Tech - Tudomány
Megvan, ki nyerte el a Szkeptikus Társaság Laposföld-díját

A Szkeptikus Társaság 2022-ben alapította meg a Laposföld-díjat, amit 2025-ben Dr. Mihalik Angelika ügyvédnőnek ítéltek oda. A Laposföld-díjat minden évben annak adományozzák, aki vélhetően a legnagyobb társadalmi kárt okozza tudományellenes, vagy áltudományos nézetei terjesztésével. A díjátadóra április 22-én, a Föld napján került sor.

Perben, haragban
Idén már 5. alkalommal ítélték oda a Laposföld-díjat. Az idei évben a nem túl hízelgő „kitüntetést” Dr. Mihalik Angelika kapta, aki figyelmen kívül hagyva a széles körű tudományos konszenzust, következetesen kétségbe vonja a védőoltások biztonságosságát és hatékonyságát, jogi támogatást nyújt az oltásellenes szülőknek, pereket indít orvosok ellen, és azt állítja, hogy az oltások veszélyesek, autizmust okoznak, illetve „biológiai fegyverekként” használják őket. Jogi úton próbálta elérni, hogy a bíróság mondja ki azt, a tudomány megállapításaival teljesen szembehelyezkedő tévhitet, hogy az oltásokkal létrehozott nyájimmunitás nem létezik, valamint csoportos pert indított a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ ellen az oltások kötelezősége ellen. Emellett a COVID-19 vakcinákról is álhíreket terjeszt, például azt, hogy genetikai módosításokat okoznak a szervezetben vagy hogy „agykontroll” technológiát tartalmaznak. Mindezeket annak ellenére képviseli, hogy a tudomány álláspontja egyértelmű: a jelenlegi kötelező oltások biztonságosak, nem okoznak autizmust, és a nyájimmunitás létező, bizonyított jelenség.
A laikus felelő(tlen)ssége
Dr. Mihalik Angelika díjazásának elsődleges oka, hogy tevékenysége jelentős mértékben képes negatívan befolyásolni a – tudományos kérdésekben hozzá hasonlóan laikus – közvéleményt, ezáltal aláássa az egészségügyi intézményekbe és a tudományosan megalapozott intézkedésekbe vetett bizalmat, valamint az oltási hajlandóság csökkentésével növeli a megelőzhető betegségek terjedésének kockázatát.
A Szkeptikus Társaság a díjjal arra igyekszik felhívni a figyelmet, hogy a tudományos tények figyelmen kívül hagyása és a dezinformáció terjesztése komoly társadalmi károkat okozhat, amely ellen fel kell vérteznünk magunkat.
A díj odaítélése háromlépcsős folyamatban, a közönség általi jelöléssel, a közönségszavazással, majd egy belső szakmai döntéssel történt.(MTI)
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
A Díjról
A Laposföld-díj célja felhívni a figyelmet azokra az átverésekre, összeesküvés-elméletekre, vagy dezinformációs jelenségekre, amelyek társadalmi értelemben jelentős kárt okozhatnak azzal, hogy tudományosan nem megalapozott, vagy egyenesen tudományellenes nézetekre épülnek, ezzel aláásva a tudományba és a tényekbe vetett bizalmat. A nem túl hízelgő “kitüntetés”, jól illeszkedik a más országok szkeptikus szervezetei által átadott hasonló díjak sorába, mint például Németországban az Aranydeszka-díj, Nagy-Britanniában a Rozsdás Borotva-díj vagy éppen Portugáliában a Repülő Egyszarvú-díj
– áll a társaság oldalán.
Friss
- A kormány „széttárta karját”, mondván nincs 2,5 milliója egy Pest megyei mentőszolgálat működésének támogatására
- Figyelem, jóérzésű magyarok: lopkodják a postaládákból a Voks 2025 szavazólapokat – véli Hidvéghi államtitkár
- Karácsony Gergely: ‘a harcosok klubjával együtt megérkezett hozzám is a kormánypropaganda a maga ‘ukrán kémügyével’
- A Szijjártó-Szentkirályi páros szerdai ‘minősíthetetlennek’ ítélt esete
- Orbán Viktor háborúi, avagy legutóbbi 15 évünk hadtörténetének vázlatos áttekintése
- A Fidesz legújabb aljas húzása, méghozzá egyházi segédlettel – Nemzeti összetartozás ugyan már
- Waze: Mit parancsolsz édes gazdám? – Egy navigáció árnyoldala
- A Harcosok klubja írója -Chuck Palahniuk- az Orbán-féle Harcosok klubjáról
- 4 csillagjegy-tulajdonság, ami sikeressé tesz – …mintha egy rólad szóló jellemzés olvasnál….
- A birodalom visszavág – Laponyi Zsolt rendőrőrmester a fegyelmi bizottság előtt