Május 9. Európa napja. 1950-ben ezen a napon jelentette be Párizsban Robert Schulmann francia külügyminiszter és Jean Monnet közgazdász a Schuman-tervként ismertté vált javaslatukat, amely az Európai Unió alapját képező Európai Acél- és Szénközösség (ESZAK, angolul: ECSC) megalapításához vezetett.
Mi volt a közösség célja?
Az alapító tagállamok – Franciaország, az NSZK, Olaszország, Belgium, Luxemburg és Hollandia – ötlete az volt, hogy az ESZAKkezelje a tagállamok területén lévő szén- és acélkészletet, illetve hogy közös piacot teremtsen számukra a vámok eltörlésével.
Az elgondolás csak részben volt gazdasági kérdés, politikai megfontolások is vezérelték a megalkotókat. Schuman és Monnet úgy vélték, ha összekötik a francia és a német gazdaságot, akkor csökken a jövőbeni konfliktusok lehetősége.
A Schuman-terv kimondja: “a közös termelés miatt fellépő szolidaritás nem csak elképzelhetetlenné teszi a Németország és Franciaország közötti háborút, de gyakorlatilag kivitelezhetetlenné is.”
Mi történt ez után?
Az egyezményt 1951-ben írták alá a tagállamok Párizsban, és a következő évben lépett életbe, az Európai Acél-és Szénközösség megalakulásának hivatalos dátuma tehát 1952.
Az eredeti hat tagállam tovább mélyítette gazdasági kapcsolatait és 1957-ban aláírták a római szerződést, amelynek értelmében 1958-tól megalakult az Európai Gazdasági Közösség. A hat alapító államhoz később további hat ország csatlakozott. Az első bővítésre 1973-ban került sor, amikor az Egyesült Királyság, Írország és Dánia csatlakozott. 1981-ben Görögország, 1986-ban Spanyolország és Portugália csatlakozott. A német újraegyesítés után a korábbi Kelet-Németország területe is a szervezet része lett.
Az tagállamok 1992. február 7-én aláírták a maastrichti szerződést, hivatalos nevén a Szerződést az Európai Unióról, és 1993-tól megalakult az Európai Unió, amely kereskedelmi, utazási és szállítmányozási szabadságot adott a tagállamoknak, és elvezetett a közös valuta bevezetéséig.