Sport
Anglia végre megnyerte a tizenegyespárbajt
Anglia együttese története során először nyert ilyen körülmények között világbajnoki mérkőzést, korábban mindhárom tizenegyes-párbaját elveszítette (1990, 1998, 2006).
Nagy iramban kezdődött a mérkőzés. Az első negyedórában különösen az angolok játszottak komoly tempóban, ám a kolumbiaiak jól zárták a területet, nem engedték betörni 16-osukra az ellenfél futballistáit, így nemhogy helyzetig, egy darabig még lövésig sem jutott az európai csapat. A 16. percben aztán egy jobb oldali angol támadás hozott némi izgalmat, melynek végén Kane kiszorított helyzetből a kapu tetejére fejelte a labdát.
A Szpartak Stadiont színültig megtöltő nézősereg akkor még vélhetően nem gondolt arra, hogy ez a lehetőség lesz az első félidő legizgalmasabb jelenete, ám az idő múlásával a játék színvonala és tempója is hamar visszaesett, a kapuk pedig egy pillanatra sem forogtak veszélyben. Az egymással eredménytelenül küzdő játékosok a monoton futballt kisebb-nagyobb kakaskodással és színészkedéssel törték csak meg időnként. Sokat elárul a játékrészről, hogy a kevés kísérletből egyetlen lövés találta el a kaput.
A második félidő első tíz perce az addigiakhoz hasonló forgatókönyv szerint zajlott, ám ezek után Anglia váratlanul vezetéshez jutott, Kane hatodik vb-gólja révén, mely egy szöglet utáni szabálytalanság miatt megítélt büntetőből született.
54-57. perc: jobb oldali angol szögletrúgás után Carlos Sanchez vitte földre Kane-t, amiért a játékvezető azonnal büntetőt ítélt. A döntést a videobírós ellenőrzés is megerősítette, Harry Kane pedig magabiztosan a kapu közepébe lőtt (0-1).
A kolumbiaiak nehezen vették tudomásul a bírói döntést,
előbb a bíróval veszekedtek, majd a gólt követő percekben az angol játékosoknak léptek oda többször is durván.
A dél-amerikai együttes a 75. percre nyugodott le kissé és rendezte sorait. A hajrában nagy erőkkel támadott, ám egyetlen helyzetét elrontotta, az utolsó percekben viszont egy szöglet után a vb-n harmadik gólját szerző Mina fejelt a kapuba.
90+3. perc: Cuadrado jobb oldali szöglete után az ötösön érkező Yerri Mina fejelte a kapu jobb oldala felé a labdát, amely a földről felpattanva a gólvonalon menteni igyekvő Trippier felett a felső sarokba vágódott (1-1).
A hosszabbítás első felében az angol játékosok még érezhetően a kolumbiai egyenlítés hatása alatt voltak. Ekkor egyértelműen a dél-amerikaiak futballoztak jobban és veszélyesebben.
A záró negyedórára az európai csapat ismét átvette a kezdeményezést, két nagy helyzetet is kialakított, ám Rose és Dier sem tudott betalálni, így a büntetőkre maradt a döntés.
A tizenegyes-párbajban az első két rúgó mindkét oldalon magabiztos volt, azután azonban Henderson hibázott, ám Kolumbia nem tudta kihasználni előnyét, sőt, előbb Uribe tévesztett néhány centit, majd a végén Bacca lövését védte Pickford, Dier pedig záróemberként nem hibázott, így Anglia történelmi sikert aratott.
Labdarúgó-világbajnokság, nyolcaddöntő:
Anglia-Kolumbia 1-1 (0-0, 1-1, 1-1) – tizenegyesekkel: 4-3
Moszkva, Szpartak Stadion, 44 190 néző, v.: Mark Geiger (amerikai)
Gól: Kane (57., 11-esből), illetve Mina (93.)
Anglia: Jordan Pickford – Kylie Walker (Marcus Rashford 113.), John Stones, Harry Maguire – Kieran Trippier, Dele Alli (Eric Dier 81.), Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ashley Young (Danny Rose 102.) – Raheem Sterling (Jamie Vardy 88.), Harry Kane.
Kolumbia: David Ospina – Santiago Arias (Cristian Zapata 116.), Yerri Mina, Davinson Sanchez, Johan Mojica – Wilmar Barrios, Juan Cuadrado, Carlos Sanchez (Mateus Uribe 79.), Juan Quintero (Luis Muriel 88.), Jefferson Lerma (Carlos Bacca 62.) – Radamel Falcao.
Egy gól elég volt a svédeknek
Mindkét együttes nélkülözött játékosokat eltiltás miatt: a svéd válogatottból Sebastian Larsson, míg a svájciból a csapatkapitány Stephan Lichtsteiner és Fabian Schär hiányzott.
A svédek nyomásával és letámadásaival indult a találkozó, ezt tíz perc elteltével svájci mezőnyfölény követte. Félóra múltán Sommer mutatott be nagy védést Berg lövésénél. A lassan csordogáló játék a hajrája kissé magasabb iramúvá vált, mindkét kapunál alakultak ki helyzetek, de a svájci háló előtt Ekdal, a svéd előtt Dzemaili hibázott a befejezésnél, így gól nélkül vonulhattak szünetre a felek.
A fordulást követően is a svájciak voltak kezdeményezőbbek, vezetést azonban a skandinávok szereztek egy szerencsés találattal az addig keveset mutató és sokat hibázó Forsberg révén.
66. perc: Forsberg középről, a 16-os vonaláról lövésre szánta el magát, Akanji beleért a kapu közepébe, Sommer felé tartó labdába, amely így védhetetlenül vágódott a jobb felső sarokba (1-0).
A hátrányba került svájci válogatott nyomás alá helyezte ellenfele kapuját, de nem volt sok ötlete. A legnagyobb veszélyt Olsen kapujára Seferovic fejese jelentette a ráadásban, ám a svéd hálóőr biztosan hárított.
A svájciak kitámadását kihasználva a svédek egy veszélyes kontra nyomán emberelőnybe kerültek.
93-96. perc: gyors svéd kontra végén Martin Olsson lábát Michael Lang koccantotta össze a 16-os vonala előtt, ezért a svájci védőt kiállította a játékvezető, aki videózást követően megváltoztatta eredeti ítéletét, és büntető helyett szabadrúgást ítélt.
Bár a szabadrúgásból a 32. születésnapját éppen ezen a napon ünneplő Toivonen nem talált be – a kapus kiöklözte a labdát -, így is a legjobb nyolc közé jutott a svéd együttes, melynek ellenfele a szombati, szamarai negyeddöntőben a Kolumbia-Anglia párharc továbbjutója lesz.
Labdarúgó-világbajnokság, nyolcaddöntő:
Svédország-Svájc 1-0 (0-0)
Szentpétervár, 64 042 néző, v.: Damir Skomina (szlovén)
Gól: Forsberg (66.)
Kiállítva:Lang (94., svájci)
Svédország: Robin Olsen – Mikael Lustig (Emil Krafth, 82.), Victor Lindelöf, Andreas Granqvist, Ludwig Augustinsson – Viktor Claesson, Gustav Svensson, Albin Ekdal, Emil Forsberg (Martin Olsson, 82.) – Marcus Berg (Isaac Kiese Thelin, 91.), Ola Toivonen.
Svájc: Yann Sommer – Michael Lang, Johan Djourou, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez – Valon Behrami, Granit Xhaka – Xherdan Shaqiri, Blerim Dzemaili (Haris Seferovic, 73.), Steven Zuber (Breel Embolo, 73.) – Josip Drmic.
A negyeddöntő párosítása
Július 6., péntek:
16:00, Uruguay-Franciaország
20:00, Brazília-Belgium
Július 7., szombat:
16:00, Svédország-Anglia
20:00, Oroszország-Horvátország
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?