Kerítésen túl
Berend T. Iván: átvettük a Kennedy Centert, -jelentette ki Trum- mivel nem szerettük, amit csináltak
Berend T. Iván, Kossuth-díjas magyar történész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke. 1973 és 1979 között a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem rektora,1975-től 1982-ig a Magyar Történelmi Társulat elnöke, 1985 és 1990 között az MTA elnöke,1990-től a University of California at Los Angeles (UCLA) professzora, 2015-ben nyugdíjba vonult. A magyar és közép-európai gazdaságtörténet neves kutatója. A professzor lerántotta a leplet a Trumpizmus lényegéről.
A washingtoni Kennedy Center, teljes hivatalos nevén John F. Kennedy Center for the Performing Arts in Washington
az amerikai kulturális intézmények korona-ékszere. Története 1958-ra nyúlik vissza, amikor Eisenhower elnök aláírta a törvényt létesítéséről. Az eredetileg Nemzeti Kulturális Központnak nevezett intézményt 1964 januárjában nevezték át a meggyilkolt elnökről Kennedy Centernek. Az építkezés költsége 70 millió dollárt tett ki-kezdi bejegyzését Berend T. Iván professzor majd így folytatja. Ebből csak 43 milliót folyósított a Kongresszus, míg a többit magán adományok biztosították, amihez a Kennedy család is fél millióval járult hozzá. Az olasz kormány 3.700 tonna carrarai márványt adományozott. A hivatalos gála megnyitóra 1971 szeptember 8-án került sor. Ez az intézmény ad hivatalos otthont a Nemzeti Szimfonikus Zenekarnak és a 2.347 üléses washingtoni Nemzeti Operaháznak. Itt működik az 1.161 üléses Eisenhower Szinház is. A Center évente mintegy 2.200 programot nyújt melyeken két millió néző vesz részt.
Donald Trump, aki saját bevallása szerint nem tud egy oldalnál hosszabb szöveget elolvasni,
s életében nem olvasott el egy könyvet, akinek a kultúrához semmi, de semmi köze nincs, elnöki beiktatása után nem sokkal már kinevezte magát a Center igazgató testülete elnökének. Napokon belül menesztette a testület hosszú idő óta működő elnökét és tagjait, és híveiből álló testületet nevezett ki helyettük. Három héttel később az újonan kinevezett igazgatói testület Trumpot hivatalosan elnökévé választotta.
“Átvettük a Kennedy Centert, jelentette ki Trump, mivel nem szerettük, amit csináltak”.
Mivel Trump szereti mindenre – épületre, repülőgépre, amit használ – kiírni nevét, már várom a bejelentést, hogy a Kennedy Center nevét Trump Centerré változtatják és a nagy csarnokban álló John Kennedy fejszobrot Alan Cottrill “Donald J. Trump a hazafi” négy és fél méter magas, hat tonna súlyú, egész alakos arany színűre festett szobrával cserélik fel, amelyet egyelőre Trump elnöki könyvtárába szánnak.
“Emberek zarándokolni fognak ehhez a szoborhoz”
-jegyezte meg Brock Pierce multi-milliárdos, aki finanszírozta a műalkotás elkészítését. A szobor felavatását június 14-ére időzíthetnék. Claudia Tenney new yorki republikánus képviselőnő ugyanis beterjesztett egy törvényjavaslatot (H.R.1395 sorszámmal) mely Trump születésnapját, június 14-ét federális ünnepnappá emelné. Ezzel George Washington, az USA alapító első elnöke – akinek születésnapja, február 22, az Elnökök Napja (President Day) – mellett Donald John Trump, az Egyesült Államok 47-ik elnöke lenne az ország második olyan elnöke, akinek születésnapja nemzeti ünnep volna.
Ha Trump nem is olvas, de 19 könyvet publikált
Ez még egy profi írónak is dicsőségére válna. Az egyetlen apró zavaró tényező azonban ebben a teljesítményben, hogy ezeket nem ő írta, hanem az általa felbérelt hivatásos írók. Az egyik ezek közül, Tim O’Brian nyíltan ki is mondta:
“Trump elnök úr egyetlen könyvet sem írt. A neve alatt megjelentek mind úgynevezett bértollnokok (ghost writers) munkái”.
Ezek egyike, Tony Schwartz elmondta, hogy
“soha egyetlen könyvet nem látott Trump lakásában, vagy hivatalában az alatt a fél év alatt, míg együtt dolgoztak”.
