Connect with us

Kerítésen innen

Ön szerint mennyi lesz a kimutatott infláció, ha 15% felett ígéri Varga a nyugdíjkorrekciót?

Megosztás

“Ha az éves infláció magasabb lesz az év elején becsült 15 százaléknál, akkor idén ősszel is lesz nyugdíjkorrekció januárig visszamenőleg” – ezt válaszolták a Varga Mihály vezette Pénzügyminisztérium részéről. Mit saccol, mennyi lesz az annyi?

Published

on

(Nagyon) kisnyugdíjasok, figyelem: rendkívüli emelés igényelhető!
Megosztás

“Ha az éves infláció magasabb lesz az év elején becsült 15 százaléknál, akkor idén ősszel is lesz nyugdíjkorrekció januárig visszamenőleg” – ezt válaszolták a Varga Mihály vezette Pénzügyminisztérium részéről. Mit saccol, mennyi lesz az annyi?

Mennyire tippel?

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter Tihanyban, a Tranzit Fesztiválon előadást tartott. A miniszter az előrejelzések alapján konkrét inflációs adatokat is mondott már: eszerint a fogyasztói árak növekedése

  • augusztusban 16,
  • szeptemberben 11-12,
  • októberben 9-10,
  • novemberben 8,
  • decemberben pedig 7 százalékos lesz.

Ezek után a Portfolio azt írta, hogy

ennek alapján kiszámolható: a jelenlegi várakozások szerint az éves átlagos infláció 2023-ban 17,5-17,7 százalék között lehet majd.

Ők így látják…

Ezt követően megkérdeztük a Varga Mihály vezette Pénzügyminisztériumot, hogy idén lesz-e év közben, novemberben nyugdíjkiegészítés, mivel az év elején a nyugdíjasok 15 százalékos emelést kaptak. A Pénzügyminisztérium sajtóosztálya a következő választ küldte az atv.hu kérdésére:

“A kormány idén is biztosítja az inflációkövető nyugdíjemelést, a nyugdíjak vásárlóértéknek megőrzését: ha az éves infláció magasabb lesz az év elején becsült 15 százaléknál, akkor idén ősszel is lesz nyugdíjkorrekció januárig visszamenőleg. (…) Emellett a nyugdíjasok védelmére is csökkenő pályára állítottuk az inflációt, az árfigyelő az élelmiszerárak csökkentésére kényszeríti a multikat, augusztustól 10 százalékról 15 százalékra emeltük az élelmiszerek kötelező árakciózásának mértékét”

– írta a pénzügyi tárca. Azt is hozzátették:

“továbbra is biztosítjuk a rezsicsökkentett árakat, az inflációkövető januári nyugdíjemelést és februárban az emelt összegű 13. havi nyugdíjat az időseknek”.

Ön hogy látja?

Hihetetlen eredményre jutott a pénzügyminisztérium, hiszen aki egyszer is volt a „közértben” az tudja: mindennek tartósan felment az ára, nem is akárhogy. Szinte biztos, hogy nem lesz évközi nyugdíjemelés, legkorábban a törvényben is előírt, a valós inflációhoz igazított, novemberi korrekcióval nőhet az idősek ellátása – mondta a Népszavának Juhász László, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának (Nyuszet) elnöke. A Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkárától, Banai Péter Benőtől érkezett válasz. Banai azt írta:

a KSH adatai nem támasztják alá a nyugdíjasok kérését.

Egy magyarázat a Facebook-ról:

„Nem csökken az infláció. Csak a növekedés üteme csökken, Illetve az sem, csak bázis (az előző év azonos időszaka) igen magas. A többi olcsó maszlag. A jó mindenit neki, ezt ezerszer elmagyarázták mindenféle közgazdászok, és a média mégis azt mondja, hogy csökken az infláció.

Tehát,

az előző év év=100 (láncindex-sor ) alapon: ha a nulladik évben 100, az első évben 110,, a harmadikban 130, …aztán az X-edikben 140, azán aztán mondjuk 110, akkor az előző, X-.edik évihez képest 10 % a növekedés, s a nulladik évhez már nem tér vissza, sőt, ha az utolsó évben nulla infláció van, akkor a kiindulási évhez képest (bázisindex) akkor is 40 % az infláció.

Ami a deflációt illeti: az nagyon rossz. Ugyanis ilyekor az anticipáció (a várakozás) az, hogy az árak csökkeni fognak, nem érdemes tehát termelni/eladni – csökken, sőt, visszaesik a gazdaság.

Ami nálunk most van, az még rosszabb (bár ez megítélés kérdése): a stagfláció, azaz a gazdaság stagnál, mégis infláció van. Ez nagyon súlyos betegség.”

Szerző