Connect with us

Banánköztársaság

Arra vársz, hogy a fideszes tömeg csak úgy szétszalad? Okulni kellene!

Megosztás

A Népszava főszerkesztő-helyettesének megrázó – és felrázó – írását tette közzé az utolsó Orbán-független napilap Szép Szó melléklete. Miután nem régen portálunk is foglalkozott a kérdéssel egy nagy vitát kavart cikkben, fontosnak tartjuk a Népszava írását is ismertetni.

tanulni
2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

Európa nem okult a németek tragédiáján

„Hitler és a hitleráj megemésztéséért, a bénító félelem helyett a megértésért a legtöbbet talán Sebastian Haffner német történész tette. A memoárirodalom egyik legékesebb darabja az ugyancsak az Európánál 2005-ben megjelent Egy német története – Emlékeim (1914-1933)” – irja Friss Róbert. – „Tanulni, meglehet, sokan tanultak belőle, okulni sokkal kevesebben okultak. Haffner azt írja:

„Mai szemmel nézve elképesztő az a fensőbbséges nyugalom, amellyel jómagam és a hozzám hasonlók kívülállóként, mintegy páholyból szemléltük a náci forradalmat, nem véve tudomást arról, hogy a megsemmisítésünkre irányul. Ha lehet még elképesztőbb, hogy Európa nem okult a mi példánkon, és évek óta ugyanúgy (Haffner e sorokat a náci birodalom előrenyomulása idején, a második világháború kirobbantására készülő nácik és Európa viszonyáról irta – a szerk.), szórakozás céljából egybesereglett publikumként viselkedik, miközben a nácik a legjobb úton vannak, hogy tűzbe borítsák a világot.”

Friss Róbert, ismét a jelenkori olvasók számára, hozzáteszi:

„A könyv Haffner 1999-es halála után, 2000-ben jelent meg. A szerző már nem láthatta azt a jobboldali autoriter, nacionalista populizmust, amely erősödve készül átvenni a hatalmat – nem csak – Európa felett, s itt – kimondva, vagy sejtetve a történelem kongó visszhangjait – abba is hagyhatnánk.”

A demokraták elaludtak, aztán diktatúrában ébredtek

„Akadt persze, akit – így Haffnert is – figyelmeztetett az orra:

„A nácikat illetően teljesen egyértelmű jelzéseket adott az orrom. … az egész, úgy ahogy volt, messziről bűzlött…”

De:

„Kezdetben úgy tetszett, hogy a náci forradalom valóban olyan »történelmi esemény« lesz, mint a többi, az újságok és a politikusok ügye… igyekeztem humorosan fölfogni a dolgot, megpróbáltam gondolkozni, és úgy találtam, hogy nincs ok a kétségbeesésre… Egyébként pedig kik azok, akik három éve egyszerre a nácikra kezdtek szavazni? Olyan emberek, akiknek nincs önálló véleményük, és bedőltek a propagandának. Ide-oda hullámzó tömeg, amely az első csalódásra szétszalad.”

Így látta Hitler hatalomra jutásának pillanatát az ifjú Haffner. Nagyot tévedett, ha nem volt, nem is lehetett meg az a történelmi tapasztalata, ami nekünk már megvan az ide-oda hullámzó, önálló vélemény nélküli, propagandának bedőlt tömegről, s hogy mennyire nem szalad szét ez a tömeg, ha egyszer valaki egybedelejezi.”

Nem mentség, hogy mi nem is vagyunk nácik

Friss Róbert így zárja nagy erejű esszéjét:
„Goebbels egykori titkárnőjének visszaemlékezéseiből megtudhatjuk, hogyan leszünk néma, használható és bármikor eldobható fogaskerekek egy legkevésbé bennünket szolgáló hatalom gépezetében. Hogyan leszünk nácik, ha nem vagyunk azok.”
Kapcsolódó

Tállai főhajtása a nácik emléke előtt

Szerző

2 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük