Connect with us

Bulvár

Így utaznak az EU-s miniszterelnökök: kormánygép vagy menetrendszerű járat? – Orbánék a fapadoson

miniszterelnök, utazás
Megosztás

Amikor egy európai uniós csúcstalálkozó közeleg, a brüsszeli repülőtér forgalma jelentősen megélénkül így érkeznek a miniszterelnökök, mert Európa 27 tagállamának miniszterelnökei és kormányfői ilyenkor személyesen vesznek részt a tárgyalásokon, és sokakban felmerül a kérdés: mivel utaznak? Kormánygéppel, különjárattal vagy akár menetrendszerinti repülővel?


A válasz országonként eltérő

Vannak kormányfők, akik ragaszkodnak a saját állami repülőgépükhöz, és vannak, akik gazdasági vagy politikai megfontolásból a menetrendszerű légitársaságokkal utaznak. A közvélemény ugyanis érzékenyen reagál a költséges utakra, így egyes vezetők igyekeznek elkerülni a túlzott pompát.

Kormánygép: biztonság és rugalmasság

A kormánygépek legnagyobb előnye a biztonság és a rugalmasság. A legtöbb állami repülőgép külön kommunikációs berendezésekkel, védelmi rendszerekkel van felszerelve, és teljes mértékben a politikai vezető igényeihez igazodik. Németország, Franciaország, Olaszország vagy Lengyelország, illetve Magyarország kormányfői szinte kizárólag saját gépekkel közlekednek. A repülőtéri procedúrák is egyszerűbbek: nincs várakozás, nincs sorban állás, a biztonsági ellenőrzések pedig a katonai protokoll szerint zajlanak.

Menetrendszerű járat: takarékosság és üzenetérték

Egyes országok vezetői — például Finnországban vagy a balti államokban — gyakran menetrendszerű járatot választanak. Ennek praktikus oka is van: ezek az országok jellemzően kisebb légiflottával rendelkeznek, és a közvélemény is elvárja a takarékosságot. Ráadásul politikai üzenete is van annak, ha a miniszterelnök „a nép között” utazik. Az ilyen utak természetesen jóval szervezettebb előkészítést igényelnek a biztonsági szolgálatok részéről, hiszen a légitársaság gépén más utasok is helyet foglalnak.

Szimbólikus utazások

Az európai miniszterelnökök utazásának módja nemcsak gyakorlati, hanem szimbolikus kérdés is. A kormánygép biztonságot és presztízst, a menetrendszerű járat pedig közvetlenséget és takarékosságot sugall. Egy biztos: mindkét megoldásnak helye van a diplomáciai protokollban, és országonként eltérő politikai kultúra határozza meg, melyik mellett döntenek.

<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, és a Google hírei között is! >>>

Csak úgy….

Egy közülünk! választások közeledtével Orbán viktor is mindent megtesz, hogy valamit visszahozzon elvesztett népszerűségi mutatóibol:

mit ad Isten, egy kósza fotó is előkerült a nagy ötletről. Az történt, hogy Orbán Viktor és felesége, Lévai Anikó összepakoltál a megengedett méretű böröndjüket, amit felengednek a fapados nép-repülőre és feltömörültek a Ryanair valamelyik menetrendszerű járatára. „Vajon a “honvédségi” luxusjetek romlottak el, vagy a közvéleménykutatási adatok?” A legújabb mesterterv az lehetett, hogy Lázár János „szép szavávval” éljünk a „luxizás” látsztát is elkerülve bebizonyítsa a miniszterelnök-páros, hogy Ők is emberből vannak…

Városi Kurír.

Csak úgy 2.

Külön műfaj, a kormánygépek csúcsteljesítménye, az Air Force One az Amerikai Egyesült Államok Légierejének (USAF) kötelékében azon repülőgépeknek a hívójele, amelyen az Egyesült Államok elnöke utazik. Manapság ezt az elnevezést az elnök speciális berendezésekkel felszerelt, az USAF által üzemeltetett két darab – 28000 és 29000 lajstromjelű – VC–25A-ra használják, amely a Boeing 747–200B erősen átalakított változata.

miniszterelnök, utazás,

Szerző