Connect with us

Kerítésen innen

Lakást vett és üres a zsebe? Pedig még egy csekkfizetés vár Önre….

Lakást vett és üres a zsebe? Pedig még egy csekkfizetés vár Önre....
Megosztás

Derült égből villámcsapás, vagy mégsem? Sokan megvásárlását követően szembesülnek azzal, hogy csak az ingatlan illetékfizetési kötelezettségükből keletkezett. Mindez igen kellemetlenül érintheti az éppen kiköltekezett háztartásokat, elvégre nem akármekkora összegről van szó – az illeték mértéke alapesetben megvásárolt ingatlan forgalmi értékének 4%-a. Ez a mostani ingatlanárak mellett minimum 1 millió forint feletti többletkiadást jelent a lakás árának túl, de az ország legdrágább részein a 3,5 millió forintot is meghaladhatja az illeték értéke.

Vagyonszerzési illeték, te drága….

Az átlagos négyzetméteráraknál nagyobb mértékben nőttek az ország egyes régióinak átlagos hitelösszegei, ugyanakkor mindenhol jelentősen megugrott a hitelfedezeti mutató is .A hitelösszegek növekedése nem azzal magyarázható, hogy az alacsonyabb kamatok mellett már nagyobb ingatlanok megvásárlásába is bele mernek fogni az adósok, hanem inkább azzal, hogy a kedvezőbb kamatkörnyezetnek miatt már olyanok is belevágnak a lakásvásárlásba, akik korábban inkább halogatták ezt a lépést mert feltehetőleg kisebb önerővel rendelkeznek.

Márpedig minél kisebb önerővel rendelkezik valaki, annál érzékenyebben érintheti, hogy rögtön az ingatlanvásárlást követően még egy további, nem elhanyagolható mértékű kiadása keletkezik – nevezetesen az ingatlan forgalmi értékének 4%-át kitevő vagyonszerzési illeték.

Ennyi az annyi…

Nézzük, mekkora összegről is beszélünk a gyakorlatban – írta meg a Pénzcentrum. 2024 harmadik egyedévében így néztek ki az átlagos ingatlanárak az ország egyes területein:

Kelet-Magyarország:
panel 30 322 000 forint,
használt téglalakás 30 737 000 forint.

Nyugat-Magyarország:
panel 27 849 000 forint,
használt téglalakás 37 019 000 forint.

Budapesten belül Buda:
panel 52 012 000 forint,
használt téglalakás 90 098 000 forint.

Budapesten belül Pest:
panel 41 183 000 forint,
használt téglalakás 50 845 000 forint.

A fenti árakat alapul véve azt mondhatjuk, hogy bárhol is vegyünk Magyarországon lakást, a vagyonszerzési illeték mértéke mindenhol meghaladja az 1 millió forintot.

A legolcsóbban azok ússzák meg, akik Nyugat-Magyarországon vásárolnak panellakást, ám az illeték még az ő esetükben is meghaladja az 1,1 millió forintot. Budapesten pedig jó eséllyel még a 2 millió forintot is átlépi az illeték összege.

Mi van akkor, ha nem telik rá?

Látható tehát, hogy egyáltalán nem kicsi összegekről van szó, főleg akkor, ha feltételezzük, hogy a lakásvásárlóknak már az ingatlan megvásárlásához is hitelre volt szükségük. Könnyen adódhat tehát olyan helyzet – főleg, ha valaki nem is számolt az illetékkel -, hogy a jelzáloghitel felvétele után máris egy újabb hitelt kénytelenek felvenni az adósok annak érdekében, hogy rendezni tudják az illetékfizetési kötelezettségüket.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Szerző