Connect with us

Kerítésen innen

L. Simon kurucos kiállása alapján a könyvesboltok is érvelhetnek azzal, hogy nem kérhetik el a személyit?

Megosztás

Nyáry: aznap, amikor a feljelentés történt, a múzeum főigazgatója, L Simon László és jómagam voltunk a vendégei a Válasz Online klubjának, ahol kulturális kérdésekről vitatkoztunk nagy plénum előtt. Ő akkor legyintett Dúró Dórára, mire emlékeztettem, hogy a könyvek elleni támadás is azzal kezdődött, hogy a képviselő asszony tartott egy politikai performanszt, amire a többség legyintett, majd az Országgyűlés hozott egy törvényt ugyanabban a szellemben.

Megosztás

Emlékeznek az alábbi hírre, ami nem Észak-Koreából jött, hanem 2023 Magyarországáról érkezett: 18 év alattiak nem látogathatják tovább a Nemzeti Múzeum kiállítását, mert az sérti a gyermekvédelmi törvényt.

A szélsőjobboldai párt „feljelentése” nyitott fülekre talált Csák Jánosnál, aki tovább adta a lasztit L. Simon László jelenleg múzeumigazgatónak, aki zokszó nélkül teljesítette azt, majd kis idő teltével Facebook-posztban közölte a maga módján, hogy coki, hiszen a múzeum nem hatóság, nem kérheti el a látogató személyijét.

Nyáry Krisztián író, a Líra kreatív vezetője olvasata

„Olvasom, hogy sikerült kicselezni egy ostoba jogszabályt: mégis bemehetnek 18 év alattiak a Nemzeti Múzeumba, hogy megnézhessék a World Press Photo kiállítást. A múzeumot a könyvdarálásról ismert országgyűlési képviselő jelentette fel, amiért a kiállítás bizonyos képei „megjelenítik a homoszexualitást”, és ezzel az ún. gyermekvédelmi törvénybe ütköznek. Aznap, amikor a feljelentés történt, a múzeum főigazgatója, L Simon László és jómagam voltunk a vendégei a Válasz Online klubjának, ahol kulturális kérdésekről vitatkoztunk nagy plénum előtt.

Ő akkor legyintett Dúró Dórára, mire emlékeztettem, hogy a könyvek elleni támadás is azzal kezdődött, hogy a képviselő asszony tartott egy politikai performanszt, amire a többség legyintett, majd az Országgyűlés hozott egy törvényt ugyanabban a szellemben. Egy héttel ezután Csák János kulturális miniszter rá is kényszerült, hogy elismerje a feljelentő képviselőasszonynak, hogy a törvény értelmében 18 év alattiak valóban nem nézhetik meg a kiállítását. A múzeum ezután szintén kénytelen volt tudomást venni a jogszabályról.

A bornírt tiltás híre bejárta a világsajtót,

L. Simon László pedig – véletlenül ugyancsak a jelenlétemben, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum megnyitó ünnepségén – nyilvánosan hazaüzent a kormánynak, hogy hagyják a múzeumokat békében végezni a dolgukat.

Pár nappal később pedig azt a frappáns választ adta a kialakult helyzetre, hogy mivel a múzeum munkatársai nem ellenőrizhetik a látogatók korát, továbbra is bárki megnézheti a kiállítást.

A sajtóban és a közösségi médiában a civil kurázsi diadalaként ünneplik a lépést

A helyzet azonban ennél jóval bonyolultabb, s egyben jóval szomorúbb. Először is:

a homoszexualitás megjelenítését könyvekben, kiállításokon vagy színházi előadásokon tiltó törvényt nem Dúró Dóra, még csak nem is Csák János hozta, hanem az előző választási kampány idején az Országgyűlés. A törvényt minden akkori kormánypárti képviselő, köztük L. Simon. László is megszavazta, annak ellenére, hogy a könyvszakma és a művészeti szervezetek képviselői előre figyelmeztettek, hogy pontosan ilyen stupid helyzetekhez fog vezetni. De nem is ez lényeg – a múzeumigazgatóvá kinevezett L. Simon álláspontja az üléspontjával együtt változhatott a kérdésben.

Nekem is tetszik, hogy most viccesen köszönetet mond Dúró Dórának a fb-oldalán, amiért ennyien állnak sorba kiskorúak is a múzeum előtt.

Egy ilyen kurucos kiállást azonban csak ő engedhet meg magának kockázat nélkül

Ha ugyanis bármilyen könyvesbolt hasonlóan érvelne, és közölné, hogy nem kérhet személyi igazolványt a vevőitől, a vegzálásukkal megbízott vármegyei főispánok ellenőrei a szemükbe nevetve büntetnék meg őket súlyos összegekre. Ha ők hivatkoznak rá, hogy a törvény érthetetlen és hemzseg az önellentmondásoktól, nem kapnak választ, csak annyit, hogy a jogszabályokat be kell tartani.

A törvény értelmében egyébként – mivel a Nemzeti Múzeum 200 méteres körzetében templom található – a kiállítást egyáltalán nem szabadna megtartani felnőtteknek sem. Az állam azonban kezdettől szelektíven tartja be saját jogszabályát.

A könyvesboltok esetében nemrégiben elkezdődött a 200 méter méregetése

Az eljárások még nem zárultak le, senki sem tudja, miért jár büntetés, és miért nem.

A helyzet egyetlen dologban nagyon hasonló: a tiltás hatalmas reklámot csinál könyveknek és kiállításoknak egyaránt.

És ez jó is lenne így, hiszen gyermekeket amúgy sem kell megvédeni a művészettől. A könyvesboltokon azonban többszörösen leveri az állam az általa gerjesztett népszerűséget. A Lírát 12 millióra büntették, mert túl sok kiskorú találkozhatott a boltokban egy képregénnyel, amelyben két fiú megfogja egymás kezét. A kiállításon még többen vettek részt. Az állami múzeumnak nem kell büntetéstől tartania, szabadon fittyet hányhat a kártékony jogszabályra.”

Szerző