Kerítésen innen
A készülő orvosi Etikai Kódex arra lesz jó, hogy bárkit fejbe lehet vele majd csapni
Márciusban a kormány elvette a Magyar Orvosi Kamarától az orvosi hivatás etikai önszabályozásának lehetőségét, azaz az etikai kódex elkészítésének és az etikai ügyek kezelésének jogát. Ezzel a betegek panaszhoz való jogát is elkaszálta egy időre. Teljesen megszűnik az orvosi etikai bizottságok függetlensége, egy új jogszabály tervezet szerint – hívta fel a figyelmet Kunetz Zsombor doktor közösségi oldalán.
Márciusban a kormány elvette a Magyar Orvosi Kamarától az orvosi hivatás etikai önszabályozásának lehetőségét, azaz az etikai kódex elkészítésének és az etikai ügyek kezelésének jogát. Ezzel a betegek panaszhoz való jogát is elkaszálta egy időre. Teljesen megszűnik az orvosi etikai bizottságok függetlensége, egy új jogszabály tervezet szerint – hívta fel a figyelmet Kunetz Zsombor doktor közösségi oldalán.
A helyzet a káosznál is rosszabb – nemcsak rendezetlen, de törvénytelen is….
„Az ETT etikai eljárásokkal kapcsolatos személyi és tárgyi feltételeket – ide nem értve az Elnökség titkárságának munkáját – az Országos Kórházi Főigazgatóság (a
továbbiakban: OKFŐ) biztosítja…. Az OKFŐ az etikai eljárásokkal kapcsolatos személyi és tárgyi feltételeket az állami fenntartású az egészségügyi intézmények irányításának egyes szabályairól szóló Korm. rendeletben kijelölt irányító vármegyei intézmények útján biztosítja.”
„Az ETT Vármegyei Etikai Bizottság tagjává az válhat,
a) akit az adott vármegyében működő egészségügyi szolgáltató tagnak jelöl,…Az ETT Országos Etikai Bizottság tagja valamennyi vármegyei etikai elnök.”
Tehát az így létrejövő szervezetet legalsóbb szintjének a működése az OKFŐ és a vármegyei intézményektől függ, hiszen ezeken keresztül biztosítják a fenntartást.
Ha ez még nem lenne elég, a tagokat szintén a vármegyei egészségügyi szolgáltató, azaz ebben az esetben a megyei kórház jelöli ki.
És igaz az is, hogy tagnak például a kórház főigazgatója magát nem jelölheti, de miután maga jelölheti ki azon személyeket, akikből etikai bizottsági tag lehet, így nem nehéz elképzelni a hűbéri láncot. Ráadásul az Országos Etikai Bizottság tagjai is ezen előzetesen már megszűrt, kijelölt társaságból kerülnek majd ki.
Azaz az Országos Etikai Bizottság is már előre megszűrt hű tagokból toborzódik.
Így nem lesz elképzelhetetlen,
hogy a veszprémi onkológus-nőgyógyász – aki csak hálapénzért volt hajlandó betegeket megoperálni, és a Veszprémi Járásbíróság tíz rendbeli üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntettében mondta ki bűnösnek, mert az OEP által finanszírozott, életmentő műtétekért kért előre 100-150 ezer forintos „hálapénzt”, – később majd büntetésének elévülése után etikai bizottsági taggá választják.
Hiszen tettei ellenére 2020-ban a Semmelweis nap alkalmával, a Veszprémi immár vármegyei kórház orvosigazatói dicséretben részesítette az akkori megyei kormánymegbízott és a helyi országgyűlési képviselő jelenlétében, miközben még a felfüggesztett börtönbüntetésének a hatálya alatt. (Ezt díjat, miután napvilágra hoztam visszavonták.)
Nos, miután e vármegyei intézmények kezében lesz az etikai tagok kijelölésének lehetősége, és miután látható, hogy ezen intézmények hogyan működnek nem elképzelhetetlen, hogy dr. Udvary Jánosból egyszer büntetésének elévülése után etikai tag lesz.
Ugyanakkor az is valószínű, hogy etikai eljárást nagyon nehéz lesz kezdeményezni az adott intézmény vezetésével jó kapcsolatot ápoló dolgozóval,
hiszen az intézményvezetéséhez hű jelöltekből lehet majd választani az etikai bizottságokba tagokat.
Ellenben a renitens orvosok ellen ismét egy újabb fegyvert kapnak a megyei intézmény igazgatók, amely akár bevethető arra is, hogy ne mondhassák fel az önkéntes túlórát, vagy éppen bármire, amivel az esetleg elégedetlenkedőket kordában tarthatják.
Jó alap lesz erre a most készülő Etikai Kódex is, hiszen bugyuta megfogalmazásaival, kétértelmű gumiszabályaival, szinte bárkit fejbe lehet vele majd csapni.
A Magyar Orvosi Kamara többek között ezért sem fogadja az új Kódexet el.
Egy demokratikus jogrendszerben szokatlan, hogy egy hivatás etikai kódexét nem maga az érintett hivatás képviselői késztik el. Az meg végképp, ha egy kódex politikai nyomás és befolyás alatt születik.
Idézzük fel Imre József orvos etikus szavait:
„Az erkölcsi törvényeknek, szabályoknak, kötelességeknek erejét ilyen az államhatalomtól intézett végrehajtás nem biztosítja”.
Mi lesz így a betegek panaszaival? Az igazságos döntéssel? A méltányos és világos eljárással? Az etikai bizottságok függetlenségével? Vagy erről már kár is beszélni?
Friss
- Hajdu Péter érti az idők szavát: középre tarts – ‘… k*rvára nem találkoztam Rogán Antallal, még csak telefonon sem egyeztettem vele’
- Katonai-riszatoborzó Zalaegerszegen, avagy a helyi kultúros érezte, hogy pálya van…..
- Ha bénázol a Mészáros-féle edzőteremben, akkor fizetsz – Bizony, keményedik az élet ….
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….
- Karácsony Gergely: győztünk!
- 4 ok, amiért megéri zöld energiára váltani
- Karácsony Gergely: ez nettó hazaárulás!