Kerítésen innen
Csurka István szobrot hoz a Mikulás a lakiteleki Hungarikum ligetbe
Nem valószínű, hogy egy gyerek is erre vonatkozó levéllel bombázta a Mikulást, -mármint, hogy Csurka István bácsi szobrát szeretné a kies Lakitelekre- de úgy látszik, Magyarország tekintetében a jó öreg a ki nem mondott szót, le nem írt betűt is megérti. Ugyan a Mikulásgyárral kapcsolatban majdnem benézte dolgot, de ezt is sikerült korrigálnia.
December 7-én leplezik le Lakiteleken Csurka István szobrát
Az eseményre szóló meghívó a Népfőiskola honlapján jelent meg Lezsák Sándor aláírásával, aki az Országgyűlés fideszes alelnöke és a Nemzeti Fórum elnöke. A szoboravatót a Nemzeti Fórum és az Ifjú Konzervatívok a Nemzetért Egyesület szervezi, beszédet mond rajta Schmidt Mária, a Terror Háza főigazgatója és Szatmáry Kristóf fideszes országgyűlési képviselő is.
A Hungarikumliget saját meghatározása szerint:
„Van egy hely Magyarország szívében, a széles Alföldön, a Tisza mentén, ahol a magyarság csúcsteljesítményei, hungarikumok várják a látogatókat. A Lakitelek Alapítványt Lezsák Sándor és felesége, Lezsák Sándorné alapította meg 1991-ben. Az Alapítvány a Postabanktól felajánlásként kapta meg azt a négyhektáros területet, amelyen a Népfőiskola ma is működik.”
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Csurka ’90
A szintén Schmidt Mária vezette XXI. Század Intézet épp szerdán tartott emlékkonferenciát Csurka István születésének 90. évfordulójára. Ennek meghívójában Csurkáról azt írták, hogy
„írásaiban, felszólalásaiban pontosan ábrázolta a Kádár-diktatúra működését, egyben felhívta a figyelmet a rendszerváltoztatás hiányosságaira is”,
illetve
„személye karaktergyilkosság áldozata lett, ellenfelei minden módon igyekeztek lejáratni, hogy ezzel akadályozzák az érdemi párbeszédet az elmaradt történelmi igazságtétel okairól és következményeiről”.
A Telex tudósítása szerint a konferencián Csurka antiszemitizmusa is szóba került, amiért Schmidt Mária szerint
az az „amerikai birodalom” ítélte el, ahol ma már „kontextusfüggő az antiszemitizmus”.
A portál emlékeztet: Orbán Viktor 1992-ben még elhatárolódott Csurkától, aki a kormányzó MDF alelnökeként jelentette meg Néhány gondolat című eszméjét, amelyben egyebek mellett arról értekezett, hogy Kádár idején „a zsidóságnak szava volt, nyílt vagy rejtett befolyása, ahol meghatározó elem lehetett”. Kövér László pedig náci szelleműnek nevezte a tanulmányt, és Antall Józsefet támadta, amiért nem határolódott el tőle. Csurka később sem riadt vissza a zsidóságról szóló összeesküvés-elméletek hangoztatásától, a szerdai konferencián azonban arról beszéltek az előadók, hogy mások bélyegezték őt antiszemitának.
Csak úgy….
Pár gondolat a Hungarikumligetről: az ingatlanegyüttes tulajdonosa a Fidesz mellett rendszeresen kampányoló Kiss-Rigó László vezette Szeged-Csanád Egyházmegye lett. Mintegy két éve kapták meg a birodalmat, Lezsák Sándor szerint azért, mert ha az egyház ezer éven át jó tulajdonos volt, akkor a következő ezerben is az lesz, ezért megkapta a létesítmény tulajdonjogát.
- 2016-ban kiderült, hogy 12 milliárd forintot költött az állam a Lezsák Sándor és felesége alapította Lakitelek Népfőiskolára, ahová sok más mellett szállodát, strandot, lovardát, sportcsarnokot és egy múzeumot is építenek – utóbbit a „tiltott” pálinkafőző eszközöknek is. A népfőiskola vette át a Nemzeti Művelődési Intézet feladatait is.
