Connect with us

Kerítésen innen

Újabb botrány a Debrecenbe tervezett kínia akkumulátorgyár körül

Megosztás

a magyar kormány szemmelláthatóan mindent megtesz, hogy segítse a kínai akkumulátorgyár letelepedését a hajdú városban,

Megosztás

Miközben a magyar kormány mindent megtesz, hogy segítse a kínai akkumulátorgyár letelepedését a hajdúság fővárosába, Kínában háziőrizetbe került a Semcorp cég  két tulajdonosa. A magyar külügy igyekszik elbagatellizálni az ügyet.

Tiltakozás a gyár ellen

Hétfőn az akkumulátorgyár-telepítés témájában megtartott köz-meghallgatás botrányosra sikeredett, hiszen az ellenzők csoportja hangosan, cáfolhatatlan tényekkel szembesítette a feszengő debreceni polgármestert és a gyár, valamint a katasztrófavédelem képviselőit a környezetszennyezés veszélyei mellett arról is, hogy az egész projekt a demokrácia felrúgásával, a közösség kihagyásával a döntéselőkészítésből juthatott el idáig.

Miközben Debrecen polgárainak jelentős csoportja elkeseredetten harcol a szerintük veszélyes beruházás ellen, a kormány „üveges tekintettel” csak azt mantrázza, hogy ez lesz minden idők legnagyobb gyártelepítése, ami több mint 9 ezer embernek ad majd munkát. Arról egyelőre szó sincs, hogy milyet: kvalifikáltat, vagy a mostanság Magyaroroszágon szokásos összeszerelő típusút. Csak az biztos, hogy a folyamatos pénzzavarral küzdő és ezért újabb és újabb sarcokat kivető kormány  az építkezéshez 13 milliárdos vissza nem térítendő összeggel járul hozzá

Ezzel párhuzamosan Kínában

A gyártulajdonos milliárdos testvérpárra a múlt év végén csaptak le a rendőrök, azzal gyanúsítják őket, hogy titokban külföldre akarták vinni saját cégük tőkéjét. A hírek szerint 1,4 milliárd dollárt, jelenlegi árfolyamon mintegy 520 milliárd forintot csatornáztak ki a Semcorp Csoportból. A két testvér és családjaik vagyonát összesen több mint 10 milliárd dollárra, azaz 3700 milliárd forintra becsülik, amivel a déli Jünnan tartományban ők a leggazdagabb vállalkozók, de országos szinten ez nem elég ahhoz, hogy bekerüljenek a leggazdagabb kínai milliárdosok százas körébe.

-írta meg elsőként a 24.hu.

A jelen helyzet a helyiek tiltakozásával, valamint a Kínában történt őrizetbevétellel nem támasztja alá Szijjártó Péternek a gyár alapkő letételén mondott optimista szavait a beruházásról, miszerint ez:

„a magyar-kínai gazdasági együttműködés sikertörténetnek újabb fejezete.”

 

Szerző