Budapesti hétköznapok
Költözik a hivatal – A Belügyminisztérium is várlakó lesz – Onnan jobb a ránklátás?
Úgy tűnik, a javaslat végeredményével Orbán Viktor csípőből, mint megszavazottal számol, hiszen Gulyás Gergely elmondása szerin a költözés gyorsan megtörténik, Orbán Viktor miniszterelnök a jövő év elején már az új székhelyen tart állománygyűlést a BM-dolgozóknak. De akkor mire a színjáték?
Törlik a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő, műemléki védelem alatt álló építmények és építményegyüttesek sorából az V. kerületi József Attila utca 6. (Nádor utca 2.) szám alatti épületet, amelyet évtizedek óta a Belügyminisztérium használ. Az erről szóló javaslatot csütörtöki ülésén fogadhatja el az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottsága.
Az indoklás szerint
az állami tulajdonban álló ingatlanegyüttes a Belügyminisztérium kiköltözését követően állami közfeladat ellátásához a továbbiakban nem szükséges, annak egyéb módon történő hasznosítása, értékesítése indokolt.
A 24.hu az elmúlt napokban úgy értesült, hogy már lehetséges vevő is van a Széchenyi tér arculatát meghatározó épületre. Azt azonban a Della podcast kérdésére Gulyás Gergely a Kormányinfón cáfolta, hogy ezért pörgették volna fel a költözési folyamatot.
A Belügyminisztérium a budai Várba, a Pénzügyminisztérium egykori, a közelmúltban felújított, Szentháromság téri épületébe költözik
– a portál az ennek részleteivel kapcsolatos kérdéseiket már korábban elküldték a kormányzatnak, de nem válaszoltak. Ezt az információt ugyanakkor Gulyás megerősítette. A miniszter azt mondta,
a költözés gyorsan megtörténik, Orbán Viktor miniszterelnök a jövő év elején már az új székhelyen tart állománygyűlést a BM-dolgozóknak.
Röpködnek a milliárdok
Orbán december elején jelentette be, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter lesz Matolcsy György utódja a jegybank elnöki székében, a pénzügyi tárcát pedig összevonják a Nagy Márton által vezetett Nemzetgazdasági Minisztériummal.
Nagy hétfőn azt mondta, a jövő év elején áll majd fel az új csúcsminisztérium.
A lap kedden kérdéssel fordult az NGM-hez, hogy megtudják,
az egyesítés után az új minisztérium melyik ingatlanba költözik be, de válasz nem érkezett.
Hogy a megszűnő Pénzügyminisztérium apparátusa hová kerül a József Nádor térről, azt nem árulta el Gulyás sem, de azt mondta:
várhatóan ők is mennek majd, csak nem a Várba.
A költöztetőt még nem rendelték meg?
Az NGM az eredeti tervek alapján a Városliget mellett felépített Dürer Park épületeibe költözne. A kormány nemrég döntött arról, hogy Dürer Befektetési Kft. által épített komplexumot 100 helyett 120 milliárd forintért vásárolja meg. A jelentős drágulást a minisztérium és a vele együtt költöző állami cégek utólagos igényeinek, és az ezek miatt szükségessé vált átalakítások extra költségeivel indokolták. A projektcég tulajdonosa a Garancsi István–Scheer Sándor duó érdekeltségébe tartozó Market Építő Zrt. és a Tiborcz István-közeli Főnix Magántőkealap.
A budai Várban, a Mátyás-templom szomszédságában álló pénzügyminisztériumi épület – amelyben már a berendezési és a belsőépítészeti munkák folynak – felújítása szintén erősen megterhelte a büdzsét. A 2018 óta zajló bontási és átépítési munkák, amelyeket a WHB Kft. és Garage Kft. végez, az elmúlt években többször is drágultak, a végösszeg az idén tavasszal meghaladta a 60 milliárd forintot. Gulyás elmondása szerint
az épületben nagyjából annyian férnek majd el, mint a Széchenyi téren, így lehetséges, hogy a BM-nek nem lesz szüksége másik ingatlanra.
Csak úgy…
2023 nyarán írtuk: „Minden ország szuverenitásának egyik legfőbb jelképe és biztosítéka az önálló haderő. A mai Magyar Honvédség jogelődjének tekintett 1848-49-es honvéd hadsereg és azt irányító minisztérium egyszerre volt ilyen jelkép és az önálló államiság megtestesítője. Az 1867-es kiegyezéssel megszülető Magyar Honvédség vezetésére önálló minisztérium alakult, melynek méltó elhelyezésére a Budai Várban került sor. A Budai Várnegyed a magyar történelem, kultúra és az államélet ikonikus helye.
A Honvédség vezetésének ide történő telepítése jól mutatta a magyar fegyveres erő iránti általános megbecsülést.
Az elmúlt évtizedekben nemcsak a Magyar Honvédség, de a Honvédelmi Minisztérium struktúrája is – mind szerkezeti, mind fizikai értelemben – olyan állapotban rekedt meg, ami
nem tette lehetővé a jelenkor kihívásainak és feladatainak megfelelő környezet kialakítását.
A haderő katonaszakmai vezetését végző Honvéd Vezérkar mellett a Honvédelmi Minisztérium végzi a polgári irányítást, a honvédelemhez kapcsolódó, valamint a szövetségesi rendszerekből adódó állami vezetői feladatokat, amely hazai és nemzetközi téren egyaránt nagy figyelmet kap.
E feladat méltó és megfelelő környezetben történő ellátásának érdekében a Honvédelmi Minisztérium fokozatosan a Hadtörténeti Intézet és Múzeum korábbi, Kapisztrán téri épületébe költözteti a minisztérium vezetésének egyes szervezeti egységeit.
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum gyűjteménye a modern kiállítótérré alakított Bálnában, illetve a magyar történelem egyik legjelentősebb központjában, Székesfehérváron kap méltó helyet. Minden, ezzel kapcsolatos információért, kérjük, kísérjék figyelemmel az intézmény honlapját. A Hadtörténeti Levéltár a továbbiakban is változatlanul, eredeti helyén működik”
Friss
- Költözik a hivatal – A Belügyminisztérium is várlakó lesz – Onnan jobb a ránklátás?
- Ez a dübörgés része? Leállította a kormány a gyógyszertámogatásokat, ami a miniszter szerint csak átmeneti
- A világpolitika sodrásában – Véget ér a magyar soros elnökség
- Kormányinfó élőben, kövesse nálunk
- Papír van róla: nem meglepő módon Szaúd-Arábia rendezi a 2034-es foci-világbajnokságot
- Biciklistát gázolt Debrecennél a vonat
- Elmés karácsonyi fegyverszüneti javaslat – Orbánnak nagy eséllyel sikerült agyilag zoknit csinálnia magából
- Bámulatos horoszkóp! 5 csillagjegy csodás karácsony és szilveszter elé néz, amiből futja még 2025-re is!
- Online kaszinók világa: szórakozás vagy veszély? – Slotspalace
- Orosz hírügynökség az Orbán-Putyin trécsről: második alkalom az elmúlt hónapokban, hogy európai vezető telefonon egyeztetett Putyinnal