Connect with us

Kerítésen innen

Lázár György: Palladino USA-ügyvivő már be is nyújtotta a számlát…? – Trump azt követeli, hogy….

Lázár György: Palladino USA-ügyvivő már be is nyújtotta a számlát...? - Trump azt követeli, hogy....
Megosztás

Kedd este jött a hír: 98 nap után Rogán Antal lekerült az USA korrupciós listájáról. A „miért”-találgatás azonnal beindult: voltak olyanok, akik egyszerű vásárlás zajlott le, mások azt feltételezték, hogy az amerikai feltétel az volt, hogy felezzék le a miniszter alá tartozó feladat- és ráhatásköröket. Lázár György Amerikában élő újságírónak különvéleménye van.


„Palladino már be is nyújtotta a számlát…. Trump azt követeli..

  • 1. Hogy a GDP 5%-át költsék hadikiadásokra, vagyis több mint kétszeresét a jelenleginek.
  • 2. Tessék szives lenni amerikai LNG gázt venni…
  • 3. ..és amerikai Westinghouse atomerőműveket..
  • 4. És ne tessék többet exportálni Amerikába mint amennyit onnan vesz az Orbán kormány..
  • 5. Putyin ellen a szankciók maradnak..
  • 6. Ne tessék üzletelni Kínával.. különösen nem high tech ügyekben.
  • 7. .. és egy kis kritika Orbánéknak, arról hogy az ellenzéki hangok elnyomása nem szép dolog… az Trumpéknak sem tetszik.

Szóval Trumpék feladták a leckét… ha Orbánék barátkozni akarnak, fizessenek azért… még ha az ország bele is rokkan…. az Isten, Haza, Család nevében. Még jó hogy a követség feltette az angol nyevű beszéd videóját.”

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Hivatalos indoklás

„Marco Rubio külügyminiszter ma megbeszéléseket folytatott Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel. Ennek során tájékoztatta, hogy Rogán Antal vezető magyar tisztviselőt eltávolították az amerikai pénzügyminisztérium Különleges Besorolású Állampolgárok és Tiltott Személyek listájáról. Megjegyezte, hogy szerepeltetése a továbbiakban nem egyeztethető össze az Egyesült Államok külpolitikai érdekeivel. Rubio miniszter és Szijjártó külügyminiszter ezen felül arról is tárgyaltak, hogyan erősíthetnék az amerikai-magyar együttállást a válságos ügyekben, illetve a gazdasági együttműködés lehetőségeit”

– adott ki közleményt Tammy Bruce, az amerikai külügyminisztérium szóvivője Rogán Antal levételéről az amerikai szankciós listáról. A magyarországi korrupcióra egyébként Donald Trump hivatalba lépése óta is utaltak egy kormányzati dokumentumban, méghozzá abban, amellyel az Európai Unióra kivetett vámokat indokolták. A magyar kormány emögött is igyekezett a leköszönő nagykövetet, David Pressmant sejtetni, ezt azonban a Fehér Ház cáfolta.

Rogán a Rogán-kitiltásról:

„Biztos voltam abban, hogy le fogok kerülni a szankciós listáról” 

– mondta Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter az Indexnek.

„Ez egy politikai döntés volt, kifejezetten az amerikai demokrata kormány és Pressman nagykövet részéről. És ezt utólag a körülmények is egyértelműen igazolták. Azért is kerültem le ilyen gyorsan erről a listáról”

– fogalmazott a tárcavezető. Hozzátette:

semmilyen bizonyíték nem volt, ami alapján meghozhatta volna a Biden-adminisztráció a szankcionálást, mindössze Pressman személyes bosszújáról van szó.

Arra a kérdésre, hogy mi jelentene számára elégtételt, Rogán azt mondta:

„Az a minimum, hogy erkölcsi elégtételt várok el azoktól, akik ennek kapcsán minden bizonyíték nélkül belém rúgtak”

– jelentette ki, hozzáfűzve, hogy ez nemcsak Kálmán Olgára vonatkozik, aki a parlamentben kérdezte a szankcionálásáról, hanem David Pressmanre is. Szerinte azonban ez nem fog megtörténni, mert a korábbi nagykövet „nem egyenes ember”, aki „mást mond négyszemközt, és mást személyes körülmények között”.

„Ha tudta volna, hogy igaza van, és lett volna hozzá gerince, akkor azt az én szemembe is belemondja. De ezt nem tette meg soha. Azt, hogy Pressman nem mondott igazat, bizonyítja az a tény is, hogy a távozása után a nyilatkozatait törölték a nagykövetség honlapjáról”.

Különvélemény: „Itt valami tévedés van. Az amerikai döntés nem mondta ki, hogy Rogán nem korrupt. Azt mondta, hogy magatartása nem sérti az USA külpolitikai érdekeit.

Rogán kifejtette, hogy szerinte az új amerikai vezetés egy olyan adminisztráció, amely ugyan érvényesíti az érdekeit, de tiszteli mások szempontjait, és „tekintettel van arra, hogy Magyarországnak is lehet véleménye”. Álláspontja szerint

a keddi döntés nem az ő személyes és nem is a magyar diplomácia sikere, hanem arról van szó, hogy a magyar–amerikai kapcsolatok rendezett vágányba kerülnek.

Végül kitért arra is, hogy biztosan el fog utazni az Egyesült Államokba, főleg azért, mert van amerikai kormányzati szereplőktől meghívása.

„Hogy erre lesz-e időm a következő egy évben, még azelőtt, hogy választások lesznek Magyarországon, azt még nem tudom eldönteni, de szándékomban áll valamelyik meghívást elfogadni”.

Csak úgy….

Az Alapjogokért Központ és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány Central European Summit (Közép-európai Csúcstalálkozó) néven rendezett konferenciát a Várkert Bazárban. A szervezők célja a konferenciával a térség és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok erősítése. Az esemény egyik díszvendége Robert Palladino, az Egyesült Államok ügyvivője volt. Szánthó Miklós az Alapjogokért Központ igazgatója a köszöntőjében kijelentette:

„az amerikai konzervatív habitussal a legnagyobb hasonlóságot a közép-európai régió mutatja.”

Robert J. Palladino az Egyesült Államok ideiglenes budapesti ügyvivője a beszédében a Trump-kormányzat Közép-Európához való hozzáállására és tágabb értelemben vett külpolitikai prioritásaira összpontosított.

„Új lapot nyitunk Trump alatt, az erő, szuverenitás, és realizmus felé tereljük a kapcsolatainkat Magyarországgal és Közép-Európával”

– kezdte Palladino. A diplomata hozzátette:

„Budapest egy olyan főváros, ahol tisztelik a Nyugat időtálló értékeit: a hitet, a nemzeti identitást, és a szabadságkeresést.”

-számolt be a Mandiner.

Szerző