OK, nem ír, nem olvas. Ez egyébként csak előnyére válik, mint az “Arthur” című amerikai televíziós gyermekműsorban, ahol Arthur kis huga, mivel nem tud olvasni belép oda is, ahol ki van írva, hogy
”Belépni tilos”. “Ez nem állíthat meg engem – mondja – mivel én nem tudok olvasni”.
Azt azonban senki sem mondhatja, hogy Trumpnak nincs köze a zenéhez. Mint egyik ‘könyvében’ leírta,
“tudom, hogy vannak emberek akiknek a kreativitását az segíti, ha zenét hallgatnak. Számomra azonban ezt a golf nyujtja”.
Más tények is bizonyítják kapcsolatát a zenéhez. Hadd idézzem erre vonatkozóan magát Trumpot, aki 1987-ben megjelent könyvében (The Art of the Deal) elmondja, hogy másodikos középiskolás korában, 16 évesen,
“Behúztam egyet a zenetanáromnak, mivel úgy gondoltam, hogy semmit sem ért a zenéhez”.
Ugyancsak szemen ütötte egy másik tanárát is. Ezt magára erőszakolt szerénységgel úgy kommentálja, hogy
“mindez világos bizonyítéka, hogy már igen korán erőteljes módon kiálltam véleményemért”.
Hozzátartozik az igazsághoz, hogy Trump már ezt tanulta apjától is
Mint egyik bértollnoka felidézte:
“Trump apjának üzenete gyermekeihez nagyon egyszerű volt: versenyezz, győzz, ‘öld meg’ versenytársaidat. Tégy meg mindent, hogy győzzél”.
És az ifjú Trump hűségesen követte e “tanításokat”. Mint egy másik felbérelt írója, Marc Fisher mondta, Trump középiskolás korában
“vas ököllel uralta a diákotthont”.
Egyik katonaiskolai osztálytársa – apja ugyanis kezelhetetlensége miatt katonaiskolába küldte – ezt úgy fogalmazta, hogy
“Mindannyian annak a kultúrának neveltjei vagyunk, hogy ütni kell azokat, akik nem az általad jónak tartott dolgot csinálják”.
Ez most is meghatározza Trump magatartását.
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
A Kennedy Center puccs-jellegű hatalomátvétele azonban nagy felháborodást keltett az amerikai kulturális világban
A Center vezetése nyilatkozatot tett közzé, hangsúlyozva, hogy bár az elnöknek jogkörében van személyek eltávolítása és kinevezése a Center vezetésében, történelmileg egyedülálló ez a durva beavatkozás, és Trump önkinevezése. Tiltakozásként a Kennedy Center vezető testületének tagjai egymást követően mondtak le a Centerben vállalt szerepükről. Ezek között volt a világhírű énekesnő, a Center művészeti tanácsadója, Renée Fleming is. Adam Weiner, akinek zenekara lépett volna fel a Centerben, lemondta a fellépést, mivel
“Értesülve, hogy ez az intézmény 54 év óta pártoktól független, de most Trump bekebelezte, úgy döntöttem, hogy nem lépek ott fel”. Az utolsó székig eladott jegyek ellenére Issa-Rae fekete írónő és szinész is lemondta fellépését”.
Hét évtized elszaladt és Trump semmit nem változott. Jól behúz annak, aki valami okból nem tetszik neki, vagy nem azt csinálja amit ő szeretne. Elvégre zavartalanul teljesítenie kell kulturális küldetését
-fejeződik be az utóbbi időszak talán legelegánsabb Trump „bemutatása” és ezt Berend T. Ivánnak köszönhetünk.
Friss
- Érdemes volt a Mi Hazánk alá lovat adnia Orbán Viktornak
- Berend T. Iván: átvettük a Kennedy Centert, -jelentette ki Trum- mivel nem szerettük, amit csináltak
- Beindult a nyelvcsapás-mérő – USA és Magyarország nem ítélte el az orosz agressziót az ENSZ Közgyűlésében
- Szalay-Bobrovniczky ‘rendbe tett néhány dolgot mielőtt a nyugatról kitartottak utolsó bosszújukként még megpróbálják félremagyarázni’
- A ‘bátorak’ 103:36 arányban bevédték Dúró Dórát – A Fidesznek köszönhetően a ‘hölgy mentelmi védett’ maradt
- Indul laktanyáról-laktanyára a turulröptetés
- Bruck András: évértékelők után
- Könyörgöm, gyere vissza! – Bandi-búcsúztató
- Bayer célkereszt-listája, amire bárki, bármikor felkerülhet, amikor Ő lesz a NER-kijelölt soros
- ‘A Fidesznél csak a Fidesz jobb’ – mondta Orbán, majd 2029-ig ütemezte az ‘ilyen még sosem volt’ adókedvezményt