Connect with us

Kerítésen túl

Az Avatar 2 bojkottját követelik amerikai őslakosok – Kék idegenek

Megosztás

Bojkott felhívás az Avatar2 ellen., a kék idegenek miatt. Igazuk van-e az őslakosoknak?

Megosztás

Őslakossok, mint kék idegenek – ez maga a rasszizmus! – állítja Amerika őslakosságának egy nagy számú és hangos csoportja. Kritizálják Cameront is, aki a filmben kizárólag fehér szereplőket „használ”, holott mint mondják, a filmiparban már létjogosultságot nyert a fekete-, a sárga- és a réz színű arc is.

Őslakosok, mint kék idegenek: ez rasszista?

Sok mozirajongó már régóta vár erre a filmre: 13 évbe telt, míg James Cameron folytatása, az „Avatar: A víz útja” idén decemberben végre a mozikba került és máris  300 millió dollár körüli bevételt hozott. Az első részhez, a 2009-eshez hasonlóan meglepően nagy a második rész sikere is.

Öko-giccs halmaz

Az Avatar2 is sok öko-giccset tartalmaz, akárcsak az eredeti film

-írta az osztrák Die Presse.

Nyilvánvalóan ez az USA bennszülött lakosságának egy részét is zavarja, akik arra szólították fel a közösségi médiát használókat, hogy ne nézzék meg a sci-fi kasszasikert:

„Az amerikai őslakosok és más bennszülött csoportok szerte a világon ennek a szörnyű és rasszista filmnek a bojkottjára szólítanak fel – írja Yuè Begay, a navahó törzs képviselője a Twitteren. „A kultúránkat úgy alakították át itt, hogy illeszkedjenek egy fehér ember mentőkomplexumához.”

„Őslakos-ellenes retorika”

A James Cameron filmrendezővel szembeni kritika korántsem új keletű, de a közelmúltban újra felfedezett kijelentései keltették fel újra. Az „Avatar” tervezésekor a rendezőt az indiánok hódításának és kizsákmányolásának története ihlette. Tizenkét évvel ezelőtt a brit ” Guardian „-nak azt mondta:

„Mindig arra kellett gondolnom, hogy a dakoták, a sziúk valószínűleg keményebben harcoltak volna ha láthatják a jövőt és azt, hogy mekkora az öngyilkosságok aránya gyermekeik körében, mert ők egy reménytelen, elveszett társadalom.”

A megjegyzés a közelmúltban feltűnést és visszatetszést keltett az őslakosok körében :

„James Cameron nyilvánvalóan azért készítette az Avatart, hogy keményebb harcra inspirálja az őseimet”

– írta valaki a Twitteren. Egy másik őslakos hozzátette:

„Így hibáztatja az áldozatokat anélkül, hogy a saját kiváltságaira gondolna.”

(Friss híreink!)

Ki vagy Te?

A film szereplőit is bírálták. Bár, ahogyan Cameron is többször felhívta a figyelmet, a filmben szereplő Na’vi népet egyértelműen Észak- és Dél-Amerika őslakosai ihlették, a különböző szerepekre csak fehér színészeket és színésznőket jelöltek ki. A film- és televízióiparban, de a mindennapi életben is régóta elterjedt „fekete arc”, „sárgaarc” vagy „vörösarc” rasszista gyakorlatára utalva ezt a megszállási politikát „kék arccal” bírálták.

Cameronnak írt nyílt levelében Begay ezt írta:

„Arcunknak és hangunknak ott kellett volna lennie a képernyőn. A fehér emberek valódi őslakos népeken alapuló kitalált idegeneket játszanak, ez a gyarmatosítás.”

Brett Chapmann, az Egyesült Államok bennszülött polgárjogi ügyvédje az LA Timesnak azt is elmondta, hogy az Avatarhoz hasonló filmek nagy hatással voltak az őslakosok és történelmük felfogására. Mosás, hogy mindenki jól érezze magát, aki nézi őket. Nem az imperializmus-ellenességről szól. gyarmatosításellenes, filmeket készít, hogy pénzt keressen.”

A Na’vi ábrázolásakor olyan külső jellemzőket is használnak, mint a rettegés, a törzsi tetoválások, vagy a kulturális sajátosságok.

„Mindegyik jellemzőt fehér tekinteten keresztül szemléljük, a kék földönkívüliekre használják,(…)  De az őslakosok valódi emberek, itt a Földön.”

Így csap le egy valódi demokráciában a PC, a politikai korrektség -joggal- számonkérése, még olyan karakterekre is, mint a kék idegenek és rajtuk keresztül az olyan alkotásra is, amit szinte az egész világ tapsolva fogad.

Szerző