Kerítésen innen
Feladták az aláírásgyűjtést
A kezdeményezők úgy döntöttek, a parlamenti választás miatti moratórium lejárta után nem folytatják az aláírásgyűjtést a külföldről támogatott szervezetek átláthatósága, illetve a vagyonnyilatkozatok helytállósága ügyében kezdeményezett népszavazáshoz.
Az aláírásgyűjtési moratórium két népszavazási kezdeményezést érintett.
A népszavazásról szóló törvény szerint az országgyűlési képviselők általános választásának napját megelőző és követő negyvenedik nap között szüneteltetni kell az országos népszavazási kezdeményezés aláírásgyűjtését. A kezdeményezések már összegyűjtött aláírásait a szervezőknek február 28-án le kellett adniuk, a gyűjtést május 18-án lehet folytatni.
Az egyik kérdés – ezt Schádi Tamás István magánszemély kezdeményezte – úgy szólt:
„Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés írja elő a törvény alapján vagyonnyilatkozat-tételre kötelezett személyek vagyonnyilatkozataiban foglaltak helytállóságának rendszeres, kötelező, a hatósági nyilvántartásokban foglalt adatokkal való összevetéssel történő vizsgálatát?”
Ehhez a kezdeményezéshez március 10-éig lehetett volna aláírásokat gyűjteni.
A szervező február 6-án adta le a 19 999 ívet a Nemzeti Választási Irodának (NVI). A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) ezer forintra bírságolta a kezdeményezőt a múlt héten, amiért egy ívvel nem tudott elszámolni. A kezdeményező jelezte az NVI-nek, hogy a moratórium lejártát követően nem folytatja a gyűjtést.
A másik érintett országos népszavazási kérdés úgy szól:
„Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló 2017. évi LXXVI. törvényt?”.
Ezt a kérdést Kádár Barnabás – aki akkor a Momentum elnökségi tagja volt – magánszemélyként nyújtotta be hitelesítésre, az aláírásgyűjtésre március 20-ig lett volna lehetőség.
A szervező február 28-án 14 819 ívet adott át az NVI-nek, ezek közül körülbelül 2800 ív volt kitöltve. Az NVB 281 ezer forintra bírságolta a kezdeményezőt a múlt héten, amiért 281 ívvel nem tudott elszámolni. A kezdeményező jelezte az NVI-nek, hogy a moratórium lejártát követően – bár még június 7-ig lett volna lehetősége az aláírásgyűjtésre – nem folytatja a gyűjtést.
Az aláírásgyűjtési moratórium
érintette a honos népcsoporttá nyilvánításra irányuló aláírásgyűjtést is. Váradi Barna magánszemély azt a kérdést nyújtotta be az NVB-hez:
„A magyarországi székelyek a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX törvény (a továbbiakban: nemzetiségi törvény) 148. § (3) bekezdésének felhatalmazása alapján bizonyságot kívánnak tenni arról, hogy megfelelnek a nemzetiségi törvényben foglaltaknak. Ezen oknál fogva alulírottak kijelentjük, hogy a székely nemzetiséghez tartozónak valljuk magunkat!”.
A szervező február 26-án 99 ívet adott át az NVI-nek, és jelezte, a moratórium lejártát követően folytatja a gyűjtést.
(forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Csak a szikár tények: gyilkosság áldozata lett a bulinegyedben eltűnt amerikai nő
- Vége a menekülésnek, hazahozták a magyar drogbárót
- Bezzeg a Habony-érában ilyen nem volt! – Bekrepált a Szent Korona vitrinje
- Körbolond – a zsidó színész képzés körül
- Még van mit? Újabb balatoni ingatlanoknak ver a kormány a hátsójára, méghozzá „közfeladat ellátása érdekében”
- Időjárás: fagyos hajnalok, simogató nappalok
- A minőségi -olvasatában a szó gazdagot jelent- Orbán Ráhel minőségi turistákra vágyik
- Orbán-észosztás a Kossuthon vázlatpontokban
- Lehet tiltakozni a terézvárosi lakókra kivetendő évi 36 ezer forint parkolási díj miatt, de a közterületen autót tartani nem alkotmányos alapjog
- Juszt-matek az év 45. hetében: az Unio Bírósági ítélete szerint 126.200.000.000 forint a befizetendő bírság összege