Kultúra
Hátuná, avagy a zsidó esküvő rejtelmei
A házasság célja az első micva, parancs kötelességének teljesítése: gyermekek születése, a zsidóság fennmaradásának biztosítása. Az esküvő napja általában kedd, szerda vagy vasárnap lehet.
„… szaporodjatok és sokasodjatok!”
Az esküvői napot megelőző szombat reggel a vőlegény (hátán) elmegy a zsinagógába, ahol a szokások szerint aliját kap, felhívást a Tóra olvasásához, a felolvasása után bejelenti a jelenlévőknek, hogy mikor lesz esküvőjének napja. Az ott lévők ilyenkor megdobálják cukorkával, mandulával, dióbéllel, hogy legyen majd édes az életük.
A szombat kimenetele után tartja a férj-jelölt barátaival a legénybúcsút, fórsplít. A menyasszony a kálá otthonában rendezi a leánybúcsúztatót a barátnőkkel.
Az esküvő a hátuná napjának reggelétől a vőlegény és a menyasszony egész napos böjtöt tart, ezzel jelzik, hogy a régi, eddigi életük bűneit megbánták, együtt új életet kezdenek. A vőlegény és a menyasszony az esküvő előtt külön-külön mennek el a mikvébe, a rituális fürdő be, ahol szimbolikusan is megtisztulnak.
Felidézik a teremtés hét napját
Az esküvői szertartást az ortodoxok szabad ég alatt a neológok, modernek zsinagógában tartják. A vőlegény áll elsőnek ‘– arccal Kelet felé fordulva – a hupá az esküvői mennyezet, baldachin alá, fehér kitlit, köpenyt visel, ami a tisztaságot és az új élet kezdetét jelképezi. A menyasszonyt barátnői az araszobában öltöztetik fel a fehér ruhába, majd valaki lefátyolozza, bedekkolja az arcát. Ha nem a leendő férj fátyolozott volna, akkor még a szertartás előtt meg kell nézni leendő felesége arcát, mert: „Nem szabad megesküdnie a nővel, míg nem látta őt.” írja a Talmud.
A vőlegényt a két örömapa, az unterfírerek, vezetik a hupá alá, a menyasszonyt pedig a két örömanya, akik vele együtt hétszer megkerülik a vőlegényt, felidézve a teremtés hét napját egy új kezdet megjelenítéseként és kettőjük lelke összefonódásának jelképeként.
A körbejárás után a menyasszonya a vőlegény jobbjára áll, a szülők rendszerint mögöttük vagy mellettük állnak. Szokás, hogy a szertartás alatt mindenki áll.
A szertartás a háláhá a vallási törvény szerint két részből áll. Az első rész az eljegyzés az éruszin, amit azért nem korábban, hanem közvetlenül az esküvő előtt tartanak, hogy a menyasszony nehogy özveggyé válhasson, mielőtt férjhez mehetett volna. Az éruszin áldásait egy pohár bor fölött mondják el, majd az ifjú pár először iszik bort közösen a pohárból.
A vőlegény a menyasszony jobb keze mutatóujjának első ujjpercére húzza fel az aranyból készült karikagyűrűt. Kő nem lehet a gyűrűben, mert a kő értéket hordoz, ami megkülönböztetés alapja lehet, márpedig minden menyasszony egyformán értékes. A menyasszony behajlítja ujját, így megvalósult a kinján a megszerzés rítusa. A férj a hagyomány szerint ezt mondja: „Ez által a gyűrű által légy nekem szentelt, Mózes és Izrael törvénye szerint!” A gyűrű felhúzása után felolvassák a két tanúval hitelesített házasságlevelet (ketubát), amelyben a férj ígéretet tesz arra, hogy feleségéről gondoskodik, érte felelősséget vállal.
Hét férfi, hét áldás
A ketubá a házassági okmány, a feleség tulajdona. Ezt úgy jelzik, hogy a férj a feleség jobb kezének nyitott tenyerébe helyezi, aki maga felé húzza, így valósul meg a kinján a megszerzés.
Majd a pohártörésre kerül sor, az elpusztult Jeruzsálemi Szentély emlékére. Jelképe ez annak, hogy nem lehet semmilyen öröm maradéktalan addig, míg a szentély újra nem áll. A férj elmondja az ide illő mondatot: Ha elfelejtenélek Jeruzsálem, veszítsem el jobbomat! Ezt követi a sevá bráhot, a hét áldás, amikor hét férfi mond áldást az ifjú párra. Majd a résztvevők gratulálnak a fiatal házasoknak, a hagyományos „Mazal tov”, jó szerencsét kívánsággal. Ezután következik a jihud, az elkülönítés. A pár külön vonul a tanúk kíséretében néhány percre egy zárt szobába. Ott kettőjükön kívül nincs senki, jelképeként annak, hogy valaha a házasság megkötésének egyik módját az együtt-hálás jelentette.
A mézeshetek, a nászút ismeretlen a hagyományhű zsidóság körében.
(Vendégszerző: Prinner Gábor levéltáros, Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár)
https://varosikurir.hu/mit-rejt-a-muzeum/
Szerző
Friss
- Menczer tűrte, amíg tűrhette… – 2 napig bírta a karácsonyi áhitatot a keresztény kormány kommunikációs igazgatója
- ‘Kedveskéim! Nekünk elfelejtettek szólni, hogy milyen jól élünk!’- 200 vendég a karácsonyi debreceni ételosztáson
- Megtalálták a második eltűnt magyar túrázót: „nem lehetett segíteni azon a túrázón, aki már csatát vesztett”
- Felborul 4-es – 6-os villamos közlekedési rendje
- Így végezte 35 éve a román diktátor és felesége
- Elkeserítő hír érkezett: van karácsony Fenyő nélkül, de majd márciusban…
- Kulka János: tudok mesélni a szememmel…
- Fúrja az oldalad, hogy mely csillagjegynek, hogyan telik az év utolsó hete? Akkor nosza….
- Karácsonyi hangulatban, avagy a balgaság dicsérete
- Ez a békegalambság-cucc jól ment – üzente egy kommentelő Orbán Viktornak Putyin karácsonyi pusztító támadásának hírére