Connect with us

Kerítésen túl

Egy szokatlanul őszinte elemzés az ukrajnai béke lehetőségeiről – Tűz nélkül nincs füst

ukrajna
Megosztás

Timothy Ash CMG FRSA brit történész, író és kommentátor, az Oxfordi Egyetem európai tanulmányok professzorának az ukrajnai béke lehetőségéről írt  hosszabb elemzéséből tett közzé egy részletet az ukrán Kyiv Independent egy részletet.

Pontról pontra

Először is úgy tűnik, Ukrajna jelentős engedményeket tett a kötvénytulajdonosokkal folytatott tárgyalások során, ami azt jelzi, hogy szeptemberre adósság-átütemezés várható. Ennek a sürgősségnek csak akkor van értelme, ha arra számítanak, hogy a háború hamarosan véget ér, lehetővé téve Ukrajnának, hogy hozzáférjen a piacokhoz az újjáépítés támogatására. Az eurókötvények július 22-e óta erősen emelkedtek, ami azt tükrözi, hogy az ügylet mennyire kedvező a kötvénytulajdonosok számára.

Másodszor, Orbán Viktor magyar miniszterelnök ellentmondásos kijevi, moszkvai, pekingi és mar-a-lagói Donald Trumpnál tett látogatása a legkülönböző spekulációkra ad okot de ne feledjük, hogy  tűz nélkül nincs füst.

Harmadszor, Boris Johnson volt brit miniszterelnök Mar-a-Lago-i útja azt eredményezte, hogy béketervet tett közzé Ukrajnára vonatkozóan. Figyelemre méltó, hogy Johnson úgy tűnik,  enyhítette azon álláspontját, hogy Ukrajna ne adjon területi engedményeket Oroszországnak.

Negyedszer, Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter kínai látogatása, amely a teljes körű invázió óta az első volt, közös közleményben jelezte Ukrajna részvételét az Új Selyemút kezdeményezésben, valamint az Egy Kína politikájának elfogadását. Kuleba hangsúlyozta, hogy komoly béketárgyalásokra van szükség Oroszországgal, és megemlítette a lehetséges kínai-brazil békemegállapodást, amelyet korábban Ukrajna lekicsinyelt. A szaúd-arábiai külügyminiszter is Kijevben járt nem sokkal ezelőtt –  ez volt az első  ilyen látogatás a teljes körű invázió megkezdése óta.

Ötödször, a legutóbbi közvélemény-kutatások azt sugallják, hogy Ukrajnában megváltoznak az engedmények iránti érzelmek.

Lehetőség a háború befejezésére

a) Oroszország visszavonul a teljes körű invázió előtti pozíciójába;

b) Ukrajna beleegyezik a Krím és Donyeck és Luhanszk megyék oroszok által megszállt részei hosszú távú jövőjéről szóló megbeszélésekbe;

c) nincs azonnali kötelezettségvállalás Ukrajna NATO-tagságára, de vannak komoly biztonsági garanciák a Nyugat részéről;

d) Ukrajna megszerzi az Európai Unió tagságát.

Egyre nagyobb a félelem attól, hogy ha a republikánus elnökjelölt, Donald Trump nyer novemberben, csökkenhet a Nyugat Ukrajna támogatottsága, ami döntő fontosságúvá teszi, hogy Ukrajna előzetesen viszonylagos erősségű pozícióból tárgyaljon. Nyugaton egyesek békét akarnak kötni az amerikai választások előtt, hogy megtagadják Trump esetleges győzelmi követelését, ehelyett Joe Biden amerikai elnök kormányának vagy Kamala Harris demokrata elnökjelöltnek adják azt. Peking is előnyben részesítheti a békemegállapodást, hogy elkerülje Trump elnökségét, ami súlyos kereskedelmi háborúkhoz vezethet. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy Kína elégedetlen Vlagyimir Putyin orosz elnök egyre erősödő kapcsolataival Észak-Koreával.

Mit akar Putyin?

Putyin állítólag megegyezésre vágyik, a szankciók pedig egyre kínosabbak, annak ellenére, hogy nem bénítják meg súlyosan az orosz gazdaságot. Lehet vitatkozni azzal, hogy Putyin reméli, hogy megvárja Trump novemberi győzelmét a maximális engedmények érdekében. Ha azonban Kína előre törekszik a megegyezésre, Oroszországnak nehéz lehet ellenállni. A nyugati szankciók fájnak, de nem omlasztják össze Oroszország gazdaságát, míg a kínai támogatás elvesztése katasztrofális lenne.

Egyértelmű kockázatok vannak. Először is, a területi engedményeket magában foglaló béke politikailag destabilizálhatja Ukrajnát, és ezzel Putyin számára jövőbeli lehetőségeket teremthet. Másodszor, lehet, hogy Putyin nem gondolja komolyan a békét, és a tűzszünetet felhasználhatja, hogy újra csoportosuljon egy újabb invázió érdekében.

Úgy vélem, Putyin célja egész Ukrajna ellenőrzése, és valószínűleg újra be fog támadni. Ezért az izraelihez hasonló erős biztonsági garanciák vagy a NATO-tagság döntő fontosságú Ukrajna számára minden békemegállapodásban. Az 1994-es  Budapest Memorandum 2.0 nem elégséges

-fejezte be Timothy Ash cikkének szemlézését a Kyiv Independent.

Kapcsolódó

 

ukrajna

Szerző