Bár sokan azt hiszik, a teniszkönyöknek semmi köze a teniszezőkhöz, hiszen ez a betegség bárkinél és bármikor kialakulhat, ha az adott személy az alkarjának ínszalagjait feleslegesen túlterheli.
Általában a sokszor ismétlődő csukló mozdulatok váltanak ki kellemetlen mellékhatásokat, amivel sok esetben vállfájdalommal is jár. Ebben az esetben azonban érdemes szakorvost felkeresni, hiszen magától nem javul a helyzet. Ilyenkor a háttérben sokkal nagyobb gond is állhat, mint egy kis megterhelés, így amennyiben sikerül időben felkeresni egy rendelőt, sokkal könnyebb lesz a teniszkönyök kezelése. Lássuk, milyen esélyei vannak a gyógyulásnak!
Milyen okai vannak a betegségnek?
A könyökfájdalom hátterében több ok is meghúzódik, tehát, ha ezek nem múlnak el pár napot követően, akkor érdemes minél előbb kivizsgáltatni. A fő ok valószínűleg a túlterhelés lesz, amihez elég a túl sok sport, az egyes munkákkal járó erőltetések, de természetesen nagyobb súlyok emelése is okozhat kellemetlenségeket. Legyen szó húzódásról, rándulásról, ínhüvelygyulladásról, esetleg a már említett teniszkönyökről, bármelyik okozhat könyökfájást. A kialakulásának oka a csukló ismétlődő mozdulatai, amit akár egy olyan egyszerű tevékenység, mint a festés, a kalapácsolás, esetleg a favágás is okozhat. Ilyenkor az alkar nagy terhelésnek van kitéve, így könnyedén megsérülhet, amitől napokig szenvedhetünk.
Milyen tünetei vannak a teniszkönyöknek?
Az első és legfeltűnőbb a könyök külső részének érzékenysége, esetleg duzzanata. Ha itt valamilyen kellemetlenséget észlelünk, túl puha a tapintása, vagy fájdalmat érzünk, akkor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, hogy minél előbb kezelésbe vegyék a problémát. Akkor is érdemes elgondolkodni egy szakember felkeresésén, ha túl merevek az izmok és az ízületek. Ebben nagy segítséget tud nyújtani a mozgásterápia, hiszen ez a beszűkült mozgástérre és a merevségre is jó hatással lehet egy gyógytornász segítsége, ugyanis ő nemcsak a probléma forrására derít fényt, hanem a gyógyításban is nagy szerepet játszik. Akkor is szó lehet teniszkönyökről, ha fájdalom érzését tapasztaljuk a kéz ökölbe szorításakor. A betegség ugyanis nemcsak a könyökben érezhető, hiszen egy idő után a kellemetlen érzés máshová is kisugárzik. Amennyiben tehát ezeket tapasztaljuk, nem árt beiratkozni egy rendelőbe, ahol azonnali segítséget kaphatunk. Ami pedig az alkart illeti, a feszítő inaknak a húzása miatt begyulladhat a csonthártya, ezáltal pedig sokkal ügyetlenebbé válik a végtag, csökken annak szorítóereje. Ez főként a sok munka esetén lehet kellemetlen, így ebben az esetben mindenképpen a gyógytornász lehet a megoldás.
Milyen kezelések léteznek a betegségre?
Gyakran feltett kérdés, hogy mitől gyógyul meg a teniszkönyök. Arra azonban, hogy milyen kezelések vannak, több választ is tudunk adni. Az egyik leghatékonyabb és leggyorsabb megoldás a fájdalom enyhítésére az otthoni jegelés és az egyes masszázstípusok. Ez ugyanis nagyban képes csökkenteni a gyulladást, illetve a fájdalmat egyaránt. Fontos tudni azonban, hogy a jeget sose közvetlenül a kezünkre tegyük, érdemes egy textilbe csavarni azt, ami lehet akár egy törölköző is, így kisebb az esélye annak, hogy fájdalmat okozunk magunknak. Gyulladás és komolyabb fájdalom esetén lehetőségünk van vény nélkül vásárolható fájdalomcsillapítókat is bevenni, amelyeket szinte azonnal enyhíthetnek a tüneteket. Azonban ilyenkor se feledkezzünk meg a pihentetésről, hiszen csak így kerülhetőek el a további sérülések. Van azonban már olyan szakasza is a betegségnek, amikor sajnos az otthoni módszerek nem hatnak, ilyenkor nem árt szakmai segítséget kérni.
Teniszkönyök gyógyítása gyógytornával
A kezelésben nagy szerepe van a gyógytornának, hiszen nemcsak a megelőzésben, hanem a gyógyításban is jelentős hatást érhetünk el vele. Azonban ezt sem szabad saját magunktól elkezdeni, hiszen a szakemberrel való konzultáció előfeltétele annak, hogy ne sérüljünk le még jobban. Mivel minden páciensnek különféle gyakorlatra van szüksége, így az eltérő módszereket csak a gyógytornász tudja biztosítani a számunkra. Maga a kezelés azonban hatással van az izmok ellazítására, illetve enyhíthetőek a betegség tünetei, de akár meg is gyógyítható vele a teniszkönyök. Fizikoterápiával és gyógymasszázzsal együtt pedig sokkal gyorsabban és hatékonyabb eredményeket érhetünk el. Utóbbival azonban nem árt óvatosan bánni, hiszen a túl nagy nyomás nem tesz jót a fájdalomnak és a gyulladásnak sem. A kívánt célt tehát kizárólag szakember segítségével érhetjük el. Amennyiben tehát teniszkönyök áll a probléma hátterében, esetleg fájdalommal nézünk szembe, akkor érdemes felkeresni egy megbízható budapesti rendelőt, mint például a Gyógytornászom kezelője. A profi csapat ugyanis szinte bármilyen hasonló probléma esetén segítő kezet nyújthat.