Cristiano Ronaldo mesterhármasa Spanyolország ellen

A spanyol és az Európa-bajnok portugál válogatott 3-3-s döntetlent játszott pénteken Szocsiban a B csoport első fordulójában az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon.

Nagy várakozás előzte meg a B csoport rangadóját, annál is inkább, mert két nappal az összecsapás előtt a Real Madridnál kinevezett Julen Lopeteguit menesztette a spanyol szövetség, s helyére Fernando Hierrót nevezte ki a nemzeti együttes élére.

4. perc: Cristiano Ronaldót madridi klubtársa, Nacho buktatta a 16-oson belül, s a portugál támadó magabiztosan értékesítette a büntetőt: félmagasan a kapu bal oldalába lőtt (1-0).

Az ötszörös aranylabdás támadó nyolcadik egymást követő nagy válogatott tornáján talált be, egyben negyedik világbajnokságán szerzett gólt. Utóbbi ezt megelőzően csak Uwe Seelernek, Pelének és Miroslav Klosénak sikerült. A gól nem fogta meg a spanyolokat, akik Costa látványos találatával egyenlítettek – ez volt az első eset a világbajnokságon, hogy a játékvezető egyeztetett videós segítőivel.

24. perc: Diego Costa ellökte Pepét, majd több csellel a teljes portugál védelmet megszédítette, végül 14 méterről laposan a kapu jobb alsó sarkába lőtt (1-1).

Embed from Getty Images

Nem sokkal később Isco a 16-os sarkától nagy lövéssel a felső lécet találta el, ahonnan a labda a gólvonalra, majd onnan kifelé pattant. Ezt követően is a spanyolok veszélyeztettek, több helyzetet is kidolgoztak, mégis a portugálok mehettek előnnyel a szünetre De Gea hibája nyomán.

44. perc: Ronaldo lőhetett szabadon 18 méterről, az erős lövés pont David de Gea lábához érkezett, ám a kapus lehajolva rosszul nyúlt a labdához, amely így a kapuba jutott (2-1).

A fordulást követően is folytatódott a spanyol mezőnyfölény, ez előbb Costa második találatával érett egyenlítéssé, majd az első gól előtt hibázó Nacho látványos távoli lövésével a vezetést is átvette Hierro együttese.

55. perc: Szabadrúgást követően az alapvonal közelében Sergio Busquets fejelte középre a labdát, a berobbanó Costa pedig három méterről a kapuba továbbította azt (2-2).

58. perc: A portugál védelem röviden szabadított fel, Nacho Fernandez pedig 19 méterről nagy erővel a jobboldali kapufára zúdította a játékszert, amely onnan a bal kapufa belső részét érintve a hálóba pattant (2-3).

Ez érezhetően megfogta a kontinensbajnok portugálokat, többnyire az ő térfelükön járatták a labdát a spanyolok. Az utolsó percek kissé enyhébb iramban csordogáltak, majd szabadrúgáshoz jutott Portugália

88. perc: Cristiano Ronaldo végzett el szabadrúgást 24 méterre a spanyol kaputól, s a sorfal felett a bal felső sarokba csavart (3-3).

A ráadás perceiben kapuja elé szegezte riválisát a luzitán válogatott, ám az eredmény nem változott, így mindkét csapat egy ponttal gazdagodott a rendkívül színvonalas és látványos összecsapáson.

16 évvel ezelőtt a portugál Pauleta Lengyelország ellen szerzett mesterhármast. Szintén 2002-ben Miroslav Klose Szaúd-Arábia ellen volt háromszor eredményes.

A 2006-os vébén nem volt triplázó, míg 2010-ben Gonzalo Higuaín szerzett három gólt Dél-Korea ellen.

4 évvel ezelőtt Thomas Müller a portugálok, míg Xherdan Shaqiri Honduras ellen szerzett mesterhármast.

B csoport, 1. forduló:

Portugália-Spanyolország 3-3 (1-2)
Szocsi, Fist Stadion, 43 866 ezer néző, v.: Gianluca Rocchi (olasz)
Gól: Ronaldo (4., 44., 88., az elsőt 11-esből), illetve Costa (24., 55.), Nacho (58.)
Portugália: Rui Patrício – Cédric, Pepe, José Fonte, Raphael Guerreiro – William, Joao Moutinho – Bernardo Silva (Ricardo Quaresma, 69.), Goncalo Guedes (André Silva, 80.), Bruno Fernandes (Joao Mário, 68.) – Cristiano Ronaldo.
Spanyolország: David de Gea – Nacho, Gerard Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Sergio Busquets, Koke – David Silva (Lucas Vázquez, 86.), Isco, Andrés Iniesta (Thiago, 70.) – Diego Costa (Iago Aspas, 77.)

