Ez a nap
Európának vissza kell szereznie gazdasági versenyképességét és biztonságát
A szociális jogok európai pillérének 20 pontja közül elsőként a kiküldetésben dolgozók helyzetét, valamint a munka és a magánélet megfelelő arányának biztosítását kell rendezni, a tagállamokban a rendelkezésre álló szociális védőhálót pedig minden munkavállalóra ki kell terjeszteni – hangsúlyozta Liina Carr, az Európai Szakszervezeti Szövetség szövetségi titkára csütörtökön Budapesten.
A szociális jogok európai pillére
Az érdekképviseleti vezető a visegrádi országok (V4) szakszervezeti konföderációi vezetőinek találkozóján rámutatott: a kiküldetésben résztvevő munkavállalókat az unió egyes országaiban nem kezelik egyenlően a helyiekkel, ez a probléma pedig nemcsak a Közép-Kelet-Európából Nyugat-Európába érkező munkát vállalókat sújtja, hanem az egyik nyugat-európai országból a másikba átköltöző dolgozókat is.
Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkára a tanácskozáson hangoztatta: a magyar kormány az unió többi tagállamához hasonlóan egyetért a szociális jogok európai pillérének politikai célkitűzéseivel, így a szociális kiadások növelésével, a munkavállalók helyzetének javításával. Ezt bizonyítja, hogy Magyarország is aláírta tavaly Göteborgban a szociális pillérről szóló dokumentumot.
Versenyképesség, demográfia, családpolitika, munka alapú társadalom és identitás
Elmondta ugyanakkor, hogy a magyar kormány úgy látja: a szociálpolitika önmagukban a problémákra nem tud megoldást kínálni. „Ha nincs stabil és kiszámítható gazdaságpolitika, nincs stabil gazdasági növekedés, nincs felelős fiskális politika, akkor a szociális pillérben megfogalmazott célokat sem lehet teljesíteni” – szögezte le.
Takács Szabolcs ismertette: Magyarországon négy pillérre – versenyképesség, demográfia, azon belül családpolitika, munka alapú társadalom és identitás – épülő modell működik, ennek az elemei kiegészítik egymást. Az államtitkár szerint a modell sikerességét bizonyítja, hogy a munkanélküliségi ráta 4 százalékra csökkent, a költségvetési hiányt pedig folyamatosan 3 százalék alatt tudták tartani.
Elmondta, hogy Magyarország 2010 óta kiszámítható gazdaságpolitikát folytat, és a hamarosan felálló új kormány a következő négy évben is ezen az úton akar maradni.
Takács Szabolcs kiemelte: a szociális pillérben megfogalmazott célokban csak a tagállamok kormányainak bevonásával lehet előrelépést felmutatni, figyelembe véve a tagállamok által folytatott gazdaság- és szociálpolitikát is.
A migráció komoly kihívás Európának
Az államtitkár ismertetése szerint az unió adja a világ népességének 7, GDP-jének pedig 25 százalékát, ugyanakkor a világ szociális kiadásainak 50 százalékát finanszírozza. Rámutatott: a pillér alapelveinek megvalósítása érdekében Európának vissza kell szereznie gazdasági versenyképességét és biztonságát. Utóbbi esetében komoly kihívásokkal küzd, Takács Szabolcs példaként a migrációt említette. Megfogalmazása szerint ha erre a problémára a közeljövőben az érintett országok nem találnak megoldást, akkor a következő időszakban az uniós politikusoknak nem a szociálpolitikai kérdések adják majd a legfőbb feladatot.
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke a rendezvényt követően az MTI-nek elmondta: a szociális jogok európai pillérével kapcsolatban minden tagállam a végrehajtási fázist várja, amikor kiderül, hogy az egyes alapelvek megvalósításánál az unió milyen konkrét lépéseket vár el.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke arra mutatott rá, hogy a szociális pillér elfogadása nem sújtja újabb terhekkel a magyar gazdaságot, ugyanis a pillér elemei távlati célokat tartalmaznak.
A magyar kormány elfogadta a szociális jogok európai pilléréről szóló dokumentumot
Mészáros Melinda és Palkovics Imre egyetértett abban, hogy Magyarország a pillér egyes elemeit tekintve – mint például a családtámogatási rendszer, az anyasági támogatások – előkelő helyet foglal el a tagállamok sorában. Az MOSZ vezetője pozitívumként értékelte a bérek és a foglalkoztatás területén elért eredményeket is.
Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke méltatta, hogy a kormány elfogadta a szociális jogok európai pilléréről szóló dokumentumot.
A találkozót a MASZSZ szervezete, a Friedrich-Ebert-Stiftung Alapítvány pedig finanszírozta.
(MTI)
Szerző
Friss
- Orbán-beismerés: szenzációs hír, hogy időben teljesíti a vállalását
- A bindzsisztáni szappanopera szerdai epizódját látják – Címe: Rákosdubaj
- Veszélyben a bankszámlája – Időben szólunk
- Dübörgünk! – Rákosdubaj felhőkarcolója telibe találja a leszálló repülőket
- Ki, hogy… Orbán például így…..
- Hajdu Péter érti az idők szavát: középre tarts – ‘… k*rvára nem találkoztam Rogán Antallal, még csak telefonon sem egyeztettem vele’
- Katonai-riszatoborzó Zalaegerszegen, avagy a helyi kultúros érezte, hogy pálya van…..
- Ha bénázol a Mészáros-féle edzőteremben, akkor fizetsz – Bizony, keményedik az élet ….
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?