Budapesti hétköznapok
Huszonegy év után ismét döntős a Ferencváros
A Ferencváros 2002 után ismét bejutott a női kézilabda Bajnokok Ligája fináléjába, miután 30-29-re legyőzte a dán Esbjerget a budapesti négyes döntő szombati elődöntőjében.
A magyar csapatból Kovács Anett és Béatrice Edwige hiányzott, a dánok teljes kerettel álltak fel
A meccs egyik legfontosabb kérdése az volt, hogy a BL négyes döntőjében újonc ferencvárosiak hogyan reagálnak a 20 ezres csarnokban őket fogadó remek hangulatra, de gyorsan kiderült, hogy jól, és egy-két kisebb hiba után átvették a vezetést. Összeszedetten játszott a Magyar Kupa címvédője, de védekezésben nagyon nehezen találta az ellenszert Nora Mörk, Vilde Ingstad, és a BL góllövőlistáját vezető Henny Reistad játékára. Az előző idényben BL-negyedik dánok 9-8-as vezetésénél másfél percig kettős emberhátrányban kézilabdázott a Ferencváros, a hátránya mégsem nőtt.
A 26. percig remekül tartotta magát az FTC, ám az első félidő utolsó négy percét elrontotta – ekkor az Esbjerg 3-0-s sorozatot produkált -, és úgy tűnt, ezzel nagyon nehéz helyzetbe hozta magát.
A második felvonás elején egy hármas gólsorozattal visszazárkózott a magyar együttes, sőt a 43. percben kettős emberelőnyben egyenlített (21-21). Ebben az időszakban újra úgy játszott a Ferencváros, mint az első félidő legnagyobb részében, de megint kettős emberhátrányba került. Az Esbjerg ekkor sem tudta döntésre vinni a dolgot, mert amíg az első félidőben Bíró Blanka, a másodikban Janurik Kinga segítette kapusbravúrokkal a magyar együttest.
A kilencedik perc (4-3) után az 54.-ben ismét az FTC-nél volt az előny (27-26), majd négy perccel a vége előtt – egy újabb 3-0-s sorozat végén – először vezetett kettővel a magyar csapat. A fantasztikus hangulat fokozódott a lelátón, és bár a dánok egyenlítettek, a meccs utolsó támadása a Ferencvárosé volt, a rendkívül taktikus akció végén pedig Emily Bölk megszerezte a győzelmet érő gólt a szinte végig nagyon kiegyensúlyozottan, összeszedetten játszó FTC-nek.
Bíró Blanka négy, Janurik Kinga öt védéssel járult hozzá a sikerhez. A túloldalon Anna Kristensen kilenc, Amalie Milling egy védéssel zárt.
A két csapat hetedik egymás elleni BL-mérkőzésén egy döntetlen és három dán győzelem mellett ez volt a harmadik magyar siker.
Az FTC 1971 és 2002 után harmadik alkalommal került a legrangosabb európai kupasorozat döntőjébe, de nyernie még nem sikerült. A vasárnap 18 órakor kezdődő elődöntőben a címvédő Vipers Kristiansand lesz az ellenfele.
Kisfaludy Anett: gyorsan levetkőztük a görcsösséget
„Az első félidőben kaptunk gyors gólokat, a másodikban viszont ezeket megszűrtük, ez volt a különbség. Keményebb volt a védekezésünk, és Janurik Kinga remekül szállt be a mérkőzésbe” – nyilatkozta a 30-29-re megnyert meccs után az FTC beállója az MTI-nek.
Hozzátette, nagyon küzdős, hajtós mérkőzés volt, és nagyon örül, hogy a hajrában átvették a vezetést.
„Nem is tudom, az utolsó gólt hogyan tudtuk összehozni… Tele vagyok érzelmekkel! Nagyon jó hangulat volt, nagyon szépen köszönjük a közönségnek, hogy belehajszoltak minket a győzelembe, mert az ő részük is vastagon benne volt ebben a sikerben”
– szögezte le Kisfaludy Anett.
