Blogbazár
Hajnali Gyurcsány…. – Balegyenes Magyar Péternek
Gyurcsány Ferenc hajnali bejegyzésében az ellenzéki stratégiákkal, az úgynevezett „És, Vagy” előállt helyzetével foglalkozik, miközben bevisz egy balegyenest a legnagyobb ellenfelének vélt Magyar Péternek is.
Gyurcsány a politikai centrumról
Gyurcsány Ferenc egy rövidebb bevezető után azonnal a lényegre tér:
Először egy gyakorlati megjegyzést teszek. Amikor a Demokratikus Koalíció nem is olyan régen arra törekedett, hogy legnagyobb ellenzéki párttá válva politikai centruma legyen több ellenzéki párt együttes fellépésének, akkor ezt sokan ellenszenvvel fogadták. Ismert megjegyzések következnek:
„Mi értelme ennek, ilyen módon nem lesz több szavazója az ellenzéknek, csak másként osztjuk fel a tortát!?”
„Amit a DK művel, az politikai kannibalizmus.”
A nyilvános hangoskodók ezekkel a mondatokkal azt mondták, hogy nem értnek egyet azzal, hogy az egyik ellenzéki párt, nevezetesen a DK, a többinél nagyobb befolyásra törekszik, ugyanis a kritikusok szerint ez veszélyezteti az ellenzék kikerülhetetlen sokszínűségét, ilyen módon a sikerét. A tényszerűség és a politikai kódfejtés szolgálatában jegyezzük meg, hogy ugyanezen hangoskodók nagyobb hányada most nem talál kivetnivalót abban, sőt, egyenesen támogatja azt, hogy egy másik ellenzéki(?) párt, a Tisza nem egyszerűen nagyobb akar lenni a többinél, hanem azt kívánja, hogy egyetlen szereplőként létezzen ezen az oldalon.
Na, ezek után nézzük meg, hogy mi a mi álláspontunk!
Az alkotmányos demokrácia és az önkény rendszerét egyetlen kötőszó különbözteti meg. Egy apró viszonyszó a különbség, egy olyan kicsinyke szó, amelynek nincs fogalmi tartalma, amely nem toldalékolható, amely nem lehet mondatrész. Nem csigázom tovább a kíváncsiságukat.
A demokrácia kötőszava az ÉS, az önkényé a VAGY.
A demokrácia lényege, hogy önjogán létezik minden egyes alkotmányos álláspont, mi több, ezek önértéket képviselnek, ezeket és ezek képviselőt az ÉS kötőszó köti össze. Minden megférünk a demokrácia ragyogó Napja alatt. A demokrácia éppen attól nehéz, azért körülményesen szabályozott rendszer, mert az együttműködés embert próbáló feladat, de az a történelmi tapasztalat, hogy hosszú távon demokratikus körülmények között jobb az élet, ezért vigyázni kell rá, és ez utóbbihoz, ahhoz, hogy ne lehessen megcsúfítani, kijátszani, elvenni, ahhoz kell rengeteg szabály. A demokrácia az alkotmányos nézeteket és szereplőket az ÉS kötőszóval köti össze és így formálja a nagyobb politikai közösséget.
Az önkény egyszerű: én VAGY te. Mert csak én vagyok, ezért nem kell sok szabály, azt teszek, amit akarok. Nem kell garancia. Valójában te se kellesz, csak annyiban, hogy legyen ki felett uralkodni.
Két ellenzéki stratégia verseng most egymással
Az egykori miniszterelnök bejegyzése végén összeges és tanulságokat von le: „A Tisza stratégiája, hogy VAGY ő, VAGY semmi nem változik. A DK stratégiája, hogy demokraták: baloldaliak ÉS zöldek ÉS szabadelvűek ÉS konzervatívok együttműködése kell ahhoz, hogy minden megváltozzon.
Magyar Péter azt mondja: VAGY ő, VAGY senki. Mi azt mondjuk: te is kellesz, ÉS te is kellesz, ÉS te is.
Magyar egypárti ellenzéket akar, mi az együttműködő, szabadon szerveződő, felelős ellenzék sikerében hiszünk. Mert ilyen országot akarunk.
A VAGY a kizáró választói viszony kötőszava. Az ÉS olyan kapcsolatos viszonyszó, amely az egymásmellettiségre, az egymásrautaltságra utal.
Mindez még látszatra se a szófajok nyelvtanáról szól.
Szerző
Friss
- Heten a híres Bosszúállók-csapatból Kamala Harris mellett kampányolnak
- A Cinema City sem akar lemaradni az áremelős versenyben: ezentúl ennyi az annyi mozi-ügyben
- Lakást vett és üres a zsebe? Pedig még egy csekkfizetés vár Önre….
- „Ezek mennek mostanában”
- Szívzűr – Így élesztheted újra önmagad
- Hatalmas gazdasági-diplomáciai siker: magyarok gépestették Csádban a tevetej-fejést – A produktumot a miniszteri biztosunk azonnal beszlopálta
- Szanyi Tibor: Mindenhalottak
- Jogi problémája van? Félórás ingyenes konzultáció egy értő ügyvéddel – Pro Bono Nap Budapesten
- Brutál-igaz szívhoroszkóp! A Bikán és a Koson ledöbbensz!
- Müller Péter a halálról-, a gyászról-gondolkodás mestere