy főre jutó átlagos alkoholfogyasztás (főleg vodka) elérte a 17 litert, egyre csökkenő életkorban kezdtek el az emberek alkoholt fogyasztani, továbbá hivatalosan 5 millió alkoholistát tartottak nyilván az országban. Az alkoholizmusra volt visszavezethető a várható élettartam csökkenése, a bűnözések számának a növekedése, a növekvő gyermekhalandóság, valamint az alacsony munkateljesítmény. 

Ez volt az az időszak amikor reggel 9 óra előtt magyaroroszágon se lehetett alkoholhoz jut, így kénytelen volt a magyar ember előző esete beszerezni azt, hogy legyen reggel munkába menet „motivációja”.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Hétvégi szesztilalom és alkoholstop

A háború kezdete óta rengeteget  isznak az oroszok, nem csoda hát,  hogy az egészségvédelmi bizottság egyik tagja azt javasolja, hétvégente korlátozzák a szeszes italok árusítását. Az ország bizonyos régióiban már vannak érvényben hasonló rendelkezések, most ezeket terjesztenék ki. Úgy gondolják, a korábbi korlátozások hozzájárultak ahhoz, hogy kevesebb verekedés és baleset történjen az adott régiókban.

Ugyanakkor tény ami tény, mindeközben egyes adatok azt sugallják, hogy az oroszok valószínűleg nem fognak örülni a javasolt újításoknak. Különösen riasztó az az adat, hogy az alkoholfogyasztás növekedése 2017 óta a legmagasabb éves dinamikát mutatja.

Hihetetlen, de igaz, hogy ez idő alatt a „baráti magyar kormány” kocsma-fejlesztésekre költ az adófizetők pénzéből.

Ezeket olvasta már?

szesztilalom,

Szerző