Connect with us

Kerítésen túl

A magyar kormány az épített örökség tekintetében is az egységes Kárpát-medencei tér kialakítására törekszik

Megosztás

Magyarország kormánya az egységes Kárpát-medencei tér kialakítására törekszik a kultúra, az oktatás és a gazdaság mellett az épített örökség tekintetében is.

Megosztás

Magyarország kormánya az egységes Kárpát-medencei tér kialakítására törekszik a kultúra, az oktatás és a gazdaság mellett az épített örökség tekintetében is – jelentette ki Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár pénteken a felvidéki Gombaszögön, ahol részt vett a Gombaszögi Nyári Tábor egyik panelbeszélgetésén.

Az elmúlt 13 évre a nemzetpolitika aranykorszakaként lehet visszatekinteni

A múltat végleg megőrizni című fórumon műemléképületek, az épített örökség megőrzése, a történelmi értékmentés, illetve mindezek miértjei és hogyanjai voltak a központi témák. 

A beszélgetésen a történelmi értékmentés fontossága kapcsán elhangzott, hogy Magyarország területén a múlt évszázad elején mintegy 1500 kastélyépület volt, jelenleg viszont ennek már csak a fele van meg, ami azt mutatja, hogy a 20. század folyamán a műemlékek jelentős veszteségeket szenvedtek. Szlovákia esetében még ennél is riasztóbb a helyzet, amit az is mutat, hogy elsősorban a „gazdátlanság” hatására az elmúlt negyed évszázadban mintegy kétezer műemlék vált az enyészet martalékává. A rossz állapotban lévő, de értékkel bíró műemléképületek megőrzése kapcsán felvetődött, hogy azok megvásárlóinak kedvezményekben kellene részesülniük az állam terhére.

Szilágyi Péter a témával összefüggésben azokról az eredményekről számolt be, amelyeket a magyar kormánynak az egész Kárpát-medencére kiterjedő értékmentése keretében sikerült elérnie. Elmondta: 2010 óta mintegy 5400 beruházás valósult meg Kárpát-medence-szerte, ezek közül 180 beruházás értéke meghaladta a 100 millió forintot, s ezeknek a beruházásoknak köszönhetően nagyon sok műemlék vagy műemlék jellegű épület is megújulhatott. Kifejtette: 1600 templom, plébánia, parókia újult meg, köztük olyan jelentőségű épületek, mint a nagyváradi püspöki palota, a kolozsvári református kollégium vagy éppen a borsi Rákóczi-kastély.

„Az elmúlt 13 évre a nemzetpolitika aranykorszakaként lehet visszatekinteni, mert ebben az időszakban külhoni nemzettársaink minden ilyen projektet meg tudtak valósítani, mert Magyarország kormánya mellette állt ezeknek a programoknak”

– mutatott rá Szilágyi Péter.

A Gombaszögi Nyári Tábor a felvidéki magyar fiatalok legrégebbi hagyományokra visszatekintő nyári rendezvénye, idei évada a keddi nulladik naptól vasárnapig tart, a tábor helyszínéül a Gömörben lévő Szalóc településhez közeli Gombaszögi völgy szolgál, ahová a rendezvény 2016-ban költözött át Krasznahorka-váraljáról. 

Szilágyi Péter: az ünnep minden magyart együtt talál

Szerző