Egy öngól pecsételte meg Marokkó sorsát

Hatalmas lendülettel kezdte a mérkőzést Marokkó, amely már az első tíz percben két nagy helyzetet hagyott ki. Később sem változott a játék képe, az Afrika-bajnok tulajdonképpen egykapuzott, úgy tűnt, csak az a kérdés, mikor veszi be az irániak kapuját, de ez még néhány méterről sem sikerült a csapat legnagyobb sztárjának, Benatiának, aki ziccerben az előtte álló védőbe lőtt. Hiába játszott nagy mezőnyfölényben Marokkó, a szünetig nem tudta gólra váltani, sőt egy gyors ellentámadásból az ázsiaiaknak is volt lehetőségük.

A folytatásban már meddővé vált a észak-afrikaiak mezőnyfölénye, bár továbbra is ők birtokolták többet a labdát, ugyanakkor már korántsem jelentettek komoly veszélyt az ellenfél kapujára. A második félidőben sok volt az apró szabálytalanság, a játék fizikai elemei kerültek előtérbe, sokat kellett ápolni a futballistákat, emiatt a játékvezető hatperces hosszabbítást jelzett. Ennek a végén teljesen váratlanul egy öngóllal megszerezte a győztes találatot Irán, amely így a vb első meglepetését okozta.

95. perc: egy bal oldali szabadrúgást követően Buhadduz az ötös bal sarkáról a saját kapujába fejelte a labdát (1-0).

A mérkőzés legjobb játékosának választották a Schalke 04 középpályást Amine Harit, aki hétfön lesz 21 éves, ám ez a díj nem vígasztalta a marokkói játékost.

Az egész mérkőzésen nagy fölényben futballozó észak-afrikai csapatnak 19 találkozón át tartó veretlenségi sorozata zárult le a mostani kudarccal.

A közel-keleti együttesnek ez volt a 13. vb-találkozója, s mindössze második sikerét aratta, legutóbb húsz éve tudott nyerni.

Irán-Marokkó 1-0 (0-0)
Szentpétervár, 62 548 néző, v.: Cuneyt Cakir (török)
Gól: Buhadduz (95., öngól)
Irán: Ali Beiranvand – Ramin Rezaeian, Rouzbeh Chesmi, Morteza Pouraligandzsi – Karim Anszarifard, Omid Ebrahimi (Pedzsman Montazeri, 79.), Ehszan Hadzsszafi, Maszoud Sodzsaei (Mehdi Taremi, 68.) – Alireza Dzsahanbakhsh (Szaman Goddosz, 84.), Szardar Azmoun, Vahid Amiri.
Marokkó: Munir el-Kadzsui – Acsraf Hakimi, Mehdi Benatia, Romain Szaissz – M’bark Busszufa, Hakim Zijecs, Karim el-Ahmadi, Amine Harit (Manuel Da Costa, 82.) – Nureddine Amrabat (Szofjan Amrabat, 76.), Ajub el-Kabi (Aziz Buhadduz, 76.), Junesz Belhanda.

Gimenez győztes gólt fejelt Egyiptom ellen

Erősen foghíjas lelátók előtt kezdődött a mérkőzés a különleges kialakítású, két oldalán nyitott jekatyarinburgi Központi Stadionban. Az egyiptomiak legnagyobb sztárja, a májusi Bajnokok Ligája-döntőben vállsérülést szenvedett Mohamed Szalah csak a kispadon kapott helyet.

Az első félidő első fele többnyire mezőnyjátékot hozott, némi uruguayi labdabirtoklási fölénnyel. Ezután fokozatosan átvette az irányítást a dél-amerikai csapat, de a szervezetten védekező egyiptomiak mellett helyzetekig nem igazán jutott el. A legnagyobb lehetőség – egy szöglet után – Suárez előtt adódott, de ő közvetlen közelről az oldalhálóba lőtt. Elvétve az afrikai csapat is eljutott az ellenfél kapujáig, de valódi veszélyt nem jelentett.

A második játékrész egy nagy Suárez-helyzettel indult, El-Senavj azonban lábbal hárított. A folytatásban állandósult az uruguayiak labdabirtoklási fölénye, az ellenfél leginkább kontrákkal próbálkozott, de a pontatlan passzok miatt igazi gólszerzési lehetőség egyik oldalon sem volt. A hajrához közeledve Suárez ismét betalálhatott volna, ziccerben lépett ki, de az egyiptomi hálóőr leszedte a lábáról a labdát, mint ahogy pár perccel később Cavani remek lövését is hárította. Utóbbi szabadrúgásból kapufát is lőtt, majd Giménez fejesével szemben már El-Senavj is tehetetlennek bizonyult, így végül góllá érett a dél-amerikaiak fölénye.

A négyes másik meccsén, csütörtökön a házigazda oroszok 5-0-ra verték a szaúdiakat.