Japán és Szenegál is begyűjtötte a három pontot

A labdarúgó-világbajnokság hatodik napján a négy földrészt képviselő H csoportban is lejátszották az első két mérkőzést. Japán Kolumbia ellen, míg Szenegál Lengyelország ellen nyert 2-1-re.

Alig akadt helyzet az első félidőben,

a kapuk elvétve forogtak veszélyben. Az elején a lengyelek passzolgattak jobbára hátul, amikor pedig meg akartak indulni, rendszerint elvesztették a labdát. A szervezetten futballozó szenegáliak gyors ellentámadásokat vezettek, igaz, komolyabb lehetőségük nekik sem akadt. A gól is úgy esett, hogy egy távoli kísérletnél a labda lengyel védőn irányt változtatott.

38. perc: bal oldalon induló szenegáli támadás során a labda két passzal középre került, az érkező Idrissa Gana Gueye mintegy 20 méterről rálőtte, majd a 16-oson belül tisztázni akaró Cioneken irányt változtatott, és a bal alsó sarokban kötött ki (1-0).

A némi labdabirtoklási fölényben játszó európai csapatnak két lövése ment kapu mellé, az erős és gyors játékosokból álló afrikainak négy, egy pedig góllal zárult. A lengyel támadókhoz kevésszer jutott el a labda.

A szünetben lecserélték a 100. válogatott mérkőzésén szereplő Jakub Blaszczykowskit.

A lengyelek nagy lendülettel vetették bele magukat a játékba, de aztán megint nem találtak fogást a szenegáliakon, akik ráadásul növelni is tudták előnyüket.

60. perc: a középpályáról Krychowiak hazafelé emelte a labdát, kifutott rá kapujából Szczesny, és megindult Bednarek is, de nem értették meg egymást, a gyorsabban eszmélő M’Baye Niang lecsapott rá kettejük között, majd rövid sprint után az üres kapuba passzolt (2-0).

Ezzel nagyon nehéz helyzetbe került az európai csapat, és bár próbált támadásokat vezetni, az afrikaiaknak többnyire sikerült tisztázniuk, így csak a szépítés jött össze.

86. perc: a szenegáli térfél közepéről elvégzett szabadrúgás után Krychowiak fejelt a kapuba (2-1).

A lelátón a lengyelek nagy fölényben voltak, a pályán viszont a szenegáliak akarata érvényesült.

A lengyelek az 1974-es vb óta nem nyertek az első meccsükön: háromszor 0-0-s döntetlent játszottak, majd a mostani 2-1 előtt kétszer 2-0-ra kikaptak. Negyvennégy éve, Németországban 3-2-re verték az argentinokat.
A szenegáliak előtt pályára lépő négy afrikai válogatott – az egyiptomi, a marokkói, a nigériai és a tunéziai – vereséget szenvedett első oroszországi mérkőzésén.

H csoport, 1. forduló:

Szenegál-Lengyelország 2-1 (1-0)
Moszkva, Szpartak Stadion, 44 190 néző, v.: Navaf Abdulla Sukralla (bahreini)
Gól: Cionek (öngól, 38.), Niang (60.), illetve Krychowiak (86.)
Szenegál: Khadim Ndiaye – Moussa Wague, Kalidou Koulibaly, Salif Sané, Youssouf Sabaly – Sadio Mané, Alfred N’Diaye (Cheikhou Kouyate, 88.), Idrissa Gana Gueye, Ismaila Sarr – Mame Diouf (Cheikh Ndoye, 62.), Mbaye Niang (Moussa Konate, 76.)
Lengyelország: Wojciech Szczesny – Lukasz Piszczek (Bartosz Bereszynski, 83.), Thiago Cionek, Michal Pazdan, Maciej Rybus – Grzegorz Krychowiak, Piotr Zielinski – Jakub Blaszczykowski (Jan Bednarek, a szünetben), Arkadiusz Milik (Dawid Kownacki, 73.), Kamil Grosicki – Robert Lewandowski.

Japán visszavágott Kolumbiának

A legutóbbi vb aranycipőse, James Rodriguez nélkül felálló Kolumbia számára rémálomszerűen indult az összecsapás, ugyanis 176 másodperc elteltével ember-, majd a Kagava által értékesített büntetővel gólhátrányba is került. A mostani tornán Carlos Sanchez az első játékos, aki piros lapot kapott, míg a vb-k történetében ő a második leggyorsabban kiállított futballista. A korántsem büszke rekordot még az 1986-os tornáról az uruguayi Jose Alberto Batista tartja 54 másodperccel.

3-6. perc: Davinson Sanchez utolsó emberként eladta a labdát, így Oszako egyedül törhetett kapura, ziccerét Osipna hárította, a kipattanót viszont Kagava az üres kapu irányába lőtte, Carlos Sanchez azonban kézzel hárított. A védő piros lapot, a japánok pedig büntetőt kaptak, amelyet Kagawa higgadtan a kapu közepébe lőtt (1-0).

A dél-amerikaiak mindezek ellenére egyre nagyobb lendülettel kezdtek futballozni és szép lassan riválisuk fölé kerekedtek, egy fineszes szabadrúgással pedig egyenlítettek.

39. perc: Quintero a 16-os jobb sarkáról végezhetett el szabadrúgást, rendkívül okosan a felugró sorfal alatt lőtte el a labdát, azt pedig Eidzsi már csak a gólvonal mögül tudta kipaskolni (1-1).

A fordulást követően feljavult a japánok támadójátéka, s kezdték fölényre váltani az emberelőnyüket, amely a 73. percben góllá érett.

73. perc: Honda bal oldali szögletét követően Osako négy méterről, három védő gyűrűjében a bal kapufára csúsztatta a labdát, amely onnan a gólvonal mögé pattant (2-1).

A hajrára a kolumbiai csapat kissé elfáradt,

de az utolsó percekben egy utolsó rohamra indult, az eredmény azonban nem változott. A két csapat négy évvel ezelőtt is találkozott egymással, akkor a dél-amerikaiak 4-1-re nyertek.

Japán-Kolumbia 2-1 (1-1)
Szaranszk, 40 842 néző, v.: Damir Skomina (szlovén)
Gól: Kagawa (6., 11-esből), Osako (73.), illetve Quintero (39.)
Kiállítva: C. Sanchez (3.)
Japán: Kavasima Eidzsi – Szakaj Hiroki, Josida Maja, Sodzsi Gen, Nagatomo Juto – Haragucsi Genki, Haszebe Makoto, Sibaszaki Gaku (Jamagucsi Hotaru, 80.), Inui Takasi – Kagava Sindzsi (Honda Kejszuke, 70.) – Oszako Juja (Okazaki Sindzsi, 85.)
Kolumbia: David Ospina – Santiago Arias, Davinson Sanchez, Oscar Murillo, Johan Mojica – Juan Cuadrado (Willmar Barrios, 31.), Carlos Sanchez, Jefferson Lerma, José Izquierdo (Carlos Bacca, 70.) – Juan Quintero (James Rodriguez, 59.) – Radamel Falcao.