Nem is lenne fontosabb dolga az ellenzéknek most, amikor tényleg sok ember kezdi felismerni, hogy az ország vezetésével súlyos problémák vannak, mint hogy a sok negatív szlogen mellé, miszerint ki takarodjon (és hová), pozitív követeléseket fogalmazzon meg.
O1G után nem káosz jön
Olyanokat, amik annyira közérthetőek, hogy tüntetéseken transzparensekre lehessen írni őket, de akár ígéretnek is fel lehessen őket fogni, hogy az O1G után nem káosz jön, hanem valami jobb. Feltéve, hogy az ellenzéki pártok nagy része – ha már ilyen sok apró van belőlük – ezekben egyetért, és becsszóra megfogadja, hogy részletes programokat készít a megvalósításukra, és tényleg azon lesz, hogy véghez is viszi őket.
Ehhez gyűjtöttem pár ötletet.
(Ez nem jelenti azt, hogy én mindegyikkel egyetértek, nem ez volt a szempont.) Még egyszer: szlogenekről van szó, nem pedig programpontokról; hogy hogyan lehet őket megvalósítani, az legyen a politika dolga (nem mintha eddig olyan nagyon találékony lett volna, de csak jönnek majd olyanok, akiknek valami sütnivalójuk is van hozzá).
És mivel szlogenek, mindegyiket cum grano salis kell értelmezni, nyilván engedményekkel és korlátokkal, de a fő irányokban, amik lehetőleg nagyjából ugyanarra mutatnak, muszáj lenne megállapodni.
Tehát (nem fontossági sorrendben):
- Teljes nyilvánosságot! Minden, amit a kormányzat csinál, legyen nyilvános.
- Elszámolni minden adóforinttal! Az utolsó fillérig minden közpénz legyen követhető egészen a végfelhasználásig.
- Tisztességes közbeszerzéseket!
- A kormányzat ne folytathasson politikai kampányokat!
- Kormánytól független médiát! Sem a közmédiát, sem más sajtótermékeket ne befolyásolhassa és ne zsarolhassa a kormányzat, se reklámköltésekkel, se máshogy.
- Többkulcsos jövedelemadót!
- Legalább minimálbért a közmunkáért!
- Tisztességes munkavállalói jogokat!
- Méltányos nyugdíjreformot, szociális védőhálót! A munkanélküli ellátás ne csak segély legyen, hanem hathatós segítség a munkába álláshoz.
- Kormányzattól független bíráskodást! A közmagánvád bevezetése (vagyis ha az ügyészség úgy gondolja, hogy nem történt bűncselekmény, akkor civil kezdeményezés esetén erről bíróságnak kelljen döntenie).
- Rövid politikai vezetői kinevezéseket!
- Működőképes egészségbiztosítási rendszert!
- Sokszínű oktatást! A kimeneti képesség-követelmények megszabása mellett egyenlő normatív támogatást minden típusú oktatási intézménynek.
- Minden nagyobb beruházásról népszavazást!
- Arányos, kétfordulós választási rendszert!
- Alkotmányozó nemzetgyűlést! Az új alkotmány megszületéséig a régi Alkotmány visszaállítása, az „alaptörvény” óta hozott intézkedések eltörlése. A NER tettei és tettesei fölött független bíróságok a régi Alkotmány alapján ítélkezzenek.