Kerítésen innen
Indul laktanyáról-laktanyára a turulröptetés
A Honvédelmi Minisztérium négy turulszobrot rendelt meg és a feladattal az ismert szobrászművészt, Szőke Gábor Miklóst bízták meg. Emesének, Álmos vezér anyjának, a monda szerint a turul álmot sugallt, amiben méhéből folyó ered, mely idegen földön terebélyesedik ki. Az álomfejtők szerint ez azt jelentette, hogy fiút szül, aki kivezeti népét hazájából, Levédiából, s utódai dicső királyok lesznek. Ezek után érkeztek meg Álmos ivadékai ide, a Kárpát-medencébe.
Ugorjunk!
A jelen kormány a közbeszerzési eljárás során nem is hívott meg más alkotókat a tenderre, csak a „győztest”. A minisztérium döntése alapján a négy szobor az ország négy különböző laktanyájába kerül: a tatai Klapka György, a debreceni Kossuth, a hódmezővásárhelyi Zrínyi Miklós és a Szolnoki Helikopterbázis.
Az alkotások ezüstszínű, rozsdamentes acéllemezekből készülnek, a madarak 1,6 méter magasak lesznek, szárnyfesztávolságuk pedig 3 méter, szállítja a Szőke Gábor Miklós tulajdonában lévő Dante Birodalom Kft.
A tenderre állítólag azért nem is hívtak meg más alkotókat, mert a Honvédelmi Minisztérium (HM) szerint Szőke koncepciója illeszkedik leginkább a magyar katonai hagyományokhoz. A szobrok összköltsége nettó 89,9 millió forint, ami darabonként 22,4 millió forintot jelent az állam számára.
Minta a Fradi-sas?
A művész madár-ábrázolására jó példa a Fradi-sas Grupama Aréna előtt, de a szobrász kvalitásaira, és nem mellesleg a giccshez való vonzódására mutat az MNB-nek alkotott méretes csodaszarvas ami az egykori Postapalota előtt díszeleg a Vérmező sarkán és amiért 341 milliót számlázott a cég. Ez az összeg jelentősen alacsonyabb a korábbi megrendelésekhez képest, 89,9 millió forint, ami darabonként 22,4 millió forintot jelent az állam számára.
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
A turulnál a méret a lényeg?
Az emlékművek teljes magassága 476 cm, amelyet egy 3,1 méter magas talapzat egészít ki. A talapzaton a magyar címer és a „Pro Patria” felirat kap helyet, amely az I. világháborús hadi gyűrűket idézi.
A talapzat trapéz alakú, obeliszkszerű kialakítása a komáromi Csillagerőd alaprajzára emlékeztet, és katonai páncélos járművekhez hasonló szegecsekkel díszítik. Az antracit színű, fényezett felületet időtálló ipari fényezési technológiával alakítják ki, biztosítva ezzel a tartósságot és az esztétikai megjelenést.
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.
Friss
- Váratlan, de időszerű döntés, kiengedhetik Kiss László óbudai polgármestert az előzeteből
- Polt Péter Sulyok Tamásnál járt és, ha már ott volt, lemondott – Frissítve némi ‘Sulyoksággal’…
- Pörög a film: a HVG, a Telex, a 444, a 24.hu és a Partizán közös kiállása a sajtószabadságért
- Új ‘üzenőfalakat’ akar indítani Semjén Zsolt előterjesztésére a kormány
- Időjárás: tiszta bolondokháza
- ‘…Magyar pénzből szabad hazudni, külföldi pénzből viszont nem szabad igazat mondani’ – Ez Magyarország 2025-ben
- ‘Indul a mandula’ Nagyváradra – Magyar Péter 1 millió lépése a békéért és a nemzeti összefogásért
- Az éj sötétjében úgy ‘adódott’, hogy változik az adó – A nap -egyik- botránya
- Gábor György: Orbán nem azért hazudik, mert fél az igazságtól, hanem mert már nem is tud különbséget tenni a kettő között
- Az Orbán-Lánczi páros nagytakarítási ‘suvick’-listája a parlamenti ‘bátrak’ előtt