Hangsúlyozta, az elején egy kicsit görcsösek voltak, de ezt sikerült levetkőzniük, mert úgy jöttek ide, hogy élvezni akarják ezt a hétvégét, hiszen már annak is nagyon örültek, hogy bejutottak a négyes döntőbe.
„Nagyon fontos, hogyan tudunk regenerálódni és felkészülni a holnapi mérkőzésre. Remélem, át tudjuk menteni ezt az érzelmi állapotot, mert szükségünk lesz a szívünkre és a lelkünkre”
– magyarázta a beálló.
Az FTC ellenfele a címvédő norvég Vipers Kristiansand lesz a vasárnap 18 órakor kezdődő döntőben
„Elég jól elosztottuk a terheket ezen a mérkőzésen, ezt is ki kellene használnunk. Nagyon gyors kézilabdát játszanak a norvégok, félelmetes a sebességük, ezt meg kell törnünk, ezért a védekezésen lesz a hangsúly” – nyilatkozta.
„Amikor kicsit visszaestünk és az Esbjerg el tudott lépni, akkor a végig mögöttünk álló és minket biztató szurkolótábor hozzá tudott annyit rakni, hogy folyamatosan meccsben tudjunk lenni” – értékelt az MTI kérdésére Hársfalvi Júlia, aki kiemelte a kapusaik teljesítményét, akik kulcsfontosságú pillanatokban tudtak belenyúlni a mérkőzésbe.
Felidézte: a szünetben azt a célt fogalmazták meg, hogy lehiggadjanak és próbálják élvezni a játékot.
„Megbeszéltük, hogy a támadásokat precízen kell befejezni, a kapusok elleni ziccerekre nagyon oda kell figyelni, a védekezést kapjuk össze és akkor jól jöhetünk ki belőle a végén, ez be is jött, jó volt, hogy az öltözőben megnyugodtunk”
– fejtette ki.
A vasárnapi fináléra előre tekintve az mondta: nincs mit veszteniük, ugyanúgy bele kell állniuk, mint az elődöntőbe, újabb nagyon nehéz ellenfél vár rájuk.
Elek Gábor vezetőedző úgy fogalmazott, történelmi tettet hajtottak végre. Hangsúlyozta, úgy érezték, mintha hazai pályán játszanának.
„Nem tudom szavakba önteni azt a boldogságot, amit most érzünk. Az otthonunktól mindössze három háztömbnyire vagyunk, úgyhogy itt lenni olyan, mint egy megvalósult álom. Csoda volt ez a győzelem”
– nyilatkozta.
A finálé kapcsán megjegyezte, újra össze kell szedniük magukat, feltöltődni és a döntőre koncentrálni, mert talán újabb csodát tehetnek 10 ezer szurkolójuk előtt a Vipers ellen.
A Győr két góllal kikapott a címvédő Viperstől
A győriek keretéből Veronica Kristiansen és Silje Solberg, a Vipersből Martine Karigstad Andersen, Vilde Kaurin Jonassen, Marta Tomac, Hanna Maria Yttereng és Ana Debelic hiányzott.
A két együttes hetedszer találkozott egymással a BL-ben, ezt megelőzően a magyar csapat négyszer, a norvég kétszer győzött. A tavalyi döntőt éppen ez a két csapat játszotta az MVM Dome-ban: akkor 33-31-re kerekedett felül a norvég gárda, amely a szovjet Szpartak Kijev, az osztrák Hypo Niederösterreich és a Győr után negyedik csapatként célozta meg most a sorozatban elért három BL-sikert.
A négyes döntő első gólját Stine Oftedal révén a győriek szerezték, a gyors és helyenként kapkodó játékot jellemezte, hogy hat perc elteltével mutatta be az első védést Sandra Toft. A szoros, egy-két gólos különbségről a Vipers tudott elmozdulni, és mivel a 11. percben négygólos előnyt alakított ki (9-5), időt kért a győriek idény végén távozó vezetőedzője, Ambros Martín.
