Connect with us

Banánköztársaság

Magyar György: bízom benne, hogy Magyar Péter időben kapcsol

Magyar György: bízom benne, hogy Magyar Péter időben kapcsol
Megosztás

Nem lesz előválasztás, koordináció, választási alku a hivatalban lévő képviselőkkel. Magyar Péter egyértelművé tette, hogy a kormányváltás csak új emberekkel képzelhető el. Csakhogy kis ország vagyunk, és az ellenzéki oldalon is kevés a jó képességű, a lakosság bizalmát élvező, az eddigi tevékenysége során az alkalmasságát már bizonyított, karizmatikus politikus. Őket végzetes hiba lenne válogatás nélkül száműzni a közéletből, hogy helyettük hirdetés útján válasszanak ki ismeretlen arcokat.

A fővárosban 2022-ben egy kivételével az összes országgyűlési választókerületet ellenzéki képviselő nyerte,

akik közül több jelezte a 24.hu internetes portálnak, hogy biztosan újraindul a következő választáson. Ők nyitottak lennének a Tisza Párttal a koordinációra, az előválasztásra sőt szükségesnek is tartanák azt a kormányváltás szempontjából. Magyar Péter viszont azt mondta: nem lesz előválasztás, koordináció, választási alku a hivatalban lévő képviselőkkel, még Hadházy Ákossal sem. Egyértelművé tette, hogy a kormányváltás csak új emberekkel képzelhető el. Másfél évvel a választás előtt politikai szempontból érthető a Tisza elzárkózása valamennyi más párttól, ugyanakkor a ma regnáló, jó teljesítményt nyújtó, a körzetükben esetleg több alkalommal megválasztott képviselők kategorikus kirekesztése szerintem udvariatlan és kontraproduktív.

Az előválasztás elutasítása pedig azért is nehezen érthető, mert mi van akkor, ha Magyar Péterék saját „pályázatára” egy-egy választókerületben több alkalmas ember is jelentkezik? Akkor a pártelnök – bizonyos O. V.-hez hasonlóan – egyszemélyben dönt az induló személyéről? Úgy gondolom, ez semmivel nem jobb annál, mint ha a pártok között füstös szobákban születik valamilyen alku.

Bízom benne, Magyar Péter időben felismeri,

hogy érdemes a polgárok akaratát előválasztás útján megismerni, mert ez jobb módszer a sorshúzásnál, kvízjáték meghirdetésénél, esetleg titkos magnófelvételek értékelésénél. Meggyőződésem, hogy a tematizáló és transzparens verseny a közügyekben is előre visz, s ezt a lehetőséget zsigerből elutasítani káros. A Civil Választási Bizottságnak egyáltalán nem okozna nehézséget egy, akár online preferenciális szimpátiaszavazás megszervezése. Ezzel kapcsolatban érdemes Hadházyt idézni. Ő egy Facebook-posztjában úgy fogalmazott:

„furcsa, hogy a pluralizmust úgy akarja (Magyar) helyreállítani, hogy rögtön kizárja az elméleti lehetőségét is annak, hogy a saját pártja ma még nem is ismert jelöltjein kívül bárki labdába rúgjon. Gyakorlatilag kétpártrendszert akar bevezetni, de anélkül, hogy rajta kívül bárki beleszólhatna abba, kik legyenek a jelöltek”.

Kétségtelen ugyanakkor, hogy a Medián legutóbbi felmérése szerint a Fidesz szavazóinak száma öt százalékponttal mérséklődött a teljes lakosság körében, és 32 százalékról 27-re csökkent. A Tisza tábora viszont – a lejárató kampányok ellenére – nem változott, és jelenleg a magyar felnőtt lakosság 34 százaléka szavazna a pártra. Ha azt nézzük, hogy a részvételüket biztosra ígérő pártválasztók között mi az állás, akkor már 11 százalékpontos a különbség: a Tisza 47, a Fidesz 36 százalékon áll. Ez okot adhat Magyar Péternek arra, hogy optimistán tekintsen a jövőbe, remélve, hogy a Tisza egymaga képes lehet majd kormányt alakítani.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Nem szeretnék azonban a kormányváltást akarók, hogy Magyar Péter egyedül kerüljön hatalomra

– derül ki a 21 Kutatóközpont friss felméréséből. A 14 év egypárti kormányzás után az ellenzéki választók nyilván jobban örülnének annak, ha egy koalíciós kormányzás következne. Ám amikor azt kérdezték, hogy kivel léphetne koalícióra a Tisza, akkor már elbizonytalanodtak a válaszadók. Ennek ellenére ez fontos üzenet:

a többségnek elege van az egypárti, minden külső kontrollt nélkülöző hatalomból. Ezt érdemes megfontolnia Magyar „remény” Péternek is. Különben előfordulhat, hogy szertefoszlanak a vágyak.

Egyébként kis ország vagyunk, és az ellenzéki oldalon is kevés a jó képességű, a lakosság bizalmát élvező, az eddigi tevékenysége során az alkalmasságát már bizonyított, karizmatikus politikus. Őket végzetes hiba lenne válogatás nélkül száműzni a közéletből. Már csak azért is, mert a hazai választási rendszer olyan, hogy a végeredmény elsősorban az egyéni körzetekben dől el. Amennyiben 2026-ban a Tisza – amely nyilvánvalóan káderhiánnyal küzd, mert ellenkező esetben nem hirdetések útján keresnének jelölteket – csupa ismeretlent indít, abból csak a Fidesz profitálna.

Forrás

Szerző