Közel sem tartunk ott, ahol tarthatnánk.
Példának említette, három évtizeddel a kiegyezés után már működött a földalatti vasút, ami ma is a legbiztosabb közlekedési eszköz Budapesten, de elkészült már az Andrássy út is, s hatalmas lendületet vett a magyar ipar:
„Nagyobb baj, hogy ha az országban teljesítményellenes szabályrendszer állandósul, akkor a társadalomban megerősödik az a korábban is meglévő meggyőződés, hogy csak tisztességtelen módon lehet boldogulni. A világban viszont a gazdagodáshoz szükség van teljesítményre. Nálunk a kimagasló teljesítmény létre sem jön, vagy elszivárog, szétfolyik. Ezért nem tudunk mi felzárkózni. „
Hangsúlyozta, az Európai Unióhoz való csatlakozás nagy lökést adott az országnak, mert a politika létrehozott egy sor olyan intézményt – a versenyhivataltól a bankfelügyeleten át a környezetvédelemig –, amit magunktól aligha tettünk volna meg. A magyar politikának semmi gondolata nincs az uniós együttműködés javítására, viszont száz ötlete van mások javaslatainak az elszabotálására:
„Úgy gondolom, hogy az a politikai stílus, ami meghonosodni látszik, a fejlődésre nézve rendkívüli veszélyeket rejt, ugyanis a világ működő fele nem így szuperál. Sokan beszélnek a populizmus terjedéséről, ami valóban veszély, de azt nem hiszem el, hogy egy populista korszak hajnalán állunk. A világ működő része ugyanis működő piacgazdaságot szeretne, és nem parancsuralomra épülő vezérdemokráciát. ”
Mészáros Lőrinc vagyonának alapja az úgynevezett járadék,
hisz elsősorban a politikai kapcsolatait fordítja le gazdasági eredményre:
„Már csak azért sem lehetünk lenyűgözve a Mészáros-birodalom szárnyalásától, mert nem találunk olyan országot, ahol ugyanezt a sikert meg lehet ismételni, hiányzik a gazdagodás receptje. Azt látjuk, hogy Kínában nagy szerepe van az uralkodó pártnak s ezen keresztül a járadék lefölözésének, de ott ahhoz kell valami különös teljesítmény is. Mészáros Lőrinc története óvakodással kell hogy eltöltsön mindenkit, mert nem tudhatjuk – ő sem –, meddig mehet ez így.”
A látványos utcai elégedetlenség szerinte csupán annak a jelzése, hogy már van a társadalomban olyan mértékű düh, amit többé nem fog vissza a félelem:
„Éleződni a helyzet akkor fog, ha a kormány megszorításokra kényszerül, mert már nem képes irracionális mértékű, 13 százalékos béremelésre, legfeljebb 4 százalékra, s ugyanennyi lesz az infláció is. Ha milliók várakozása nem teljesül, akkor annak komoly társadalmi következményei lesznek. Azt tehát nem tudom, mikor lesz társadalmi robbanás, de az biztos, hogy lesz, mert ez így nem maradhat! „