Kerítésen túl
Amerika gyászol – 100 éves korában elhunyt Jimmy Carter
Vasárnap, 100 éves korában elhunyt Jimmy Carter, Amerika 39. elnöke a Georgia állambeli Plainsben, családja körében – közölte az általa alapított szervezet.
Legyen könnyű neki a föld….
A demokrata Carter a legtovább élt amerikai elnök, októberben ünnepelte 100. születésnapját. A Carter Center, amely a demokráciáért és az emberi jogokért száll síkra világszerte, közölte, hogy vasárnap délután halt meg otthonában, a Georgia állambeli Plainsben. A demokrata politikus 1977 és 1981 között volt elnök, egy gazdasági és diplomáciai válságoktól sújtott időszakban. Miután távozott a Fehér Házból, hírnevét humanitárius munkája állította helyre, amiért Nobel-békedíjat kapott – emlékeztetett a BBC.
„Apám hős volt, nemcsak számomra, hanem mindenki számára, aki hisz a békében, az emberi jogokban és az önzetlen szeretetben”
– mondta fia, Chip Carter a halálát bejelentő közleményben.
„A világ a mi családunk, mert ő összehozta az embereket, és köszönjük, hogy tisztelegtek az emléke előtt azzal, hogy továbbra is ezeket a közös hiteket éltetik”
– tette hozzá. Felesége, Rosalynn, akivel 77 évig voltak házasok, 2023 novemberében halt meg – emlékeztet a Magyar Hang.
Regnálása alatt…
- Egyik kiemelt választási ígéretét gyorsan teljesítette, megállapodva Omar Torrijosszal a Panama-csatorna visszaadásáról.
- A Carter-vezetés volt az, amely 1978-ban visszaadta a Szent Koronát és a koronázási ékszereket Magyarországnak.
- Sikeresen közvetített Egyiptom és Izrael között, így végül sikerült aláírni a tartós közel-keleti békét célzó Camp David-i egyezményeket.
- Az Amerika-barát nicaraguai diktátor támogatásának megszűnése viszont a Szovjetunió sikerét hozta a közép-amerikai államban.
Carter a Nobel-békedíj átvételének évében azt nyilatkozta, elnöksége idején több erőfeszítést tett Rodézia, mint a Közel-Kelet érdekében. Kevesebben emlegették az előbbiek mellett ezt, pedig a Carter-elnökség hozta magával a független Zimbabwe megszületését – írtuk róla a portál születésnapi cikkjében.
Jimmy Carter 1996-ban járt Magyarországon, Vácott részt vett a Habitat for Humanity International ökumenikus keresztény lakásépítő szervezet akciójában, amelynek keretében 500 önkéntes egy hét alatt tíz lakóházat épített fel, ő maga is részt vett a a munkában.
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Csak úgy….
Nem tagadom, jobb exelnök vagyok, mint amilyen elnök voltam,
jellemezte magát néhány évvel ezelőtt az 1924. október 1-jén a Georgia állambeli Plainsben ifjabb James Earl Carterként született egykori államfő. Carter volt az első amerikai elnök, aki kórházban született, akkor ugyanis még az volt a szokás, hogy az anyák otthon hozták világra a gyermeküket, Carter édesanyja azonban ápolónő volt, aki inkább a munkahelyét választotta erre a célra. A szülők földimogyoró-termesztéssel foglalkoztak, és Carter olyannyira szerette a szülővárosát, hogy egy atlantai kormányzói, valamint a washingtoni fehér házi kitérő kivételével szinte az egész életét ott élte le. Annak ellenére, hogy egy szegregált déli államban éltek, Carter szülei mélyen elítélték a rasszizmust, és fiuk is ezt vallotta.
Miután 1971-ben megválasztották Georgia kormányzójának, az atlantai törvényhozás épületében három fekete polgárjogi harcos – Martin Luther King, Lucy Craft Laney és Henry McNeal Turner – képét tetette ki, amivel feldühítette a Ku Klux Klan tagjait.
