Kerítésen túl
Hogy lehet ezt ép ésszel túlélni? – A kétfrontos háború hatása az izraeli lélekre

Hogyan birkózzunk meg a nehéz időkben, a kétfrontos háború kiváltotta lelki helyzettel? Erre a kérdésre igyekszik választ adni az izraeli NATAL traumafeldolgozást segítő intézet igazgatója Yifat Rauveni a Jeruzsálem Postban.

Jó kiindulópont lehet a kihívások és az általuk kiváltott érzések megnevezése
Fontos, hogy segítsünk a gyerekeknek – és nekünk is – megérteni, hogy az Iránból indított rakéták nem szüntetik meg a Gázában zajló háborút, hanem inkább kiterjesztik annak mértékét. Mindkét konfliktus felismerése segít rendet és tisztánlátást teremteni a bizonytalanság közepette.
A napi rutin betartása létfontosságú menedéket nyújthat a nehéz időkben. Az iskolai munka, a házimunka, sőt még a sabbati vacsorák rendszeres elvégzése is, hiszen ezek megnyugtató rituálékat teremtenek, amelyek segítenek lehorgonyozni az idegrendszert és stabilitást nyújtanak.
Igy magyarázd el a gyereknek, a veszélyt
Amikor megszólalnak a riasztások, tartsunk egy kis szünetet, mielőtt elmagyaráznánk, mi történik. Ha a gyerekeket egy lassú, mély be- és kilégzésen keresztül vezetjük, mielőtt megosztanánk az információkat, az enyhítheti a szorongásukat, és segíthet nekik jobban feldolgozni a helyzetet. Ugyanakkor bölcs dolog gondosan kezelni a médiaérdeklődést. A hírfogyasztás rövid, ütemezett időpontokra – mondjuk napi két 15 perces alkalomra – való korlátozása segíthet megelőzni a túlterhelő érzéseket.
A felkészülés tettekre váltása is erőt adhat. Az együtt töltött idő a biztonsági szoba felszerelésének összepakolására és a menedékbe rohanás nyugodt gyakorlására a félelmet izommemóriává alakítja, segítve az önbizalom és a kontrollérzet kialakítását.
Segély-vonalak és tanácsadók a kétfrontos háborúban
Mindenekelőtt ne habozzon segítséget kérni időben. A NATAL segélyvonala a nap 24 órájában elérhető, akárcsak az izraeli Egészségügyi Minisztérium ügyfélszolgálata és az önkormányzati pszichológusok.
A támogatásért való kiállás a rugalmasság erőteljes jele, nem pedig a gyengeség jele. A döntéshozóknak fel kell ismerniük, hogy a mentális egészségügyi kapacitás a nemzetbiztonsági infrastruktúra: a nemzeti ellenálló képesség. A segélyvonal-tanácsadók, a mobil traumacsapatok és az iskolai terapeuták számára elkülönített többletköltségvetés ugyanolyan fontos, mint az elfogó rakéták.
Egy két fronton harcoló nemzet nem engedheti meg magának, hogy elhanyagolja a mentális egészség csendes csataterét – mert az ottani győzelem fogja eldönteni, hogyan és kik leszünk, amikor a rakéták leállnak.
A szerző a NATAL Kutatási és Értékelési Egységének igazgatója.
Forrás: Jerusalem Post
Friss
- Magyar Péter: nem volt még példa arra, hogy egy magyar párt nyíltan szövetségre lépjen egy magyarellenes román formációval
- Lévai Anikó és a politikusfeleségek csendes hatalma – avagy a NER hátországa
- Hiszi, nem hiszi? Napi horoszkóp, 2025. július 10., csütörtök
- Dr. Zamecsnik: nem üres politikai jelszó, hanem valós jogi forgatókönyv lehet a Tisza Párt „út a börtönbe” programja
- Megvan végre a felelős az MH17-es maláj repülőgép katasztrófájért: a bíróság Oroszországra mutatott
- Ginnel pácolt lazac, pirított királyrák, konfitált kacsa – A Harcosok Klubja VIP-cateringje 8,7 milliót kóstált
- Bruck András: pénz legyen vagy szabadság? – ez itt a kérdés
- A gazdaságpolitika formálódása Magyarországon
- Sztrájkveszély az egészségügyben – A szervezők szerint Takács Péter vállalhatatlan választ adott nekik
- Magyar Péter titka – a magyar választók 44 százaléka hajlandó félretenni saját értékpreferenciáit, ha ez szükséges az Orbán-kormány leváltásához.