Bulvár
A tartós fogyáshoz nem a koplaláson keresztül vezet az út
Az extra kilóktól természetesen mindenki azonnal megszabadulna. A koplalás elsőre talán működő ötletnek tűnhet, hogy minél hamarabb leadjuk a fölösleget, azonban a szervezet kiéheztetése rövid- és hosszú távon sem működik. Miért nem megoldás az éhezés, ha fogyni szeretnénk? Hogyan vágjunk bele tudatosan a diétázásba? Mutatjuk!
Az extra kilóktól természetesen mindenki azonnal megszabadulna. A koplalás elsőre talán működő ötletnek tűnhet, hogy minél hamarabb leadjuk a fölösleget, azonban a szervezet kiéheztetése rövid- és hosszú távon sem működik. Miért nem megoldás az éhezés, ha fogyni szeretnénk? Hogyan vágjunk bele tudatosan a diétázásba? Mutatjuk!
Mi a fogyás feltétele?
A fogyás egyetlen feltétele a kalóriadeficit fenntartása – azaz a zsírégetés akkor indul el a szervezetben, ha több kalóriát égetünk naponta, mint amennyit bevittünk. Így a szervezetünk szénhidrát híján kénytelen lesz a tartalékhoz, azaz a lerakódott zsírhoz nyúlni, hogy fedezze a működéséhez szükséges tápanyagmennyiséget.
Miért rossz választás a koplalás?
- Hamar kimerül a szervezet. Már 1-2 napnyi koplalást követően elkezdenek jelentkezni az émelygéssel, fejfájással és szédüléssel járó tünetek. Ilyenkor a szervezet egyértelműen jelzi, hogy több tápanyagra van szüksége. Az alacsony vércukorszint és a kimerültség pedig a munkateljesítményre is garantáltan rányomja a bélyegét.
- Jojó-effektust eredményez. Amikor testsúlyunk a jojó mozgásához hasonlóan ingadozik, nincs egyensúly az étkezési szokásaink között. Ha a lelkes koplalást követő néhány nap után már nem bírjuk az éhséget, gyakran túlzott mennyiségben, szinte falási roham formájában viszünk be rengeteg kalóriát. Ha a szervezetünk nincs egy átlagos napi tápanyagmennyiséghez szoktatva, a mérlegen is folyamatosan fel- és le fognak ugrálni a számok.
- Testileg és lelkileg is egészségtelen. A szervezet megfelelő funkcionálásához szükséges tápanyag megvonása minden téren káros következményekkel jár. Először a testi tünetek jelentkeznek, de a koplalás rövid időn belül garantáltan pszichés problémákat is fog okozni. Mivel az éhezés nem hozza el a kívánt testképet, ráadásul a mindennapokat is tönkreteszi, ezért a diétázó teljes kudarcként éli meg a tervét, ami akár súlyos depresszióhoz is vezethet.
Hogyan érdemes elkezdeni a fogyókúrát?
Nézzük a három legfontosabb lépést:
1. Tűzzünk ki reális célokat!
Néhány hét alatt nem fognak eltűnni a derekat övező zsírpárnák, de néhány hónap alatt alatt akár teljesen meg is szabadulhatunk tőlük. Ha 70 kg-ról 60 kg-ra szeretnénk fogyni, tartsuk észben, hogy amilyen hosszú időbe tellett 10 kg-ot felszedni, várhatóan hasonló időtartamot igényel majd a leadása is. A legfontosabb, hogy adjunk időt – legalább 3-5 hónapot – az eredmények megmutatkozásának.
2. Állítsunk össze személyre szabott étrendet!
Habár a bevitt kalóriák számolása sem rossz technika, de egy komplex étrend követésével jóval gyorsabban fogyhatunk le. A dietetikusok, gasztroenterológusok vagy éppen személyi edzők által összeállított étrendekben a kalóriák száma mellett az ajánlott napi fehérje-, szénhidrát- és zsírbevitel mennyisége is konkrét számokkal, grammra pontosan megadva szerepel.
3. Mozogjunk rendszeresen!
A lehető legtöbbet szeretnénk tenni a gyors, de tartós fogyás érdekében? Pörgessük fel az anyagcserénket és a zsírégetést legalább heti 2-3 edzéssel. Diétázás, szálkásítás esetén tanácsos az intenzívebb mozgásformákat választani, hogy minél rövidebb idő alatt minél több kalóriát égethessünk el.
+1 Mérleg helyett hagyatkozzunk a látványra!
A kilók görcsös számolgatása és figyelgetése helyett bízzuk a döntést a szemeinkre. Mivel 10 kg izom sokkal tömörebb, mint 10 kg zsír, ezért ne csak a számokat hajszoljuk. Ha a fogyókúra eredményes volt, és valamelyest megengedőbb étrendre váltunk vissza, de továbbra is sportolunk, akkor könnyen elképzelhető, hogy a mérleg néhány kilóval többet fog mutatni a következő hónapokban történő mérésekkor – ennek pedig az izomtömeg növekedése állhat a hátterében.
A tartós fogyás alapja a tudatosság. Sajnos csodaszerek és világot megváltó diéták nincsenek, azonban napról napra, lépésről lépésre leadhatjuk azokat a makacs kilókat. Figyeljünk mindig oda, hogy mi kerül a tányérunkra, és támogassuk a zsírégetést sportolás segítségével. Ha tudatosan diétázunk, akkor a testünk és a közérzetünk sem fogja bánni a fogyást – sőt, egészségesebbé és boldogabbá válhatunk!
Szerző
Friss
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?