Banánköztársaság
Magyar György: karambolhoz vezet, ha szembe megyünk az uniós forgalommal
Az uniós jog ott is jelen van a mindennapi életünkben, ahol nem is gondolnánk. Az EU alapjogi chartája kifejezetten nevesíti többek között, hogy a „gyermekeknek joguk van a jólétükhöz szükséges védelemhez és gondoskodáshoz”. Amennyiben erről egy európai parlamenti képviselő kíván meggyőződni, a kérdéseire választ kell kapnia. Az meg külön indokolást követelne, ha nem engedik, hogy személyesen is megtekinthesse, milyen állapotok uralkodnak mondjuk egy gyermekotthonban.
Az egészségügyi, az oktatási és a szociális intézményrendszer működtetése tagállami hatáskör. Ebből következően az ezekben az intézményekben tett látogatások Magyar Péternek az Európai Parlamentben végzett munkáját nem segítik, ezért további „képviselői látogatására” a jövőben nem tartanak igényt, és nem biztosítanak rá lehetőséget
– írta Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára a Facebookon. Az államtitkár azután posztolt, hogy a Tisza Párt elnökét országjárása során nem engedték be a nyírszőlősi gyerekotthonba.
Csakhogy ez nem kívánságműsor,
hiszen az EU alapjogi chartája kifejezetten nevesíti, hogy „mindenkinek joga van a szabadsághoz és a személyi biztonsághoz”, továbbá „az oktatáshoz, valamint a szakképzésben és a továbbképzésben való részvételhez”. Ugyanakkor a
„gyermekeknek joguk van a jólétükhöz szükséges védelemhez és gondoskodáshoz. A gyermekek véleményüket szabadon kifejezhetik. Az őket érintő ügyekben véleményüket életkoruknak és érettségüknek megfelelően figyelembe kell venni”.
Ezért a
„hatóságok és a magánintézmények gyermekekkel kapcsolatos tevékenységében a gyermek mindenek fölött álló érdekének kell az elsődleges szempontnak lennie”.
Az uniós jog tehát ott is megjelenik a mindennapi életünkben, ahol nem gondolnánk
Emlékezzünk arra, hogy 2021-ben Az EU gyermekjogi stratégiája és az európai gyermekgarancia címen született egy dokumentum, ami megerősíti, hogy a cél a hátrányos helyzetű kiskorú gyermekek elleni erőszak legyőzése és a gyermekvédelem biztosítása, a hatékony és ingyenes hozzáférés megteremtése a jó minőségű korai neveléshez és gondozáshoz, az oktatási és iskolai tevékenységhez.
Mindezek alapján miről is beszél Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért (?) felelős államtitkár? Lehet, hogy a NER-nek sok takargatnivalója van, és nem tűri a kritikát? Mondvacsinált jogi csűrcsavarral nem akarnak szembenézni a valósággal?!
Idézzük az európai parlamenti képviselők jogállásáról szóló törvényt. Az úgy fogalmaz, hogy az
„állami szervek kötelesek az Európai Parlament képviselői részére a munkájukhoz szükséges felvilágosítást megadni”.
Ennek fényében aligha védhető az a kormányzati álláspont, amely szerint Magyar Péternek semmi köze mondjuk a gyermekvédelmi intézmények hazai állapotaihoz, mert az Magyarország belügye. Így abszurd azt állítani, hogy egy EP-képviselőnek ebbe nincs betekintési joga.
Egészen bizonyos, hogy Magyar Péter generális kitiltása az ilyen intézményekből jogellenes. Amennyiben ő az uniós normákkal, esetleg az uniós pénzek felhasználásával kapcsolatban világos, célhoz kötött kérdéseket tesz fel, azokra az állami fenntartású intézmények vezetőinek válaszolniuk kell.
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Ez a jog nem lehet korlátlan
Az országgyűlésről szóló törvény is világossá teszi: az
„állami szervek kötelesek a képviselőket megbízatásuk ellátásában támogatni, és részükre a munkájukhoz szükséges felvilágosítást megadni. A képviselő valamennyi közigazgatási szerv, közintézet és közintézmény vezetőjétől előzetesen egyeztetett módon tájékoztatást kérhet. E jogosultság az érintett szerv működésére vonatkozó előírásokra figyelemmel, valamint rendeltetésszerű működésének aránytalan sérelme nélkül gyakorolható”.
Lehetséges, hogy ez gumiszabály, mert mit is jelent az aránytalan sérelem?
Az biztos, hogy egy közintézmény munkáját nem lehet egyéni akciókkal ellehetetleníteni vagy súlyosan megzavarni. Ám a jogszabályi keretek között feltett kérdésekre minden magyar, illetve európai parlamenti képviselőnek választ kell kapnia. Miként azt is illenék megindokolni, hogy egy adott politikus számára miért nem engedik, hogy a saját szemével győződjék meg a górcső alá vett intézményben uralkodó állapotokról. Akkor is, ha ez Fülöp Attila államtitkárnak vagy bármely „illetékes elvtársnak” nem tetszik.
Amennyiben beléptünk egy klubba, annak a játékszabályait tiszteletben kell tartani. Karambolhoz vezet, ha szembe megyünk a forgalommal.
Szerző
Friss
- Megtalálták a második eltűnt magyar túrázót: „nem lehetett segíteni azon a túrázón, aki már csatát vesztett”
- Felborul 4-es – 6-os villamos közlekedési rendje
- Így végezte 35 éve a román diktátor és felesége
- Elkeserítő hír érkezett: van karácsony Fenyő nélkül, de majd márciusban…
- Kulka János: tudok mesélni a szememmel…
- Fúrja az oldalad, hogy mely csillagjegynek, hogyan telik az év utolsó hete? Akkor nosza….
- Karácsonyi hangulatban, avagy a balgaság dicsérete
- Ez a békegalambság-cucc jól ment – üzente egy kommentelő Orbán Viktornak Putyin karácsonyi pusztító támadásának hírére
- Ne felejtsük, nemcsak egy botrányos kegyelmi ügy volt – Sulyok Tamás nem mérlegel, behúzta féket
- Gyöngyös „büszkesége” a karácsonyi „szeressük egymást, gyerekek” jegyében: drónnal figyelik, majd bírságolják a guberálókat