Kerítésen innen
Kutatók, nyugi? A Horizont program ugrott, de van helyette HU-rizont!
Miután az alapítványi fenntartásra váltó egyetemeket kizárták az EU-s Horizont programból, a magyar kutatás nemzetközi együttműködését elősegítő program indul HU-rizont néven, amelyre 2024-ben 8 milliárd forint áll rendelkezésre.
Itt a legújabb kormányzati szemfényvesztés! A hír: miután az alapítványi fenntartásra váltó egyetemeket kizárták az EU-s Horizont programból, a magyar kutatás nemzetközi együttműködését elősegítő program indul HU-rizont néven, amelyre 2024-ben 8 milliárd forint áll rendelkezésre – jelentette be pénteken Budapesten Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára az MTI szerint.
Emlékeznek még Orbán Viktor szavaira 2023 januárjából?
„…a hallgatók készüljenek ugyanúgy, ahogy eddig készültek, mert ha akartak menni, mehetnek is a jövőben. Tehát az biztos, hogy a magyar diákok semmilyen kárt nem fognak elszenvedni. Magyarország nem hagyja magát. Nem fogjuk megengedni, hogy a diákok kárvallottjai legyenek bármilyen brüsszeli döntésnek. Ez lehetetlen.
Tehát nyugodtan készüljön minden diák úgy, ahogy eddig is készült, ösztöndíjprogram lesz. Majd a brüsszeliekkel erről megegyezünk. Ha meg nem, akkor meg a magyar költségvetés ki fogja ezt fizetni.
Akinek van gyermeke, az azért azt mondta, hogy
Miféle emberek ezek?
Tehát most lehet, hogy van egy vita Magyarország meg Brüsszel között meg nem értünk egyet, de micsoda ember az, aki bosszút áll a más ember gyerekén vagy a fiatal nemzedéken? Micsoda dolog ez? Ilyen emberek vannak Brüsszelben, képzelje ezt el. Egy politikai vitát úgy akarnak lerendezni, hogy bosszút állnak a magyar fiatalokon.”
Mondja valaki, hogy egy baromi rossz vicc….
Hankó Balázs az Educatio Kiállításon felnyitotta a szemeket: a programból a magyar egyetemekkel partnerségben lévő külföldi egyetemek kutatási költségeit is finanszírozza a kormány.
„Ha megpróbálnak minket bezárni, akkor nyitunk a világra, ezért indítottuk el a már most januárban pályázható nemzetközi csereprogramunkat, a Pannónia Programot és indítjuk el a magyar kutatók és a magyar kutatás nemzetközi együttműködését elősegítő HU-rizont programot idén 8 milliárd forint támogatással”.
Hankó szerint
„a magyar kutatás nemcsak eredményes, hanem a nemzetközi együttműködése is széles körű”.
Tájékoztatása szerint az új program azon nemzetközi kutatási együttműködéseket fogja tovább vinni magyar egyetemek pályázataival, amelyek a Neumann János Program három fókuszterületére – az egészséges életre, a digitalizációra és a zöldátállásra – koncentrálnak. Az új program azonban nemcsak a magyar egyetemek kutatási költségeit fogja finanszírozni, hanem az európai és azon kívüli egyetemekét is.
„Azaz kutatási partnernek hívja a nemzetközi egyetemeket abból a célból, hogy olyan kutatások szülessenek, amelyek nem öncélúak, hanem amelyek a magyar társadalom, gazdaság számára előnyösek”
– tette hozzá az államtitkár. Kiemelte, hogy a HU-rizont program mellett 6 milliárd forintot különítettek el annak támogatására, hogy nemzetközi kutatók Magyarországon folytathassák kutatásaikat.
Lattmann Tamás kiegészítése
„Ezen én még mindig nem tudom túltenni magam. Kb. akkora szekunder szégyenérzetet okoz ennek az olvasása is, mint amikor élőben kellett néznem Babymetal fellépést.
Amúgy az megvan, hogy egy ilyen programhoz kellenek ún. „partnerek” is, külföldön?
És kb. az MCC által felvásárolt kamuintézményeken túl hány komolyan vehető külföldi egyetem fog majd részt venni ebben a marhaságban? Aki meg esetleg részt akar, azzal melyik magyar egyetem kutatói akarnak majd bármit is csinálni?
Vagy esetleg majd a „független” MTA megmondja, hogy a „Baszomisztáni Sztyeppe Journal”-ban közzétett publikáció duplán számít tudománymetriai szempontból???
