Connect with us

Koronavírus

A petefészek-gyulladás 5 biztos tünete – Irány a nőgyógyász!

petefeszek
2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

Kicsit bővebben a petefészek-gyulladásról

Mivel az adott oldali petevezető és petefészek gyulladása az adott oldalt nyomásérzékennyé teszi, a diagnózis fölállítása részben a hagyományos nőgyógyászati vizsgálaton történik: ekkor az adott oldalon nyomásra fájdalom jelentkezik. Emellett az orvosok ultrahangos vizsgálatot is végeznek: ennek során idült gyulladásnál tályog képét is látják. Végezhetnek más képalkotó vizsgálatot, például CT-t is, ami ugyancsak láttatja a tályogot.
Az akut petefészek-gyulladást leggyakrabban bakteriális fertőzés okozza. Rendszerint felszálló fertőzésről van szó, tehát a kismedencében lévő petefészekhez a hüvelyben lévő kórokozók jutnak fel a méhen és a petevezetőn át. A betegség ritkábban, de jelentkezhet felső légúti hurut maradványtüneteként: ilyenkor a kórokozó a nyirokkeringésen keresztül jut el a petefészekig.

A krónikus petefészek-gyulladás leggyakrabban méhen belüli fogamzásgátló eszköz, tehát spirál miatt alakul ki , de persze a gyulladás fellobbantó tényezője ez esetben is bakteriális fertőzés. Mellettük szóba kerülhetnek egysejtű kórokozók, úgynevezett protozoonok is. A szexuális úton terjedő betegségeknek, például a gonorrhoeának (kankó) nagyon gyakori szövődménye a kismedence- és így a petefészek-gyulladás. Ritkán, de állhat a hátterében daganat is. Irja a HáziPatika.com

Szerző

2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük