Banánköztársaság
Az Orbán-kormány olyan rossz, hogy nem is mérhető — Lapzsemle
Gyerekem, neked még az egyes is sok. Így sóhajtanak a tanító nénik olykor-olykor az osztálytermekben. Ezt idézte fel Orbán kormányának minősíthetetlen teljesítménye kapcsán egy kiváló közgazdász. A nyilatkozó nem akárki: együtt dolgozott Orbánnal még abban a korszakban, amikor a Fidesz-vezérből akár kiváló európai demokrata vezető is lehetett volna (rég volt az, persze). Nagy Zoltán, a Gazdasági Versenyhivatalt (GVH) hosszú időszakon át vezető közgazdász Szénási Sándorral beszélgetett. A Heti lapzsemle
ebből a beszélgetésből válogat részleteket.
Piacnyitás, szabadság, verseny, teljesítmény
Nagy Zoltán 1998 és 2010 között volt a GVH elnöke. Még Orbán Viktor jelölte 1998 őszén.
Ahogy a Klubrádióban elmondta: „Még a szakkollégiumi évekből ismertük egymást, én rajkos voltam, ő pedig bibós.
Együtt dolgoztunk később, az 1998-as választásokat megelőző felkészülési időszakban, Orbán és csapata munkacsoportokban készült fel a kormányzásra, akkor a munkát Stumpf István koordinálta. Orbán szavajárása volt ezeken a megbeszéléseken, hogy „adjunk fogakat a hatóságoknak”, például erősítsük a bankfelügyeletet, a versenyhivatalt, és ez nekem kifejezetten bejött… 2000-ig Orbán határozottan híve volt a monopóliumok letörésének, a piacnyitásnak. Piacnyitási, monopóliumellenes intézkedések komoly sorozatával kezdődött kormányzása, ami különösen sikeres volt a telekommunikáció terén, kevésbé az energiapolitikában — konfliktusaink 2000 körül kezdődtek, amikor egymás után, a diákhitel, a Postabank eladása és más ügyek körül derültek ki egyre komolyabb nézetkülönbségek, olyan tendenciák csírái látszottak, amelyek aztán a 2010-es kormányváltás utáni kormányzásban egyértelműen ki is bontakoztak.”
Csalódott fideszes?
Önről tehát lehet mondani, hogy csalódott fideszes? — Ilyen értelemben lehet, bár én nem voltam fideszes sose, de a reformprogramokkal kapcsolatos korábbi reményeimet tekintve csalódott vagyok. A mára kialakult állapotokat Nagy Zoltán így jellemzi:
Léteznek versenyalapú piacgazdaságok, ahol a cégek a termelékenység növelésével vagy innovatív teljesítménnyel érnek el előnyt — de amit nálunk most látunk, itt a versenyalapú piacgazdaság a kulcsterületeken egy az egyben megszűnt. Itt egy másik típusa alakult ki a gazdaságnak, amikor a legfontosabb ágazatokat kivonják a verseny alól, egyre több területre telepszik rá az állam. Az összes közbeszerzés és a kulcságazatok is állami irányítás alá kerülnek, ott dől el, hogy melyik cég, melyik ágazat milyen nyereségrátával dolgozhat.
Fedőtörténetek a „szuverenitásról”
A nyilvánosság előtt persze többnyire”szuverenitásról” beszélnek, de ezek nagyrészt fedőtörténetek. Az állam szuverenitásának hangsúlyozása fedőtörténete annak, hogy hogyan lehet magunkhoz, a családunkhoz, a mi oligarcháinkhoz beszipkázni az adófizetők pénzét, illetve a keletkező jövedelmet. Amit mi tapasztalunk, az a korrupció egyik fajtája, amikor a korrupció központosított. Tulajdonképpen összefolyik, hogy a miniszterelnök köre, vagy a Mészáros-csoport valamelyik ága, vagy más, a kegyelti körbe tartozó emberek hozzák a döntéseket. Nem világos az sem, hogy kihez tartoznak az egyes vagyonelemek, olykor az sem, hogy valóságos szereplő-e egyáltalán, aki a nyilvánosság előtt megjelenik.
Ki ejtett itt foglyul kit?
Úgy tűnhet, hogy az oligarchák ejtették itt foglyul az államot, de fordítva is lehet, vagyis hogy az állam, vagyis a miniszterelnök ejtette foglyul a gazdaság legfontosabb részeit. Számára most a legfontosabb területek azok, ahol friss pénz van, mégpedig uniós forrásból… Ezért van az, hogy a közbeszerzéseknél rendre kizárják a versenyt és itt képződnek hatalmas extraprofitok, pontosabban járadékok.
Olyan rendszer szilárdult itt meg, amelynek működtetéséhez tulajdonképpen elég néhány száz oligarcha, ezek szinte teljes ellenőrzést tudnak gyakorolni a gazdaság fölött. Alig maradt már független gazdasági szervezet, legfeljebb a periférián tudnak megmaradni. A központtól, a miniszterelnök személyétől kiépültek és lefelé ágaznak azok a vertikális struktúrák, amelyek mindent igyekeznek befolyásolni.
A következő oldalon „Van itt verseny, de nem a jólétért, hanem Mészárosék kegyeiért…”
Szerző
3 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?
Gas
2019.09.01 09:27 at 09:27
Hangulatkeltő egyirányú és igazságtalan cikk.Felvonultatja mindazokat a közhelyeket amiket a vezető veboldalak unos untiglan ismételgetnek szakadatlanul .Az ilyen és ehez hasonló oldalak sosem említenek semmi pozitív hatását a Fidesz által bevezetett döntéseknek.Megy a pénztárosmészárosozás,kisvasutazás,azegészségügyelhanyagolás,oktatásledegradálás,törpeputyinozás,minidiktátorosás,O1G-zés,törpeputyinozás és egyébb idiótábbnál idiótább vádaskodások.Mindeközben IMF és Uniós adósság(23 milliárd euró)visszatörlesztve kamatostul,BKV és az önkormányzatok több milliárd forintos nagyságrendű adósságállománya (Gyurcsány Feri,és Bajnai Gordonkámak köszönhetően)elengedve.Svájci hitelek megszüntetve a meglévőké forintosítva.Az egészségügy több tízmilliárdos adóssága jóváírva(ez is Gy.F és B.G-nek köszönhető).A lepukkant BKV járműpark 75% kicserélve.A lepukkant mentők teljes járműpark cseréje. Elherdált MOL részvények visszavásárlása.Medgyesi alatt eladott aranykészlet visszavásárlása sőt annak 9 szeresére felduzzasztva.Hadd ne soroljam tovább mert minek .Az ellenzék szerint ezek csak látszat intézkedések. A cikk emiatt ebben a forméban szánalmas pocskondiázása azoknak akik a sírból hozták vissza a magyar gazdaságot és munkaerő piacot9
a szerző
2019.09.01 20:21 at 20:21
Üzenet a trollnak: ha a propagandaosztályon nem említették, most elmagyarázom, hogy a hosszú egyenszöveg nem minden cikkhez illeszthető oda egy copypaste művelettel. Egy kicsit dolgozni kellett volna vele, esetleg beleolvasni a cikkbe, amelyhez „hozzászólt”.
Tóth Ildikó
2019.11.06 21:34 at 21:34
Gas troll! Nem hiszem, hogy olvastad, de esetleg hallottál az orosz irodalom nagyjáról, Gogolról (1809-1852). Az ő mondását ajánlom neked szellemi antibiotikumként, mert egyértelműen súlyos narancsos papagájkórban szenvedsz: „Ha ferde a képed a tükörben, ne a tükröt okold.” A cikk kiváló.