Kerítésen innen
Brüsszelben nem éri meg sunyinak lenni – EU-s vizsgálat Orbán Balázs MCC-jének cége ellen
Jogi kiskapukat kihasználva titkolja az Orbán Balázs által vezetett MCC brüsszeli szervezete a költségvetését – állítja a Corporate Europe Observatory (CEO) nevű, átláthatóságért küzdő civil szervezet. Bejelentésük nyomán elindította a hivatalos vizsgálatát az illetékes uniós szerv – tudta meg a Népszava.
Átlátható?
Ahhoz, hogy valaki regisztrált lobbiszervezetként működhessen az EU-s intézményekkel együttműködve, különböző átláthatósági szabályoknak kell megfelelnie. A civileknek a teljes költségvetésüket, köztük a bevételeik forrását és az érdekképviseletre elköltött összegeket is fel kell tüntetni a nyilvános adatbázisban. A szabályok azonban a regisztrálást követően csak később lépnek életbe, hogy a friss szervezeteknek legyen idejük megfelelni az elvárásoknak. Épp erre hivatkozva nem tette még elérhetővé az MCC Brussels a pénzügyi adatait. A kormányközeli Mathias Corvinus Collegium oktatási szervezet még 2022 őszén jelentette be brüsszeli intézetének megnyitását, azzal a céllal, hogy
„valódi vitára adjon teret példátlan politikai polarizáció idején”.
A belga jogi entitást csak 2023 augusztusában jegyezték be, a lobbiadatbázisba pedig csak 2024 elején regisztráltak, érvelésük szerint tehát csak 2026-ban kell feltüntetni pénzügyi adataikat az adatbázisban. Állításuk szerint
„időben” el fogják küldeni a 2023-ra vonatkozó pénzügyi beszámolójukat az illetékes belga szerveknek.
Egyszerű személyeskedés lenne?
John O’ Brien, az MCC Brussels kommunikációs vezetője a lap kérdéseire személyeskedést sem nélkülöző válaszában úgy reagált:
2023 augusztusa előtt csak „előkészítő természetű” tevékenység folyt, és 2022 novemberében csak egy bemutatkozó eseményre került sor.
Arra a kérdésre már nem reagált, hogy az ő személyes Linkedin professzionális közösségi oldalán miért szerepel az MCC Brussels munkahelyként 2022 szeptembere óta. 2022 ősze és 2023 augusztusa között kétségtelenül már aktív volt a csapat, konferenciákat szerveztek és kiadványokat is bemutattak, többek között az EU energiapolitikáját kritizálva, ezek mindegyike elérhető a honlapjukon. Ezek a klasszikus lobbitevékenységek így azonban egy szürke zónába esnek, és
nem lesz elérhető a későbbiekben sem, hogy hogyan és mennyiből folytatták a munkát.
Kormány-propaganda
Mindeközben az elmúlt hónapokban a magyar kormányzati kommunikációból ismerős szólamok alapján tettek közzé jelentéseket és sajtóközleményeket, amelyekben az átláthatatlan civilek „propaganda hálózatáról” értekeztek. Többek között a nyilvános pályázatokon, objektív kritériumok alapján odaítélt CERV program nyerteseit állították pellengérre, amely állampolgársági jogokkal és a demokratikus értékek érvényesülésével foglalkozik.
Sokkal többet kellene tennie az átláthatóságért az MCC-nek, amelyik más civileket támad azzal, hogy zavaros a pénzügyi hátterük
– magyarázta lapnak Olivier Hoedeman, a CEO munkatársa.
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Az ügy tisztázásáig
Nem azt kérjük, hogy ne lobbizzanak, csak tegyék azt átláthatóan. Jelenleg ugyanis nem tudjuk, milyen forrásból működnek
Az nyilvánosan elérhető információ, hogy a magyarországi MCC bevételeinek egy része MOL-részvényekből származik. Ezt azért is érdemes lenne tisztán látni, mert jelenleg nem tudjuk, hogy amikor energiapolitikáról beszélnek, függ-e az ő bevételük az orosz olajból is profitáló magyar cég profitjától – magyarázta Olivier Hoedeman, aki már régóta lobbizik mindenkire vonatkozó szigorúbb átláthatósági szabályokért.
Friss
- ‘A Lázárinfókon nincs sunnyogás: bárki, bármiről kérdezhet, én pedig válaszolok..’ – ‘Bárki-szállítás’ kilométertől függő jutányos áron?
- 6 csillagjegy májusi aranyélete – Akik túllátnak az orrukon….
- Világszám: húsvéti hímes Fidesz-kommentált áhitat
- Óriási hír érkezett a magyar női vízilabda válogatottról
- Trump toppantott: nem ér a nevem!
- Tűzszünetet jelentett be Putyin elnök, de…
- Bruck András: ha….
- Pintér (egyik) minisztériuma: ‘ennek örömére három pezsgőt is felbontottunk’
- Állategészségügyi operatív törzs-infó: a sertések vírusgyárakká válhatnak, ezért azokat is le kell ölni
- Szanyi Tibor: fizika az USA-ban