Connect with us

Orosz-ukrán háború

Még megkezdésük előtt zátonyra futottak az orosz-amerikai titkos tárgyalások az ukrajnai tűzszünetről

Ukrajna
Megosztás

Vlagyimir Putyin orosz elnök javaslatát az ukrajnai tűzszünetre a háború befagyasztása érdekében az Egyesült Államok elutasította, arra hivatkozva, hogy nem tárgyal Ukrajna kizárásával, miután a közvetítők kapcsolatba léptek egymással – mondta el három egymástól független orosz forrás a Reutersnek.

Merre tovább?

Putyin kezdeményezésének kudarca indította a második világháború óta a leghalálosabb európai konfliktus harmadik évét és jól mutatja azt is, milyen messze van egymástól a világ két legnagyobb atomhatalmának elképzelése a megoldásról.

A „hivatalos Washington” tagad

Egy amerikai forrás tagadta a hivatalos kapcsolatfelvételt és azt mondta, Washington nem bocsátkozik olyan tárgyalásokba, amelyekben nem ül a tárgyalóasztalnál  Ukrajna is. Putyin 2023-ban többek között Moszkva közel-keleti arab partnerein és másokon keresztül – jelzéseket küldött Washingtonnak , hogy kész fontolóra venni a tűzszünetet Ukrajnában – állítják orosz források. Az orosz elnök a konfliktus befagyasztását javasolta a jelenlegi frontvonalak mentén, és nem volt hajlandó visszaadni egyetlen Oroszország által ellenőrzött ukrán területet sem. Ez a javaslat, ha volt ilyen, azt kínálta, amit a Kremlben a legjobb útnak tartanak valamiféle béke felé.

Azonban

„az amerikaiakkal való kapcsolattartásból nem lett semmi”

– mondta a Reutersnek egy magas rangú orosz forrás, aki tudott a 2023 végén és 2024 elején lezajlott megbeszélésekről, de a helyzet érzékenysége miatt névtelenséget kért.

Amerika köti az ebet a karóhoz

ukrajna

Egy másik, a történetet ismerő orosz forrás azt mondta a hírügynökségnek, hogy az amerikaiak a közvetítőkön keresztül azt üzenték Moszkvának, hogy Ukrajna részvétele nélkül nem tárgyalnak egy esetleges tűzszünetről, így a kapcsolatfelvétel kudarccal végződött.

Az érintettek hallgatnak

A Kreml, a Fehér Ház, az Egyesült Államok külügyminisztériuma és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) nem kommentálták a hírt. Ukrajna a létezéséért küzd, a Nyugat pedig Putyin invázióját birodalmi típusú földrabláshoz tartja, amely kihívást jelent a hidegháború utáni nemzetközi rendel szemben. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy soha nem fogja elfogadni az ukrán föld feletti orosz ellenőrzést. Betiltott minden kapcsolatot Oroszországgal. Putyin a múlt héten is azt mondta Tucker Carlson amerikai talk-show házigazdájának, hogy Oroszország készen áll a „párbeszédre”.

A török szál

Három orosz forrás szerint a közvetítők 2023 végén találkoztak Törökországban, egy negyedik  azt mondta, hogy orosz kezdeményezésre közvetítőkön keresztül nem hivatalos orosz-amerikai kapcsolatok jöttek létre, de úgy tűnik, ezekből nem lett semmi. Egyes orosz források szerint az informális megbeszéléseken Putyinüzenetét továbbították Washingtonba, ahol az Egyesült Államok vezető tisztségviselői, köztük Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója, Bill Burns, a Központi Hírszerző Ügynökség igazgatója és Antony Blinken amerikai külügyminiszter találkozott.

Az ötlet az volt, hogy Sullivan beszélni fog Putyin külpolitikai tanácsadójával, Jurij Usakovval, és ismerteti a következő lépéseket

– mondta az egyik orosz forrás. Amikor azonban januárban felhívták, Sullivan azt mondta Usakovnak, hogy Washington hajlandó beszélni a kapcsolat egyéb vonatkozásairól, de nem beszél az Ukrajna nélküli tűzszünetről. Az amerikai tisztviselő megtagadta, hogy megismerjék Sullivan állítólagos telefonhívásainak részleteit, vagy azt, hogy történt-e ilyen beszélgetés Usakovval.

Rossz hír a világnak

Az egyik orosz forrás csalódottságát fejezte ki az Egyesült Államokkal kapcsolatban, amiért Washington ragaszkodott ahhoz, hogy Ukrajnát ne zárják ki  a tárgyalásokból, mivel az Egyesült Államok hozzájárul a háború finanszírozásához.
Putyin szerint

„Washingtonban elvágták azoknak a kapcsolatoknak a gyökerét, amelyek létrehozása két hónapig tartott.”

Egy orosz forrás  szerint

„Az amerikaiak nem hitték el, hogy Putyin őszintén gondolja a tűzszünetet , pedig valóban  kész megvitatni.  De ha ez nem lehetséges, kész arra is, hogy addig harcoljon, ameddig csak kell .”

Az orosz források szerint a Kreml már nem látja értelmét az Egyesült Államokkal való további kapcsolatfelvételnek a kérdésben, így a háború folytatódni fog.

Szerző