Banánköztársaság
Akkor most mi a teendő?
Palkovics és mögötte Orbán – egyelőre? – nem hátrál: 4-én, a „Nemzeti Összetartozás Napján” (micsoda ocsmány hazugság ez is!) benyújtják javaslatukat az Akadémia megtörésére, államosítására, azaz fideszesítésére.
Mit lehet tenni?
Elkötelezett, ugyanakkor kívülálló emberként azt mondom: nem szabad beletörődni! Sőt: nem egyszerűen nem szabad, hanem a szükséges erővel és elszántsággal szembe kell szállni a „kormány” banditizmusával.
Mert banditizmus, amit művel és művelt: az egyetemekkel, tudományos intézményekkel, például legújabban az 1956-os Intézettel; az Akadémiával. A közoktatással is. Banditizmus, ahogy a magyar tudományossággal, a magyar értelmiséggel bánik.
Banditizmus, amit általában a magyar társadalommal csinál. Azok többségével is, akik elkábultan-fölheccelten támogatják őket.
Talán lehet még valamit tenni – de ha igen, hát biztos, hogy nagyon sürgősen kell megtenni.
Szükség van minden eleven nemzetközi kapcsolat mozgósítására, a hangos segélykiáltásra
Sok van, mi napjainkban már igazán nemzetközi: a tudomány föltétlenül az. Kérni kell tehát a nemzetközi segítséget; akár az új és új tüntetéseken való részvétel formájában is. De szükség van minden eleven nemzetközi kapcsolat mozgósítására, a hangos segélykiáltásra.
Szükség van a magyar politikai ellenzék megmozdulására is: ne szégyelljenek hát tőle segítséget kérni! És az ellenzék ne szégyelljen nemzetközi ügyet csinálni abból, ami magától értetődőn nemzetközi érdekű. Forduljon tiltakozással minden lehetséges fórumhoz és erőhöz az Európai Unióban és a demokratikus világban.
De legelsősorban az Akadémia elhatározott szembefordulására van szükség, hogy legyen kiket támogatni, legyen kikhez odaállni.
Ha ez a kiállás megvan és meglesz, talán megmozdítható a magyar értelmiség – sőt, talán a társadalom jelentős része is: szakszervezetek, civil szervezetek. Elvárható az egyetemek és az egyetemi ifjúság kiállása – nem szükséges hozzá rektori engedély..! El kell menni akár a polgári engedetlenségig is – mert nincs más, mi segíthetne. Meg lehet szállni a kutatóhelyeket, talán sztrájknak is lenne értelme. Annak mindenképpen, hogy
a kutatók nagy többsége egyetértsen abban, nem hajlandók a „kormány” fennhatósága alatt dolgozni.
Nem tűrhetjük, hogy a „kormány” egymás után fölszámolja az autonómiákat
Természetesen maximális szolidaritásra van szükség, hiszen a szembefordulás komoly egzisztenciális kockázattal jár. Mégis: ha igazán nagynak látszik az ellenállás, elég lehet ahhoz, hogy a hatalom meghátráljon.
Egy dologban vagyok biztos: nem szabad feladni, nem szabad tovább hátrálni: szembe kell fordulni az erőszakkal.
Egyszerre kell beszélnünk, gondolkodnunk nagyon is gyakorlatias és mélyen jelképes értelmű dologról.
Nem tűrhetjük, hogy a „kormány” egymás után fölszámolja az autonómiákat, hogy a szó teljes értelmében birtokba vegye az egész országot.
Lehetetlen, hogy akkor tegye ezt, amikor nemzetközi pozíciója megrendült.
Szerző
Friss
- Ezt nevezzük mi népvándorlásnak – Több mint 100 millió amerikai kel útra a napokban
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek