Max Verstappen Hollandiában is nyert

A hazai közönség előtt szereplő világbajnoki címvédő Max Verstappen, a Red Bull versenyzője nyerte a vasárnapi Forma-1-es Holland Nagydíjat Zandvoortban, és ezzel 109 pontra növelte az előnyét az összetettben.

Verstappen

A 24 éves pilóta sorozatban negyedszer diadalmaskodott, ez az idei 10. és pályafutása 30. futamgyőzelme

A rajtot Max Verstappen (Red Bull) és az élmezőny többi tagja is jól kapta el, a sorrend pedig az első kanyarban nem változott, a vb-címvédő az élen maradt, mögötte Charles Leclerc (Ferrari) és Carlos Sainz Jr. (Ferrari) száguldott a második és harmadik helyen.

Verstappen az őt üldöző Leclerc-rel együtt a 10. körre több mint öt másodperces előnyre tett szert Sainzcal, valamint az őt szorongató Lewis Hamiltonnal (Mercedes) szemben, aztán a 15. körben a Ferrari ritkán látható módon rontotta el Sainz versenyét. A spanyol ugyanis kerékcserére a boxba hajtott, de a bal hátsó abroncsot nem készítették elő a szerelők, így Sainz a szokásos 2-3 másodperc helyett 12 másodpercig állt a garázs előtt, mire újra a pályára hajthatott. Közben Leclerc hátránya kettőről öt másodpercre nőtt Verstappennel szemben, így aztán a monacói Ferrariján is kerekeket cseréltek, de ez a boxkiállás probléma nélkül lezajlott.

Az élen száguldó vb-címvédő aztán a 19. körben a boxba hajtott friss abroncsokért, ezzel egy időre a két Mercedes állt az élre Hamilton, George Russell sorrendben. Verstappen aztán hamarosan utolérte és megelőzte Russellt, Hamilton pedig a 30. körben kiállt kerékcserére, így a holland címvédő visszavette a vezetést.

A versenytáv feléhez érve Verstappen, Leclerc, Sergio Pérez (Red Bull) volt a dobogós helyeken száguldók sorrendje, de a negyedik Hamilton és az ötödik Russell is nagyon gyors volt a Mercedesszel. Hamilton rövidesen könnyedén elment Pérez mellett, így átvette a harmadik pozíciót, hátránya pedig nagyjából 20 másodperc volt a vezető Verstappenhez képest. Leclerc a második helyről a 46. körben a boxba hajtott kerékcserére, ezzel Hamilton másodiknak, Russell harmadiknak jött fel.

Kisvártatva Cunoda Juki (Alpha Tauri) műszaki hiba miatt félre állt, a versenyautó mentésének idejére pedig virtuális biztonsági autós szakasz lépett életbe, amely alatt Verstappen, valamint a két Mercedes-versenyző is kiállt kerékcserére.

A hajrának így Verstappen kemény, míg Hamilton és Russell közepes gumikeverékkel vágott neki, az 55. körben pedig jött az újabb fordulat, Valtteri Bottas (Alfa Romeo) versenyautója a célegyenesben állt meg, ezért a versenybíróság a pályára küldte a biztonsági autót. Verstappen azonnal a boxba hajtott friss abroncsokért, míg Hamilton a pályán maradt, és átvette a vezetést. Russell második lehetett volna, de kerékcserét kért a csapatától, így harmadikként tért vissza a mezőnybe.

A Safety Car a 60. kör végén engedte útjukra a versenyzőket, Verstappen pedig azonnal megelőzte Hamiltont, aki mellett a leintésig még Russell és Leclerc is könnyedén elment, kihasználva a gumielőnyt, Hamilton autóján ugyanis a biztonsági autós időszakban nem cserélt kereket a Mercedes.

Verstappen végül a leggyorsabb kört is megfutva diadalmaskodott a hazai közönség legnagyobb örömére, és ezzel nagy lépést tett a címvédés felé.

Hamilton és Russell

Max Verstappen: Nem volt sima futam

„Végig keményen kellett nyomni, jött biztonsági autó, volt virtuális biztonsági autós fázis. Voltak kérdőjelek, jó döntéseket kellett hozni és jól döntöttünk, amikor a végén feltettük a lágyakat. A biztonsági autós időszak előtt úgy gondoltam, meglehet a kemény keverékű abroncsokon is, de aztán úgy gondoltam, ha nem cserélünk esélyünk sem lehet. Megkaptam a lágyakat, George is kiállt, az újraindítás után pedig jó volt a tempóm, támadni tudtam Lewist (Hamilton). Az utolsó kanyarban, a döntöttben jól időzítettem, látható, hogy az autó remekül tapadt. Különleges megnyerni a hazai futamom, és ezért most nagyon meg kellett dolgozni. Boldog vagyok, hogy sikerült. Köszönöm a szurkolóknak, hogy kijöttek és támogattak. Büszke vagyok, hogy holland vagyok.”

George Russell: Köszönöm minden szurkolónak, elképesztő fogadtatásban részesítettek minket

„Mindenkinek élmény itt versenyezni, Zandvoortban. A végén szoros volt a csata Lewisszal, de így szeretünk mi versenyezni. Jó volt most az autó, és ez önbizalmat ad a jövőre nézve. Most három különböző csapat áll a dobogón, és ha lassan is, de a Mercedes közeledik az élen állókhoz.”

Charles Leclerc: Nehéz lett volna bármit máshogy csinálni

„Egyszerűen sokkal gyorsabb volt Max, a Mercedes pedig nagyon gyors volt a kemény abroncsokon. Mindent kielemzünk majd, most ebben a futamban ez a harmadik hely volt. Lewis a futam végén szenvedett a használt abroncsokon, nekem újabbak voltak, szóval meg tudtam előzni. Nekem is figyelni kellett a gumikra, nem volt annyira könnyű, de kitartottak a végéig. A hátrányom már óriási. Versenyről versenyre haladunk majd, próbáljuk kihozni a maximumot a futamokból. Meglátjuk, mi lehetséges.”