Connect with us

Banánköztársaság

Magyar György: nem az egyik – mentelmi – jog van a másikért, hanem a másik – a büntetőjog – az egyikért

Magyar György: tanácsom a kétfarkúak eljárás alá vont aktivistájának: hivatkozzék arra, hogy az ikertestvére volt az elkövető
Megosztás

A mentelmi jog kizárólag arra vonatkozik, hogy a parlamenti képviselő bíróság vagy hatóság előtt nem vonható felelősségre leadott szavazata, továbbá a képviselői megbízatásának gyakorlása során az azzal összefüggésben általa közölt tény vagy vélemény miatt. Ám ha valaki köztörvényes bűncselekményt követ el, azért felelnie kell, és amennyiben a bíróság jogerősen megállapítja a bűnösségét, a mandátumától is megfosztják.

A törvény előtt mindenki egyenlő,

és ha egy parlamenti képviselő követ el a bíróság által jogerősen megállapított köztörvényes bűncselekményt – bár rendelkezik mentelmi joggal, tehát bizonyos kiváltságokkal –, őt ugyanúgy felelősségre kell vonni, mint bárki mást – mondtam a Klubrádió Kárpáti Iván vezette Esti gyors című adásában.

A kérdés apropója az volt, hogy Varju Lászlót, a DK képviselőjét kedden a Kúria jogerősen elmarasztalta a választás rendje elleni bűncselekmény, garázdaság, illetve testi sértés elkövetése miatt, és mindezekért 900 ezer forint pénzbüntetésre ítélték.

Arra a felvetésre pedig, hogy a bíróságnak figyelembe kellett volna vennie azt, hogy a cselekmény társadalomra veszélyessége és a kiszabott büntetés következménye – a képviselői mandátum elvesztése – arányban állnak-e egymással, az a véleményem: a Kúria valószínűleg mindezt értékelte, és emiatt döntött csupán a pénzbüntetés alkalmazása mellett.

Egyébként itt három tényállásról volt szó. Az országgyűlési törvény pedig egyértelműen fogalmaz, mert ki kell mondani az összeférhetetlenségét annak a képviselőnek, akit a megbízatásának ideje alatt bűntett miatt jogerősen elítéltek, legyen az bármilyen enyhe szankció. Varju Lászlónak tehát távoznia kell a parlamentből.

A konkrét ítéletben

  • a választás rendje elleni bűncselekmény abban testesült meg, hogy Varju László még a 2018-as parlamenti választás előtt a körzetében induló egyik jelöltnek anyagi előnyt ígért, ha visszalép.
  • A másik két ügy az MTVA székházánál ugyancsak 2018-ban történtekhez kapcsolódik, amikor ellenzéki képviselők jogszerűen beléptek az állami média székházába, ám azzal, hogy a közleményük beolvasásának erőszakos követelése során a biztonsági személyzetet intézkedésre kényszerítették, megvalósult a nyolc napon túl gyógyuló testi sértés bűntette, illetve a garázdaság vétsége.

Mindezen cselekményeket a bíróság bizonyítottnak látta, és nem tehetett mást, mint hogy Varjura nézve elmarasztaló ítéletet hozzon.

Ha pedig abból indulunk ki, hogy a választási bűncselekmény és a súlyos testi sértés bűntette egyenként is három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, a 900 ezer forint enyhe szankció, amit az időmúlás is indokol, mert az eljárás kevéssé érthető okokból hat évig húzódott.

Képviselőként ment az MTVA székházába – védekezett Varju

A mentelmi jog azonban csak arra vonatkozik, hogy a képviselő bíróság vagy hatóság előtt – megválasztása napjától képviselői megbízatásának ideje alatt és azt követően – nem vonható felelősségre leadott szavazata, továbbá a képviselői megbízatásának gyakorlása során az azzal összefüggésben általa közölt tény vagy vélemény miatt. Amennyiben viszont a bíróság által megállapított köztörvényes bűncselekményt követ el valaki, annak vállalnia kell annak következményeit.

Nem az egyik – mentelmi – jog van a másikért, hanem a másik – a büntetőjog – az egyikért.

Annak viszont nincs akadálya, hogy Varju elinduljon az időközi választáson, amit Gyurcsány Ferenc DK-elnök is támogat – feltéve, hogy azt jövő év márciusának végéig kiírják –, mert a politikust a közügyek gyakorlásától nem tiltották el.

Forrás

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Szerző