Mondjuk én már semmin nem lepődöm meg, miután pár napja kijött az MTA-tól a lista a szerinte „nem elfogadható” folyóiratokról, és nemzetközi jogi vonalon olyan folyóiratok vannak rajta nem elfogadhatóként, mint pl. a Yale Journal of International Law. És még sorolhatnám, de inkább nem, eléggé fájdalmas volt egyszer látni.
Komolyan, mindenkinek teljesen elment az esze Magyarországon???”
Emlékeztetőül….
2023 januárjában, amikor kiderült, hogy az élethosszig tanulás helyett a magyar kormány inkább az élethosszig kurátorságot támogatja elvhű minisztereinek és a csatlósoknak, már előálltak sebtiben „a nagyon jó ötlettel”:
Mit kell azzal bajlódni, hogy hazacsábítsa a magyar kormány azt a sokszázezer fiatalt, akik úgy gondolták, hogy “kerítésen kívül” keresik a tanulás, az életkezdés, vagy éppen kicsit “benőttebb fejlággyal” a családjuk boldogulását? Sokkal egyszerűbb módszert ötöltek ki: nem hajtják végre az unió Erasmus-programjának feltételeit, mindezt elhallgatják az emiatt hátrányt szenvedő srácok elől, akiknek így lehetőségük sincs kipróbálni a külföldi diákéletet. Azaz mégis: mehetnek Szamarkadba vagy Moszkvába….
A Miskolci Egyetem hallgatóinak karácsony előtt pár nappal (!) ajánlottak szamarkandi és moszkvai ösztöndíjlehetőséget. A lehetőség híre a Neptun informatikai rendszeren keresztül érkezett. Az üzenetben az alábbi bónuszokkal csábították a szamarkandi
„Silk Road” International University of Tourism and Cultural Heritage egyéves mesterpogramjára a magyar diákokat (az intézmény egyébként az ország első olyan egyeteme, ahol angol nyelven folyik az oktatás): retúr repülőjegy turistaosztályon; havi 500 USD értékű ösztöndíj; havi 100 USD értékű kollégiumi lakhatási támogatás; 100 USD értékű utazási támogatás az Üzbegisztán ősi városaiba történő látogatásra, évente két alkalommal.
Az üzbég állami ösztöndíj az üzenet szerint összesen öt magyar hallgató számára teszi lehetővé, hogy 2023-ban kezdjék meg mesterszintű tanulmányaikat – két diákot már most februárban várnak, hárman pedig szeptembertől tanulhatnak Szamarkandban.
Van máááásik!
A másik decemberi üzenet így szólt:
„Platonov Valery, az Orosz Nagykövetség tanácsosa levélben tájékoztatta a Kulturális és Innovációs Minisztériumot arról, hogy az orosz fél lehetőséget biztosít külföldi állampolgárok számára, hogy különböző szintű és időtartamú programok keretében a szövetségi költségvetés terhére, tehát ösztöndíj alapon, oroszországi egyetemeken tanuljanak. Az orosz nyelv ismerete nem előfeltétele az oroszországi egyetemre való felvételnek. Abban az esetben, ha a felvételiző nem beszél oroszul, lehetősége van arra, hogy egy tanéven keresztül az előkészítő karon a nyelvet tanulja, majd ezután kezdje meg a választott szakirányú képzést. A 2023/24-es tanévben Magyarország számára 44 hely biztosított. Az ösztöndíjas képzésre a felvételi eljárást a budapesti Orosz Kulturális Központ az Oroszországi Föderáció Magyarországi Nagykövetségével együtt bonyolítja le.”
Január ötödikén újabb levél érkezett a Neptun adminisztrátorától, amelyben azt közölték a diákokkal, hogy megnyílt a regisztráció lehetősége az education-in-russia.com weboldalon. Az ösztöndíjas képzésre érdeklődőknek február elsejéig kell kitölteni a jelentkezési lapot, majd e hónap végéig várják az orvosi dokumentumok és más szükséges papírok hiteles fordításait – írta a portál. Gulyás Gergely odáig ment, hogy
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter egyeztetni fog, remélik, hogy csak félreértésről van szó, és gyorsan tisztázható a kérdés. Ha nem sikerülne megállapodni, akkor a kormány kifizeti a jövő évi Erasmus-ösztöndíjak költségét
– jelezve azt is:
ha nem találnak megoldást, Magyarország pert fog indítani az Európai Unió Bíróságán a programot felfüggesztő határozat miatt.
Szerző
Friss
- Barátsághoroszkóp, itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”