Connect with us

Banánköztársaság

Magyar György: ilyen ‘állatot’ a jog nem ismer….

Magyar György: újabb pofonokba szalad bele a pánikba esett kormányfő
Megosztás

A társadalmi szervezetekről szóló törvényt is átírná a Szuverenitásvédelmi Hivatal: kitalálták, hogy különbséget kellene tenni a „valódi” civil szerveződések és a politikai tevékenységet folytató közéleti szervezetek között. Felesleges tüsténkedni, mert ez utóbbi kategória a jogban ma is létezik, és nem kell feltalálni a spanyolviaszt. Ide tartoznak a pártok.

De hátha valami még az eszükbe jut…

„A 2022-es választási visszaélés, a USAID körüli botrányok és az Európai Unió intézményeinek nemzeti szuverenitást sértő lépései indokolttá teszik a szuverenitásvédelmi jogszabályok megerősítését”

– érvel csütörtöki közleményében a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH). A javaslat szerint

„szét kell választani a valódi civil szerveződéseket és azokat a közéleti szervezeteket, amelyek politikai tevékenységet folytatnak”.

Ez utóbbiak esetében a pártokra vonatkozó szigorúbb szabályozást kellene alkalmazni, amely szerint politikai szervezet kizárólag belföldi magánszemélyektől fogadhat el támogatást.

„A Szuverenitásvédelmi Hivatal dolgozik a szükséges javaslatokon, amelyek a mainál hatékonyabb fellépést tesznek lehetővé a külföldről finanszírozott közéleti szervezetekkel szemben”

– írják.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Igaz, ilyen „állatot” a jog nem ismer, ám bármelyik péntek éjszaka már meg is jelenhet az erről szóló törvényjavaslat

Amiben nyilván tisztázzák majd, hogy ki a „valódi” civil, és mikor beszélhetünk politikai tevékenységet folytató „közéleti” szervezetről. A hivatal azt írta, hogy meg kell teremteni e jogszabályok kikényszeríthetőségét,

„a közéleti szervezetek átláthatóságát és külső befolyástól mentes működését”.

Nem irigyeljük a jogalkotót, mert ez fából vaskarika. Idézzük a Magyar nyelv értelmező kéziszótárát: politika egy „közösség, szervezet, vállalat, intézmény társadalmi érdekű tevékenységének” befolyásolása. Meg persze politika a társadalom különböző csoportjainak tevékenysége az államhatalom megszerzéséért, megtartásáért és befolyásolásáért, hogy ennek révén érdekeiket érvényesíthessék, társadalmi céljaikat elérhessék.

Vajon „valódi” civil-e az a városvédő egyesület, amely fellép például a helyi kiskirályok visszaélései ellen, polgármester-jelöltet állít, esetleg tüntetéseket szervez a település lakóinak életminőségét befolyásoló akkumulátorgyárak építése miatt? Az meg már nem „valódi” civil, aki országos léptékben küzd a korrupció felszámolásért, a kisebbségek jogaiért, az igazságszolgáltatás függetlenségéért?

Természetesen fontos kérdés, hogy a városvédők és a közállapotok jobbításán nagyobb léptékben dolgozó szervezetek honnan kapnak támogatást.

Amennyiben az akkugyárak ellen tüntetőket a konkurencia, a „háborúpárti”, esetleg a menekülteket képviselő jogvédőket pedig a Hamasz – Soros, „Brüsszel”, Ukrajna – fizeti, az nem túl szerencsés felállás.

Idézzük azonban a civiltörvényt:

a szervezeteknek az éves beszámolót

„a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról szóló törvényben meghatározott módon kell közzétenni, valamint adatainak lekérdezését a Civil Információs Portál számára lehetővé kell tenni”.

A pártok gazdálkodásának átláthatósága még ennyire sem biztosított, de szóljon valaki, ha talál a politikai szervezetre vonatkozó – beleértve a kormányoldalt is – egységes adatbázist. Ha már lesznek civil „pártok”, erre is érdemes lenne figyelni. A hatályos jog szerint egyébként a társadalmi szervezet, mint egyesület az alapszabályában köteles kinyilvánítani, hogy tevékenysége ne irányuljon párttevékenységre. Ráadásul az SZH szembe megy az alaptörvénnyel.

„Mindenkinek joga van szervezeteket létrehozni, és joga van szervezetekhez csatlakozni.”

Nem mellesleg – olvasható a civiltörvényben –

„az emberek önkéntes összefogása nélkülözhetetlen Magyarország fejlődéséhez, a civil szervezetek a társadalom alapvető egységei, amelyek folyamatosan hozzájárulnak közös értékeink mindennapi megvalósulásához”.

Lánczi Tamás hivatalában ezt nem olvasták?

Vagy ha mégis, úgy gondolják, itt az ideje jogszabályok sorát átírni, hogy a nemzeti szuverenitás védelmére felkent hivatal ne béna kacsaként kűzdjön, hanem játékpisztoly helyett ágyúval lövöldözhessen az elnök olvasata szerint „hazaáruló” civilekre. Ha már lesznek politikai tevékenységet folytató közéleti szervezetek – ami persze ismételjük, hogy fából vaskarika –, az SZH fordítson némi figyelmet a kenyéradó gazdája, illetve az általa vezetett párt tevékenységére is. Spanyolviasz helyett valami értelmesebbet kellene kitalálni…

Forrás

Szerző