Connect with us

Kerítésen túl

Fico: Szlovákia nem blokkolja tovább az Oroszország elleni EU-s szankciós csomagot

Fico: Szlovákia nem blokkolja tovább az Oroszország elleni EU-s szankciós csomagot
Megosztás

Szlovákia pénteken felhagy az Európai Unió legújabb, Oroszországgal szembeni 18. szankciós csomagjának blokkolásával – jelentette be a döntést csütörtökön este Robert Fico szlovák miniszterelnök a Facebookon közzétett videóüzenetében.


Szlovákia garanciája

Robert Fico a blokkolás feloldásáért cserébe eddig mentességet követelt az orosz gázra kivetett EU-s importtilalom alól. Egy levélben azt kérte az Európai Bizottságtól, hogy az 2028-tól tervezett uniós immportilalom alól mentsék fel Szlovákiát 2034-ig, vagyis addig vásárolhasson orosz gázt, amíg nem jár le a Gazprommal kötött szerződése. Szerinte csak így tudja biztosítani Szlovákia gázelleátását. Ha ezt az engedményt megkapja, cserébe feloldja vétóját az Oroszország elleni új európai uniós szankciócsomaggal szemben. Fico hangsúlyozta, hogy

Szlovákia a lehető legtöbbet elérte, hogy garanciákat biztosítson magának az Európai Bizottság tervéből eredő károk ellen.

<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, és a Google hírei között is! >>>

Csak úgy…

Egy hónapja írtuk:

„Támogatását fejezte ki Robert Fico szlovák miniszterelnök Ukrajna EU-tagsága iránt a szlovákiai Pozsonyban, 2025. június 16-án, hétfőn tartott rendkívüli sajtótájékoztatóján, bár azt is hangsúlyozta, hogy ahhoz keleti szomszédjuknak minden feltételt teljesíteni kell.

Fico szlovák miniszterelnök olyan kategorikusan soha nem állította, hogy Szlovákia ellenezné Ukrajna EU-s tagságát, mint az Orbán. Az ukrán EU-s tagság szlovák támogatása pedig meghozta első gyümölcseit. Fico a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy Szlovákia 101 millió euró EU-s forrást kapott különböző, az ukrajnai energia-infrastruktúrára összpontosító projektek létrehozására.

„A szlovák cégek ezeket a forrásokat hitelként használhatják fel az ukrajnai projektjeikhez, és ezekre a hitelekre az európai intézmények garanciát is vállalnak…”

-magyarázta Fico a sajtótájékoztatón.

„A szlovák kormány azt szeretné, ha Ukrajna európai minták mentén fejlődne. Amennyiben Ukrajna szeretne az Európai Unióhoz csatlakozni, ez Kijev szuverén döntése, és mi ezt a döntést támogatni fogjuk,”

– jelentette be a szlovák miniszterelnök. Nagyon látványosnak tűnik Orbán és Fico politikai-taktikai szövetségében a repedés, mivel a szlovák kormány honlapján, ahol külön hírben is beszámoltak Fico ukrán EU-s tagságot támogató bejelentéséről, még olyan mondatokat is olvashattam, hogy:

„Ukrajna EU-tagsága sokkal több lehetőséget fog hozni, mint hátrányt.”

Csak úgy 2.

Két nappal ezelőtt írta meg a HVG360, hogy EP-delegáció járt északi szomszédunknál.

„Megvan a veszélye annak, hogy Szlovákiából a következő Magyarország lesz…”

– így foglalta össze pozsonyi tapasztalatait az Európai Parlament liberális alelnöke, aki pártcsaládja képviseletében delegáció élén mérte fel a terepet. Sophie Wilmés, a korábbi belga kormányfő kiemelte, hogy egyes területeken megdöbbentő a párhuzam. A politikus, aki Strasbourgban jogállam és a demokrácia betartásán őrködő bizottságot (LIBE) vezeti, a Politico szerint különösen aggasztónak nevezte a szlovák igazságszolgáltatásra nehezedő nyomást, a bírósági reformot, a sajtó helyzetét, valamint a civilek ellen hozott törvényt.

Úgy fogalmazott, hogy

bizonyos változások kifejezetten nyugtalanítóak. Így az, hogy felszámolták a különleges ügyész hivatalát, továbbá átalakították a Bűnügyi Hivatalt, mert sok szaktudás ment veszendőbe, illetve szűkültek a hatóság lehetőségei.

Csak úgy 3.

Szerző