Kerítésen túl
Beszólt a magyar kormánynak a német külügyér
A magyar kormány az EU-tagállamok közül egyedüliként vétózta meg az uniós nyilatkozatot a kiújult izraeli-palesztin összecsapások ügyében. Ezt tette ma szóvá Heiko Maas.
27-ből 26 tagország egyetértett abban,
hogy most az a legfontosabb, hogy hallgassanak a fegyverek és ne legyen még több halálos áldozat. (…) Csak Magyarország látta ezt máshogy, bármilyen okból is
– mondta a német külügyminiszter a német közszolgálati televízió (ARD) szerda reggeli műsorában arra utalva, hogy a magyar vétó akadályozta meg az uniós külügyminiszterek közös nyilatkozatát és ezáltal az egységes uniós állásfoglalást a konfliktus ügyében.
Megfúrt közös álláspont
A vétó már csak azért is rosszul jön az EU-nak, mert Brüsszel és Németország is szeretne az eddiginél jelentősebb szerepet játszani a közel-keleti béke megteremtésében (erre utalt Heiko Maas is) – márpedig ez közös álláspont nélkül meglehetősen nehéz.
A német közszolgálati híradó, a Tagesschau a vétóval összefüggésben emlékeztet arra, hogy
Orbán Viktor miniszterelnök személyesen is „nagyon szoros kapcsolatokat ápol” Benjamin Netanjahu izraeli kormányfővel.
Felidézik azt is, hogy nem ez az egyetlen téma, amelyben vita van a német és a magyar kormány között.
Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára közleményében azt írta:
Magyarország azért nem értett egyet az európai uniós nyilatkozat szövegével, mert a kormány szerint az súlyosan kiegyensúlyozatlan volt, és nem tükrözte a valós helyzetet.
Mit mond az EU?
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerint az EU egyrészt elítélte a palesztin Hamász zsidó állam elleni rakétatámadásait. Borrell ugyanakkor – Izraelre is utalva – elfogadhatatlannak nevezte, hogy az elmúlt napokban túl sok civil áldozat volt.
Az önvédelemnek mindkét fél részéről arányosnak kell lennie, és tiszteletben kell tartania a nemzetközi humanitárius jogot
– jelentette ki.
Az EU tűzszünetre és az erőszak azonnali felszámolására szólított fel az izraeliek és a palesztinok között, illetve a humanitárius hozzáférés biztosítását kérte a Gázai övezetben.
Borrell közölte azt is, hogy az uniós tagországok minisztereinek legtöbbje „határozottan támogatta”, hogy Izrael ne költöztessen ki palesztin családokat a kelet-jeruzsálemi területről, aminek lehetősége kiváltotta a jelenlegi konfliktust.
Háttéranyagunkat, amelyben egy izraeli városban élő nő a rakétatámadásokról, N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet szakértő pedig a konfliktus hátteréről beszél lapunknak, itt olvashatják.
VIA Privátbankár
Szerző
Friss
- Ezt nevezzük mi népvándorlásnak – Több mint 100 millió amerikai kel útra a napokban
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek