Connect with us

Kerítésen innen

Fenyegetések miatt egyes területeken leáll a jégkármérséklő rendszer

Megosztás

A jégkármérséklő rendszer több generátorkezelője halálos fenyegetést kapott, ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az érintett körzetekben leállítja a szolgáltatást.

Megosztás

A jégkármérséklő rendszer több generátorkezelője halálos fenyegetést kapott, ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az érintett körzetekben leállítja a szolgáltatást – közölte a NAK pénteken. 

A NAK jelezte, hogy feljelentést tesz a fenyegetőzők ellen

A közlemény szerint egyre szélesebb körben terjed az a tévhit, amely szerint az országos jégkármérséklő rendszer tehető felelőssé a Kelet-Magyarországon kialakult súlyos aszályért. 

Rudományosan bizonyított, hogy a jégkármérséklő rendszernek semmilyen hatása sincs a csapadékmennyiségre, az kizárólag a kialakuló jégszemcsék méretét képes befolyásolni. Megjegyezték, hogy az idén januárban és februárban is rendkívül kevés csapadék hullott, holott a jégkármérséklő rendszer csak április 15-től működik. 

A jelenlegi extrém aszály globális időjárási viszonyokra vezethető vissza; a rendkívüli csapadékhiány nemcsak hazánkban, hanem Európa számos más országában – ott is, ahol nem működik jégkármérséklés – okoz problémát – hívta fel a figyelmet a NAK.

A jégkármérséklő rendszerrel a NAK számításai szerint évi több tízmilliárd forint kár előzhető meg

Az utolsó évben, amikor még nem működött az országos lefedettségű rendszer, azaz 2017-ben, 72 ezer hektárnyi mezőgazdasági jégkárt jelentettek be a gazdálkodók. Ezzel szemben 2021-ben 39 ezer hektár érintettségéről számoltak be – ismertette a kamara közleményében.

2022. június 20. és július 3. közötti időszak zivataros napok bemutatása a generátorok bekapcsolásának és a meteorológia helyzet szempontjából

Az adott időszak alatt érkező frontok sajnos csak néhány helyen enyhítették az aszályt. Az országon átvonuló, vagy csak az országot súroló hidegfrontok hazánk nyugati területit érintették záporok, néhol hevesebb zivatarok formájában. Mindemellett a csapadékhiányt súlyosbította, hogy a június volt a legmelegebb és a legszárazabb délkeleten a mérések kezdete óta (1901. óta az idei volt a 3. legmelegebb június)! Az átvonuló frontok sem a csapadékhiányt, sem a hőséget nem enyhítették az országban. A vizsgált időszak alatt az időjárás 13 napon tette szükségessé a generátorok üzemeltetését.

Forrás: NAK / MTI

Nem összeesküvés-elmélet! – A jégelhárító-rendszer miatt van aszály a Dél-Alföldön?

Friss híreink

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük