Kerítésen túl
Választást nyerve bukott ki a kormányzásból az Orbán-barát lengyel Jog és Igazságosság párt
A Jog és Igazságosság párt, röviden a PiS, Lengyelország egyik legnagyobb politikai pártja nyolc év kormányzás után választást nyert és mégis elvesztette az ország vezetésének jogát. Ezzel alighanem komolyan meggyengült a magyar kormány Európai Uniós helyzete is, hiszen egyetlen jelentős támogatóját vesztette el.
A PiS története
A PiS megalapítása előtt Lengyelország politikai színtere többpártrendszerben működött. A PiS azonban új lendületet hozott a lengyel politikába, és gyorsan népszerűvé vált az országban. A párt politikai céljai között szerepeltek az erős nemzeti identitás megőrzése, a keresztény értékek védelme és a gazdasági fejlődés elősegítése.
A PiS kormányzása
A PiS 2001-ben alakult, és azóta is jelentős szerepet játszik a lengyel politikában. A pártot Jarosław Kaczyński vezeti. A párt 2005-ben először került kormányra Lengyelországban. Az első kormányzati ciklusban számos reformot hajtottak végre, köztük az oktatási rendszer átalakítását és a gazdasági növekedés ösztönzését. Azonban a kormányzásuk alatt néhány vitatott döntést hoztak, amelyek komoly nemzetközi kritikát váltottak ki.
A PiS és az Európai Unió
Az utóbbi években a Jog és Igazságosság vezette Lenegyelország és az Európai Unió között komoly feszültség alakult ki. A párt számos olyan intézkedést hozott, amely az EU-val való viszonyt megfeszítette, mint például a jogállamiság és a demokratikus intézmények függetlenségének csökkenése miatt. Ennek a feszültségnek fokozatos felszámolása várható, modst, hogy a párt kikerült a hatalomból.
A PiS népszerűsége
Bár a PiS népszerűsége az évek során ingadozott, jelenleg is erős támogatást élvez Lengyelországban. A párt sikeresen kommunikál olyan ügyekben, mint a bevándorlásellenesség, a gazdasági fejlődés és a nemzeti identitás védelme. A PiS támogatói még a választások előtt egy nappal is abban bíztak, hogy Jarosław Kaczyńskiék szilárdan képviselik a lengyel érdekeket és értékeket.
A PiS jövője
A PiS jövője a választás után bizonytalan, de az eltünéstől nem kell tartaniuk. A párt számos kihívással nézett már eddig is szembe, beleértve a feszültséget az EU-val és a belpolitikai vitákat is. Az elkövetkező években a PiS-nek meg kell küzdenie azért, hogy megtartsa támogatóit és továbbra is befolyásos maradjon Lengyelországban.
Orbán és Kaczynski
Jarosław Kaczyński Orbán Viktor magyar miniszterelnöktől tanulta meg, hogyan lehet lerombolni a demokráciát és átvenni az államot. Most Magyarországról érkeznek a leckék, hogyan védd meg magad hatalomvesztés esetén
írta az év elején a lengyel Gazeta Wyborcza.
Szerző
Friss
- ‘Úgynevezett kérdések Gönczi Gábor úgynevezett műsorvezető úgynevezett szájából elhangozva’ – Exkluzív cucc Orbántól…
- Óvodában ‘toboroz’ a honvédség, de no para: éles gránát nem került elő….
- ‘Volt kifütyülni a török himnuszt?’ – Az UEFA most sem volt elnéző az MLSZ-el
- Szívzűr – Saját bőrön
- Orbán USAID-kormánybiztosa -pakk helyett- cokit kapott az amerikai szervezet munkatársától – Frissítve!
- Megnyertük! A Várkert bazárba tömörül a Türk Államok Szervezetének Informális Csúcstalálkozója
- Apa, kezdődik! Távozik a Pride-ot szervező alapítványból egy magazin főszerkesztője az ‘ellehetetlenítő törvény’ miatt
- A KDNP-s politikus, akinek újabb szavazatokat sikerült amortizálnia – Na de Béláim, mi a cél?
- Nem tudom eldönteni, mi érdemli meg jobban az utóbbi 10 nap hülyeségdíját… – Hétvégi Lendvaiságok
- Magyar Péter úgy kell a kormány prop.-nak, mint egy falat kenyér – Na jó, most Ukrajna is bejött a képbe, de megvan az összefüggés