Connect with us

Ez a nap

Fehér Ház: várhatóan megtartják június 12-én a csúcsértekezletet Észak-Koreával

Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvője
Megosztás

Az amerikai elnöki hivatal, a Fehér Ház arra számít, hogy június 12-én megtartják a csúcstalálkozót Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető között – közölte Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője szerdán Washingtonban. 

Sanders, aki kedden jelentette be, hogy jelenleg egy amerikai delegáció folytat tárgyalásokat a két Korea közötti demilitarizált övezetben egy észak-koreai küldöttséggel, szerdai szokásos napi sajtóértekezletén leszögezte: az amerikai és az észak-koreai tisztségviselők szerdán ismét megbeszéléseket tartottak, és a tárgyalásokat csütörtökön is folytatják. Az egyeztetések eddig pozitívak voltak – hangsúlyozta a szóvivőnő, hozzátéve, hogy Washington az eredetileg kijelölt időpontban, június 12-én tartandó találkozóra készül.

Az amerikai elnök még kedden az egyik Twitter-bejegyzésében azt közölte: „nagyszerű csapatot alakítottunk ki az Észak-Koreával folytatandó tárgyalásokra”.

Másfél órát tanácskozott New Yorkban Mike Pompeo és Kim Jong Csol

Másfél órát tanácskozott egymással szerdán este New Yorkban Mike Pompeo amerikai külügyminiszter és Kim Jong Csol, az észak-koreai állampárt Központi Bizottságának alelnöke, a hírszerzés volt vezetője.

A megbeszélést egy manhattani étteremben tartották vacsora keretében. A vacsora után egyikük sem nyilatkozott, Mike Pompeo csak annyit jegyzett meg az amerikai újságíróknak, hogy a menü nagyon ízletesre sikerült.

Kim Jong Csol látogatását amerikai elemzők rendkívüli fontosságúként értékelik: nem csupán azért, mert személyében 18 év óta először jár az Egyesült Államokban magas rangú észak-koreai tisztségviselő, hanem azért is, mert őt tartják Kim Dzsong Un észak-koreai vezető „jobbkezének”. Kim Jong Csol a tanácsadója kíséretében, Pekingből érkezett New Yorkba. Mike Pompeo kíséretében pedig Andrew Kim, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) koreai részlegének vezetője kapott helyet.

A Fehér Ház információi szerint a szerda esti megbeszélést csütörtökön újabb tárgyalások követik. Ezek célja Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető június 12-re Szingapúrba tervezett csúcstalálkozója előkészületeinek felgyorsítása és a várható napirend rögzítése. A csúcstalálkozó megtartása a múlt héten veszélybe került: az amerikai elnök egy Kim Dzsong Unhoz intézett levélben lemondta a találkozót, amelyet pedig korábban ő maga is „történelminek” minősített. Phenjan közeledésére azonban Washington pozitívan reagált, és a Fehér Ház szóvivőnője, Sarah Huckabee Sanders szerdai sajtótájékoztatóján már pozitív fejleményekről beszélt, megerősítve, hogy az amerikai fél készül a június 12-én tartandó találkozóra.

Közben Panmindzsonban, az Észak- és Dél-Korea közötti demilitarizált övezetben amerikai és észak-koreai küldöttségek is tárgyalnak egymással, Szingapúrban pedig szintén amerikaiak és észak-koreaiak egyeztetnek a várható csúcstalálkozó lebonyolításának részleteiről. A jövő héten Abe Sindzó japán kormányfő Washingtonban szintén a várható csúcstalálkozóról tanácskozik majd Donald Trump elnökkel és Mike Pompeo külügyminiszterrel. Szerdán Heather Nauert, az amerikai külügyminisztérium szóvivője két Twitter-bejegyzésben is arról írt, hogy „a csúcstalálkozó valószínűleg” meglesz.

Az orosz külügyminiszter közben Phenjanban tárgyal

Megkezdte csütörtökön a Koreai-félsziget helyzetének és más térségbeli kérdéseknek szentelt phenjani tárgyalásait Szergej Lavrov orosz külügyminiszter – jelentették orosz hírügynökségek.

Lavrov tárgyalóasztalhoz ült Ri Jong Ho észak-koreai külügyminiszterrel. Útja előtt az Interfax hírügynökség szerint úgy nyilatkozott újságíróknak, hogy a tárgyalásain tisztázni akarja Phenjan viszonyát a koreai rendezésre vonatkozó összetett kérdéskörhöz. Mint fogalmazott, a „Koreai-félsziget atommentesítését nehéz elintézni egy csapással”, ez fokozatosságot, következetességet és türelmet igényel.

Szergej Lavrov szerint a koreai rendezés folyamatának a „hatok” részvételével folytatott sokoldalú tárgyalásokkal kell befejeződnie, az atommentesítéssel együtt pedig térségbeli biztonsági garanciák kidolgozására van szükség. Az orosz külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy a közelgő amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó – amennyiben egyáltalán sor kerül rá – nem ultimátumokba fog torkollni.

Lavrov eddig kétszer, 2004-ben és 2009-ben járt Phenjanba.

(Forrás: MTI)

Kapcsolódó:

Trump: amerikaiak készítik elő a csúcstalálkozót Észak-Koreában

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük