Connect with us

Budapesti hétköznapok

Az Örkény Színház pedagógus-továbbképzési programja nem kell az Oktatási Hivatalnak

Az Örkény Színház pedagógus-továbbképzési programja nem kell az Oktatási Hivatalnak
Megosztás

„Tekintettel arra, hogy drámapedagógiai, színházpedagógiai témában számos pedagógus-továbbképzés szerepel az Oktatási Hivatal nyilvántartásában, így nem indokolt ebben a témában új továbbképzés nyilvántartásba vétele és meghirdetése” – válaszolták „felelősék” az Örkény Színház „A színház iskolája” című képzésével kapcsolatban.


A kultúra túl van értékelve?

Az Örkény Színház szombaton tartotta „A színház iskolája” című továbbképzése záróeseményét, amelyen átadták a tanúsítványokat, és a program résztvevőivel együtt előretekintettek a következő évadra, a képzés jövőjére is

– írja közleményében a színház honlapja. Öt évvel ezelőtt akkreditálták a pedagógus-továbbképzési programot, melynek köszönhetően évről évre egyre több kiváló, a művészeti nevelést magasfokon művelő tanárt ismertek meg, akik a minőségi színház élményét keresik diákjaik számára, és rengeteg energiát áldoznak arra, hogy tanítványaikkal együtt felkészülten, nyitottan, kíváncsian vágjanak bele egy-egy színházlátogatás kalandjába. A 2025. januárjában megjelent kormányrendelet szerint, mostantól a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre és az Oktatási Hivatalra bízzák a kötelező és választható pedagógus-továbbképzések megszervezését.

Az öt évre megszerezhető akkreditációk lejárta után csak azoknak a szervezeteknek van lehetőségük a választható továbbképzések listájára kerülni, amelyekkel az Oktatási Hivatal külön szerződést köt.

<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, a Truth-on és a Google hírei között is! >>

Végülis ez nem hadi alapismeret….

A szerződéskötés feltételei:

  • Ingyen munka. Az NKE-n és az OH-n kívüli szervezeteknek tudomásul kell venniük, hogy sem a résztvevőktől, sem az államtól nem kapnak díjazást az elvégzett munkáért.
  • „A képzés indokoltsága és szükségessége”. A képzést meghirdetni vágyó szervezet egy adatlapon néhány bekezdésben kifejtheti a program tervezett tartalmát és céljait. A korábbi akkreditációs folyamat részletes szakmai kidolgozottságára immár nincs szükség.
  • Miniszteri jóváhagyás. „A színház iskolája” című képzésről többször is egyeztettek az Oktatási Hivatal munkatársaival.

Az ingyenességet vállaltuk. A szóbeli tájékoztatás alapján a Hivatal továbbította kérésünket a minisztériumba, ebből arra következtettünk, hogy a képzés szakmailag „indokolt és szükséges”. Miniszteri jóváhagyás sajnos nem érkezett

– áll a közleményben.

Ha már rákérdeztek…

Telefonos érdeklődést követően az előzetes következtetésnek ellentmondó írásbeli tájékoztatást kapott a színház:

„tekintettel arra, hogy drámapedagógiai, színházpedagógiai témában számos pedagógus-továbbképzés szerepel az Oktatási Hivatal nyilvántartásában, így nem indokolt ebben a témában új továbbképzés nyilvántartásba vétele és meghirdetése”.

A közleményutolsó mondatai:

„A helyzetet tudomásul véve az Örkény Színház a következő évadban a képzés tapasztalatait felhasználva, megújult formában – de a kötelező továbbképzések keretein kívül – folytatja a pedagógusokkal közös munkát. Szeptembertől ismét évadkövető tanári programmal és tréningekkel várjuk tanári közösségünk korábbi és újonnan csatlakozó tagjait, és létrehozzuk az Örkény Színház Pedagógustanácsát. Kedves Pedagógusok, köszönjük Önöknek, hogy együtt kutathatjuk a művészeti nevelés lehetőségeit. Hogy fáradhatatlanul hozzák, kísérik színházba a jövő nemzedékek nézőit. Hogy segítenek nekünk, amikor – Önökön keresztül – elsősorban feléjük keressük az utat.”

Szerző