A játék képében nem hozott változást a játékmegszakítás, a kristiansandi alakulat gyors és pontos támadásbefejezéseivel tartotta a különbséget, az első félidő utolsó hat percére pedig úgy fordultak a felek, hogy a Vipers 20-13-as előnyét mutatta az eredményjelző. Eközben egyre intenzívebbé vált a szurkolás a nézőtéren, melynek jelentős része zöldben pompázott a győri és ferencvárosi drukkerek jóvoltából, utóbbiak is a hazai riválist támogatták ezen a találkozón. A szünetig hétszer eredményes Oftedal vezérletével mínusz négyre is visszazárkózott a kisalföldi klub, amely a pihenőre ötgólos hátránnyal vonulhatott.
A fordulást követően lassult a játék, a norvégok ebben a periódusban nem tudtak sorozatban gyorsan könnyű helyzeteket kialakítani, a lehetőséggel élve a határozottabban kézilabdázó ETO a második félidő derekára háromgólosra olvasztotta a különbséget (26-29). A záró öt perchez közeledve kettős emberhátrányban is betalált a Győr és nem engedte ellépni riválisát, így kiélezett végjáték következett. Az utolsó percben emberelőnyben egygólosra faragta lemaradását a magyar csapat, azonban a Vipers is be tudott találni, ezzel biztosította fináléba jutását. A Győr – 2021 után ismét – a harmadik helyért léphet pályára.
Oftedal 11 találatával lett a mérkőzés legeredményesebb játékosa, Ana Gros kilenc gólt szerzett. A Vipersből Jamina Roberts nyolc, a tavalyi négyes döntő legértékesebb játékosának megválasztott Markéta Jerábkova hét kísérletét értékesítette. A kapusok közül Amandine Leynaud hat, Sandra Toft négy védést mutatott be, a túloldalon Katrine Lunde 11, Sofie Börjesson egy lövést védett.
Faluvégi Dorottya szerint elődöntőjük nagyon hasonlított a tavalyi fináléra, amit szintén a norvég Vipers Kristiansand nyert meg.
„Sajnos az első félidőben egyáltalán nem volt kontrollunk a játék felett, és már az elején nagy különbség alakult ki. Ez akár bele is férhetett volna, de annyira kevés hibával játszott a Vipers, hogy csak kergettük őket a második félidőben”
– nyilatkozta a 37-35-re elveszített elődöntő után az MTI-nek a válogatott jobbszélső, aki egy gólt szerzett.
A címvédő norvégok a szünetben már 23-18-ra vezettek. Faluvégi hozzátette, a meccs nagyon hasonlított a tavalyi döntőre – ami 33-31-es Vipers-sikerrel zárult -, lényegében ugyanazt játszotta az ellenfél, amire a győriek készültek, csak nagyon pontosan.
„Nagyon gyorsan felérkeztek a támadásaink után. Az első félidőben azzal volt gondunk, hogy szokatlanul sok gólt kaptunk lerohanásból. Támadásban megvoltak a helyzeteink, de nagyon sok gólt kaptunk”
– magyarázta.
Mindezek ellenére a győriek a hajrában döntetlenre menthették volna a meccset, de újabb két hiba miatt nem jártak sikerrel. Erről Faluvégi úgy nyilatkozott: nem a szerencsén múlt, hiszen például sok kiállítást kaptak és a végjátékban is helyzeteket rontottak.
Vasárnap a Ferencváros vagy a dán Team Esbjerg lesz a győriek ellenfele a bronzmérkőzésen. A magyar szélső leszögezte, a bronzérem is gyönyörű, és a négyes döntőről medállal hazatérni nagy dolog.
„Büszke lennék a csapatra és az itt töltött időszakomra, ha éremmel mehetnék haza. Szeretném, ha holnap olyan játékot tudnánk nyújtani, ami minket jellemez, és a legjobb arcunkat tudnánk mutatni”
– közölte Faluvégi, aki nyáron a német Bietigheim csapatához távozik.
A klubot az idényt követően ugyancsak elhagyó vezetőedző, Ambros Martín kiemelte: az első félidőben kapott gólok megmutatták, hogy valami nem működött együttese játékában. Ennek ellenére sem vesztették el hitüket, közelebb tudtak zárkózni, azonban a hibáik a vesztüket okozták.
„Nagy szívvel játszottunk, de ez egy kemény összecsapás volt. Megvoltak a lehetőségeink, hogy visszajöjjünk, ugyanakkor annak a csapatnak, amely meg akar nyerni egy ilyen mérkőzést, el kell bírnia a nyomást” – fejtette ki, és leszögezte azt is: együttese a szünet után jobban kézilabdázott, így az ellenfél nem tudott annyira rohanni.
„Egyszerűen egy jobb csapattal néztünk szembe. Össze kell szednünk magunkat és a lehető legszebben lezárni az idényt” – összegzett a spanyol tréner, kiemelve: „mindent vagy semmit” felfogással tekintett a szezonra, azzal pedig, hogy nem jutottak fináléba, utóbbi vált valóra számára.
Az európai szövetség (EHF) kimutatása szerint a 72 találatot hozó mérkőzés volt a leggólgazdagabb a női négyes döntők történetében, a korábbi csúcsot a Vardar és a CSM Bucuresti elődöntője tartotta 71 találattal a 2016/17-es idényből.
Női kézilabda Bajnokok Ligája
Elődöntő:
FTC-Rail Cargo Hungaria – Team Esbjerg (dán) 30-29 (13-17)
FTC: Bíró, Janurik (kapusok), Bölk 6, Cvijics, Hársfalvi, Kisfaludy 1, Klujber 5 (3), Kukely, Lekics 5 (1), Malestein 7, Márton, Papp, Stolle 3, Szöllősi-Zácsik 3, Szucsánszki, Tomori.
Esbjerg: Kristensen, Milling, Poulsen (kapusok), Breistöl 4, Heindahl 1, Ingstad 6, J. Jacobsen, M. Jacobsen, Möller, Mörk 7 (3), Nielsen, Petersen, Reistad 7, Solberg-Isaksen 2, Tranborg 2.
Vipers Kristiansand (norvég) – Győri Audi ETO KC 37-35 (23-18)
MVM Dome, v.: Igor Covalciuc, Alexei Covalciuc (moldovaiak)
Győr: Leynaud, Toft (kapusok), Blohm, Broch 1, Dale 2, Deszpotovics, Faluvégi 1, Fodor, Gros 9 (3), Győri-Lukács 1, Hansen 3, Haugsted 2, Nze Minko 3, Oftedal 11, Ryu 1, Schatzl 1.
Kristiansand: Börjesson, Lunde, Poulsen (kapusok), Börjesson, Dahlum, Hesselberg, Höve, Jerabkova 7, Jezic 4, Knedlikova 4 (4), Lunde, Naes 4, Poulsen, Roberts 8, Sercien-Ugolin, Tchaptchet 3, Valle 2, Vjahirjeva 5, Waade.
A vasárnapi program
A 3. helyért:
Győri Audi ETO KC – Team Esbjerg, 15.15
Döntő:
Vipers Kristiansand – FTC-Rail Cargo Hungaria
Forrás: EHF / MTI
Elkerülte egymást a Győr és az FTC az elődöntőben
Szerző
Friss
- „Ezek mennek mostanában”
- Szívzűr – Így élesztheted újra önmagad
- Hatalmas gazdasági-diplomáciai siker: magyarok gépestették Csádban a tevetej-fejést – A produktumot a miniszteri biztosunk azonnal beszlopálta
- Szanyi Tibor: Mindenhalottak
- Jogi problémája van? Félórás ingyenes konzultáció egy értő ügyvéddel – Pro Bono Nap Budapesten
- Brutál-igaz szívhoroszkóp! A Bikán és a Koson ledöbbensz!
- Müller Péter a halálról-, a gyászról-gondolkodás mestere
- Leállt az ügyeletek által használt egészségügyi szoftver
- Ha a megfigyelőség ára 100 millió dollár, mennyit taksál, ha beveszik Magyarországot -rendes- Türk-tagnak?
- A novemberi időjárásról