Connect with us

Kerítésen innen

Közlöny van róla! Müller Nyunyóka Cecília „magába olvasztja” a gyógyszerhatóságot

Megosztás

Müller Cecília előkerült a fidesz-stelázsiból és leporolva újra a vártán. Augusztus elsejétől egyesítik az gyógyszerhatóságot a népegészségügyi központtal, az új intézmény vezetője pedig Müller Cecília lesz – derül ki a csütörtök esti közlönyből.

Megosztás

Müller Cecília előkerült a fidesz-stelázsiból és leporolva újra a vártán. Augusztus elsejétől egyesítik az gyógyszerhatóságot a népegészségügyi központtal, az új intézmény vezetője pedig Müller Cecília lesz – derül ki a csütörtök esti közlönyből.

A pirulák ura

A döntés értelmében megszűnik az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet, helyét a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ veszi át. Az új szervezet a Belügyminisztérium alá tartozik majd. A Népszava korábbi értesülése szerint egy májusi állománygyűlésen szóban már tájékoztatták a gyógyszerhatóság dolgozóit a várható szervezeti változásról.

Az átszervezés egyben leépítést is jelent: mielőtt Müller Cecília irányítása alá kerülne a hatóság, 10 százalékkal csökkentenék a létszámát.

Ez nagyjából 45 ember elbocsátását jelentheti.

A lap információi szerint

az NNK-ba való beolvadás hírére már több speciális tudású szakember is felmondott.

Müllertől függ, hogy lesz-e gyógyszere….

Az OGYÉI feladata egyebek mellett az, hogy

  • engedélyt adjon a gyógyszerek hazai forgalmazására, gyártására,
  • ügyel a gyógyszerbiztonságra.
  • ellenőrzi a gyártóhelyeket,
  • felügyeli a klinikai vizsgálatokat,
  • gyűjti és elemzi a készítményekkel kapcsolatos mellékhatásokat,
  • előkészíti a döntést, hogy egy-egy gyógyszer alkalmazását finanszírozza-e a hazai társadalombiztosítás.

Müller bevált….

Emlékeznek Müller Cecília mérhetetlen szervilizmusára, ahogy szélkakasként forgott, amerre az Orbán-szél fújta?

Emlékeztetőül…

A gyógyszercégekre kivetett extra adóztatás szabálya szerint július elsejétől a támogatott, 10 ezer forintot meg nem haladó termelői áras gyógyszerek után 20 százalék, az ennél drágábbak után az eddig 28 százalék helyett 40 százalék extraadót kell a gyártóknak és forgalmazóknak befizetni.Népszava arról ír, hogy egy szerdán kihirdetett rendelet szerint a támogatott, 10 ezer forintot meg nem haladó termelői áras gyógyszerek után 20 százalék, az ennél drágábbak után az eddig 28 százalék helyett 40 százalék extraadót kell a gyártóknak és forgalmazóknak befizetni július elsejétől. A lap szerint

a lépés következményeiről egyelőre nem beszélnek a nemzetközi gyártók, vélhetően a cégközpontok döntésére várnak, hogy az érintett készítményeket ilyen feltételekkel is tovább forgalmazzák-e a magyar piacon vagy inkább kivonják őket. Ha az utóbbi történik az több ponton is érzékenyen érintheti a betegek ellátását.

A modern gyógyszerek közül már most előfordulnak időszakos hiányok például az egyes inzulinokból, véralvadásgátló szerekből, daganatos betegnek adható tápszerekből. De az extraadó miatt ez lista jelentősen bővülhet és listára kerülhetnek például olyan életmentő készítmények is, mint a súlyos allergiás rohamra használatos néhány tízezer forintos adrenalin autoinjektor.

Nincs és nem is lesz….

Nemcsak a legmodernebb készítmények tűnhetnek el a gyógyszertárakból, hanem a generikus (utángyártott) orvosságok, melyek között már vannak biológiai gyógyszerek is, például a sok ízületi gyulladás, s különböző vérképzőrendszeri megbetegedések terápiái. Körülbelül 500 darab 10 ezer forint feletti támogatott generikus gyógyszer van a magyarországi patikákban, a gyógyszerkassza mintegy 20 százalékát költi el az egészségbiztosító erre a gyógyszerkörre. A lapnak nyilatkozó gyógyszerpiaci elemző szerint a most bevezetett 40 százalékos extraadóval ez a szegmens kerül a legnagyobb veszélybe,

ugyanis ebben a körben számos hatóanyagból már csak generikus létezik, amit ha nem éri meg majd forgalmazni, akkor az a hatóanyag nem lesz elérhető.

A szakember hozzátette azt is, hogy

az innovatív készítményekből származó profit sem biztos, hogy elbírja ezt a 40 százalékos elvonást, de a utángyártottak árában biztosan nincs benne, hiszen az utóbbiaknál az elmúlt évtizedben meglehetős volt az árverseny és gyakorlatilag csak a legolcsóbb maradhatott a piacon.

Fotó: Cseri László

Szerző