- 2016-ban tárták fel azt is, hogy hatalmas mennyiségű közpénz vándorolt a népfőiskolához, sőt világossá vált, hogy 2020-ig akár 12 milliárdot is kaphatott az államtól arra, hogy formába öntse az országgyűlési alelnök Lezsák Sándor évtizedes álmait. Már a második Orbán-kormány is támogatta a népfőiskolát, de igazából 2014-től ömlött a közpénz Lezsákékhoz. Míg 2010-ben nem kaptak közvetlen állami támogatást és 102 millió forintos pénzügyi hiánnyal zárták az évet, addig 2011-ben 330 millió landolt náluk a központi költségvetésből, így adósságaikat is le tudták faragni. 2012-ben és 2013-ban 300-300 millió forintot kapott a lakiteleki intézményt működtető Népfőiskola Alapítvány az állami büdzséből. A 2014-es jelentésben már szerepeltek a beruházásokra folyósított összegek is; az év végéig 1,5 milliárd forint került az alapítványhoz.
- 2016 közepéig ezzel együtt összesen 2,6 milliárd forintot használhattak fel abból a pénzből, amely az Emberi Erőforrások Minisztériumán keresztül került Lakitelekre a központi költségvetésből. 2014-15-ben a Miniszterelnökség is adott 40-40 millió forintot, s a Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint 2016-ban összesen 3,3 milliárd, 2017-ben pedig 7,7 milliárd forintot biztosított a költségvetés a Lakitelek Népfőiskolának. A beruházás részeként átépítésre került a Tisza vendéglő és kollégium, a kápolna, továbbá a Bolyai-ház, amelynek emeletén vendégszobák, alsó részében pedig a Rendszerváltó Archívum volt található Lezsák Sándor saját gyűjteményével.
- 2016-ban már nyilvánvaló volt, hogy nekiállnak a lovarda és a fedett sportcsarnok építésének, de készült az a hely is, ahol tiltott pálinkafőző eszközöket terveztek bemutatni. Átszabták a jurtatábor környezetét, de készült a Nimród Szabadidő- és Tájpark is.
- A megújuló tanuszodától és termálfürdőtől néhány tíz méterre strandot építettek egy nagy kempinggel és gyógyászati központtal; két termálkút is van, az azokból feltörő víz jelenleg minősítés alatt áll, van rá esély, hogy megkapja a gyógyvíz besorolást. Innen nem messze húzták fel a 92 ágyasra tervezett, négycsillagos Hungarikum Hotelt, amellyel a többi szálláshellyel együtt egyszerre ötszáz embert tud elszállásolni a népfőiskola. Mára Hungarikum Liget lett, és mostanra 30 milliárdosra nőtt a fejlesztés
Az atlatszo.hu kiderítette, hogy
„a négycsillagos Hungarikum Szállodát Mészáros Lőrinc érdekeltsége építi fel egy szegedi politikus cégével közösen, bruttó 10 milliárd forintból. Azt is megtudták, hogy a Kárpátia Rendezvényház bruttó 3,4 milliárdba fog kerülni, és egy 400 milliós napelempark is készül. A Hungarikumok Háza pedig bruttó 1,3 milliárd forintból épült fel, és még egy planetárium is befért. Nyitott termálfürdő, kemping és kiszolgálóépületek: ára bruttó 1,6 milliárd forint. Zárt termálfürdő és Ligetszépe Gyógyászat: 2021-ben adták át a gyógyászati központot. Ára bruttó 4 milliárd forint.”
Szerző
Friss
- Leállt a 2-es metro
- Csurka István szobrot hoz a Mikulás a lakiteleki Hungarikum ligetbe
- Rábólintottak: jön az óránként 800 forintos parkolási díj, amit hétvégén is fizetni kell
- Fülöp közszolga „Patyomkin gyermekotthon” -steril, gyerekmentes- fotóval próbálkozik
- Vitályos kormányszóvivő csak fekszik, de nem ír alá – A csobánkai bánya meg csak telik sittel és telik és telik
- Konferencia-liga, magyarok egymás ellen – A labda kerek
- Tűnődés Magyar Péter elorbánosodásáról
- Új év, új autópálya-matrica árak – Olcsóbb ez sem lett, sőt….
- Rácz András: Orbán Balázs tézisfüzete egy oldalnyi szó szerinti átvételt tartalmaz, hivatkozás nélkül – és más finomságok…
- Jövőre ingyenes lesz a kutya- és kerékpárszállítás Budapesten – Szentkirályi éppen aratja a dicsőségét