A Carter házaspár ugyanebben az időszakban egy afroamerikai nőt, Mary Prince-t fogadta fel nevelőnőnek a lányuk mellé, akit gyilkosság miatt ítéltek el. Prince, akiről később a bíróság is kimondta, hogy ártatlan volt, egy olyan programban vett részt, amelynek keretében „megbízható rabokat” külső munkára küldtek. Az asszony a kormányzói hivatalban kezdett el dolgozni, majd Carter felesége, Rosalynn felvette nevelőnőnek, mert meg volt győződve arról, hogy Prince ártatlan, és csak a bőrszíne miatt került börtönbe. 1975-ben, amikor Carter kormányzói ideje letelt, Prince visszament a rácsok mögé, ám 1977-ben meghívták Carter elnöki beiktatására, és mivel maga az államfő kérvényezte, hogy ő legyen a felügyelőtisztje, Prince a következő négy évben a Fehér Házban élt és dolgozott.
Carter Center
A Carter Center 1986 óta vezető szerepet vállalt az úgynevezett guineaféreg kiirtásában, és ez alatt az időszak alatt elképesztő eredményeket ért el.
Az 1980-as évek végén Afrikában és Ázsiában 3 millió embert érintett a parazita által terjesztett betegség (dracunculiasis), míg 2023 januárjában már csak mindössze 13 fertőzést regisztráltak.
Amikor 2015-ben kiderült, hogy a korábban diagnosztizált melanoma áttétet képzett az agyán, Carter azt mondta, szeretné megérni, hogy teljesen eltűnjön a guineaféreg. És bár az élősködő néhány országban még mindig jelen van, de Carter munkássága így is több millió ember szenvedését akadályozta meg. Miután február 19-én bejelentették, hogy Jimmy Carter azt kérte, otthonában kapjon hospice-ellátást, az életrajzírója, Jonathan Alger úgy jellemezte:
98 évet élt (addig), ebből 77 évet boldog házasságban.
Alger szerint Carter pont úgy fejezte be az életét, ahogy akarta:
„Ő volt az első kórházban született amerikai elnök, de nem akart kórházban meghalni. Helyette hazament abba a házba, amelyet Rosalynn-nel építettek 1961-ben, és amelybe a bútorok nagy részét is ő készítette”.
Kai Bird, egy másik életrajzíró kijelentette:
„Ez a férfi más volt, mint amilyennek gondoljuk. Kemény volt. Rendkívül ijesztő volt. Jimmy Carter valószínűleg a legintelligensebb, legszorgalmasabb és legrendesebb ember volt azok közül, akik a 20. században elfoglalhatták az ovális irodát.”
Bár élete utolsó éveiben is – amennyire csak lehetett – aktív maradt, és a nyolc évvel ezelőtti daganatos megbetegedést is legyőzte, Carter kénytelen volt szembesülni a halál gondolatával. Hívő keresztényként Istenhez fordult, amelyben megnyugvást talált:
Nem kértem Istent, hogy hagyjon élni, csak arra kértem, hogy adjon megfelelő hozzáállást a halálhoz. És azt tapasztaltam, hogy teljes mértékben nyugodt vagyok a halállal kapcsolatban. Nem igazán számít, hogy meghalok-e vagy életben maradok. Azóta teljesen biztos vagyok abban, hogy a keresztény hitemhez hozzátartozik a halál utáni életbe vetett teljes bizalom. Tehát a halálom után újra élni fogok, csak azt nem tudom, milyen formában. (forrás)
Szerző
Friss
- Magyar György: Orbán rendszere valószínűleg 2026-ig a nyakunkon marad
- Huss! Mennyi idő alatt ürül ki az alkohol a szervezetből
- Meghalt Keleti Ágnes – Legyen könnyű neki a föld!
- Rossi mester évet értékelt – Magyarázat, vagy magyarázkodás?
- Menczer és az ő freudi elszólása – amikor a tudatalatti lebuktatja a ‘tudatfelettit’
- A Vodafone már a múlté, ha Ön ügyfele volt, olvassa az alapvető teendőket
- A horoszkóp szerint ők a veszélyes férfiak
- Bruck András: ez most tényleg egy új év
- Az ő pénzük a mi pénzünk!? – Figyelem: a nyugalom megzavarására alkalmas sorok…
- Perintfalvi Rita: szemtől távol vagy, de a szívhez közel maradsz, Gergő….